Yangın yerinden…


Bu makale 2019-08-22 17:59:54 eklenmiş ve 105 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

18 Ağustos Pazar günü Urla’da meydana gelen orman yangını beni oldukça kötü etkiledi. Yangın yerinde edindiğim izlenimleri aktaracağım.  

Yağcılar Mahallesi ormanlık alanında başlayan yangın, kuzeyden saatte 70 kilometreyi bulan hızla esen rüzgârın etkisiyle kısa sürede Demircili Mahallesi ormanlık alanına ulaştı. Yangının hızı, dumanın yaratacağı olumsuz etki düşünülerek Demircili Mahallesi’nin tahliyesi istendi.

Denize çok yakın mesafede bir orman köyü olan Demircili Mahallesi’nin Muhtarı İbrahim Direk, ”yangın yaklaşıyor. Mahallemize, evimize ulaşmaması için yangına karşı savaşalım. Kaybedersek en sonunda denize gireriz” diyerek mahalle sakinleri ile birlikte yangına direndi. Demircili Mahallesi sakinlerinin katkıları ile yangın, mahallenin kabristanı ve girişi önünde kontrol altına alındı.

Yangın söndürme ekiplerini, Demircili Mahallesi sakinlerini ve muhtarını yangına karşı verdikleri mücadeleden dolayı tebrik ediyor ve geçmiş olsun diyorum.

Yangın sırasında meraklılar ayrı bir sorundu. Demircili Mahallesi yangınını belgesel gibi izlerken sigarasını tüttüren, sonrasında izmaritini fırlatan, yangın kritiği yaparken bir anda alevlerle burun buruna kalan, yangını fırsat bilip, eline aldığı çırpıyı yeni söndürülmüş yerlere sallayıp selfie çektiren, bu arada paçasını alevlere kaptırmayan vatandaşlarımız da oldu.

Yangın sırasında patlayıp havan mermisi gibi onlarca metre uzağa fırlayan yeşil çam kozalakları Demircili Mahallesi’nde bir evin çatışına düşerek evin yanmasına sebep oldu. Bir başka acı olay ise yangında tutuşan bir kuşun can havliyle uçarak uzaklaşırken; başka bir ormanlık alana düşerek oranın yanmasına sebep olmasıydı.

+-+-+-+

Orman yangınının bir daha yaşanmaması umuduyla, yangın ile etkin bir mücadele yapılabilmesi için yangından önce, yangın sırasında ve yangın söndürüldükten sonra alınması gereken önlemlerin bazılarını paylaşmakta fayda görüyorum.

Ormanlık alanlarda meydana gelen bir yangının saha olarak küçük kalmasını sağlamak için yangın emniyet yolları ve yangın emniyet şeritleri yapılmaktadır. Yangının yayılmasını engellemek için inşa edilen bu yollar, ayrıca yangın müdahale ekiplerinin bölgeye ulaşımında da kullanılır. Ancak bu yolların, her yıl yangın mevsiminden önce, temizlenmesi gerekir.

6831 sayılı Orman Kanunu, ormancılık biliminin gereklerine uygun olarak yeniden düzenlenmelidir.

Orman Genel Müdürlüğü, yangın çıkma ihtimali yüksek yerleri tespit edip etkin önlemler almalı.

Ormanlara yangın gözetleme kuleleri yapılmalıdır. Ayrıca yangın mevsimi boyunca yangın riski yüksek olan ormanlarda motorize yangın ekipleri bulundurulmalıdır.

Yangın riskinin fazla olduğu ormanlık alanların uygun koşulları taşıyan kesimlerinin ulusal park, tabiat parkları gibi koruma alanlarına dönüştürülmesi, orman yangınlarının azaltılmasında bir başka önlem olabilir. Çünkü koruma alanlarındaki beşerî aktiviteler belirli kurallarla denetim altına alınmıştır.

Yangın riskinin yükseldiği kurak mevsimlerde gerek duyulursa ormana giriş ve çıkışlar yasaklanmalıdır.

Ormanlara çöp, cam şişe ve cam kırıkları atılmamalıdır.

Ormanda ateş yakılmamalı ve sigara izmaritleri yanık olarak atılmamalıdır.

Orman yangınlarında görev yapacak personele yangınla mücadele konusunda gerekli eğitim verilmelidir.

Özellikle yangına hassas bölgelerdeki yerleşim birimlerinde oturan halka yangın hakkında eğitici ve uyarıcı bilgiler verilmelidir.

Yangına zamanında müdahale önemli. Bir yangın durumunda 177 yangın ihbar hattına zaman kaybetmeden haber verilmelidir.

Yangın söndürüldükten sonra alınacak en önemli önlem ise, yangından zarar gören bölgelerin rehabilitasyon işlemlerinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü koordinesinde ivedilikle yeniden ağaçlandırılmasıdır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA