TÜRKİYEM NE HALE GELDİ !!


Bu makale 2019-08-15 17:50:57 eklenmiş ve 35 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Dinlediğim bir televizyon programında, Çanakkale’deki altın madeni için yapılan ‘ağaç katliamı’na ilişkin verilen raporda, bölgede 198 bin ağaç kesildiği yönünde olduğunu belirten öğretim üyesinin ifadeleri beni uzaklara götürdü.

Kaz Dağlarından kesilen ağaç sayıları üzerinde yapılan tartışmaların, ÇED Raporuna göre 45.650, OGM'ye göre 13.400, TEMA'ya göre 195.000, bana göre ise 198.000 diyenlerin neyi tartıştıklarını dinlerken, Koca gazi Mustafa Kemal Atatürk, ün, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yolu üzerinde bulunan bir İğde ağacını her gün geçerken arabasını durdurup inerek yolda duran İğde ağacına selam verirmiş.

O zaman Ankara çorak bir yermiş, yeşile hasret olan Ankara da bunu gören yakınları paşam ne yapıyorsun böyle dediklerinde, “Yediğim meyvenin, sığındığım gölgenin, soluduğum havanın yaratıcısı olan bu ağaca borcumu ödüyorum” derken bu günlerde olanlar bir mesaj gibi geldi bana ve bunu sizlerle paylaşmak istedim, çünkü bu yazılanları ben okuyunca, “İşte bu günün insanına en doğru mesaj bu” dedim.

Atatürk’ün ağaç sevdası bununla da bitmiyor. 1930 yılında Yalova da köşk yakınındaki, bir Çınar ağacını kesme hazırlığı yapan bahçıvanına, “Ne yapıyorsun?” dediğinde, “Paşam bu ağaç Köşke zarar veriyor onun için keseceğiz” dediğinde o ağacı kestirmeyip, İstanbul köprü altından sökülmüş Tramvay rayları getirtip, köşkün altına döşeterek, koca köşkü kendisi de bil fiil çalışarak o güzel Çınar ağacını köşkten dört metre seksen santim uzağa çekerek kurtarmış oluyor. ben bunları okuyunca, “Ne günlermiş” deyip sizlerle paylaşmak istedim.

“Bu vatan bizim kaz dağları hepimizin bir tek ağacın kesilmesi can damarlarımızdan birinin kopması demektir”derken elimde Sözcü gazetesinde okuduğuma göre; bu Türkiye’min bahtı kara, ağaç katliamları yalnız Kaz dağları ile sınırlı olmayıp, Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, analize İstanbul Havalimanı ile çevresinde yer alan havalimanı inşaatı için açılan taş ocakları ve havalimanına giriş sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu da katılıyor.

Hazırlanan ÇED raporuna göre burada da kesilecek ağaç sayısının 2 milyon 500 bin olacağı belirtilmişti fakat kesilen ağaç sayısı 13 milyon olarak saptandı. Analize göre 2012-2019 yılları arasında havalimanı proje sahasında 8 milyon, (inşaiğA yemiat) için açılan 2 taş ocağı için en az 1 milyon 200 bin, havalimanına giriş sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu için 3 milyon 700 bin ağaç kesildi.

Ben bunları okuyunca “koca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu huzur içinde mi?” diye soruyorum. Biz onu hin rahat ettiremedik.

Bir ağaç için yaptığı fedakârlıkların bizlere örnek olması gerekirken, bizler bir yol için bir havalimanı için yaptığımız bu katliamların hesabını yüce Atatürk’e nasıl vereceğiz diye düşünüyorum. Hayat bir ibrettir ve bu ibret alınacak şeylerden ders almamız gerekirken hiç umursamadan istediğimiz gibi doğayı katletmeye çalışıyoruz.

Uyanın dostlar hepimiz buradan gittikten sonra yaptıklarımızı hesabını vereceğiz, sonrada AH AH demenin hiçbir faydası olmayacak. Onun için bu gün çok duygulandım, bir ağaç katledilmesin diye kendi gücünü de kullanarak neler yapan Yüce Atamızdan ders alalım. Ve cennet gibi bir dünya yaratalım diyorum. Bu günkü bu yazımı bir ağacı bile kesemeyen Yüce gazi Atatürk,ü görüp 198000 ağacı katleden menfaat çevrelerinin ibret almalarını istedim. Bu yazımı bir Anadolu şiirimle bitiriyorum!!

 

EY ANADOLU !!

 

Yurdum Anadolu, adım Türk oğlu,

Ruhum özüm, Vatan aşkıyla dolu.

Her karış toprağın, emanet bana,

Canım feda olsun, ey Anadolu.

Sınırları gece gündüz beklerim,

Atanın izinde durmaz giderim.

Gelecek günlerin aydınlık olsun,

Diye yaradana dua ederim.

Dalgalan sen, Al Sancağım ben varım,

Bu vatan toprağı, al kanım benim.

Ecdadımın yadigârısın bana,

Sınırları bekleyen Al Sancağım.

 

Rıza Usta !!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA