İDARE EDER


Bu makale 2019-08-15 17:48:51 eklenmiş ve 201 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

"İdare eder" sözünü nerede, niçin kullanırız? Genellikle "daha iyisi var biliyoruz ama ne yapalım eldekiyle geçiştiriyoruz" anlamını yüklemişiz bu söze.

 

Sözlük anlamı olarak baktığımızdaysa "yöneten, yönetmeyi becerebilen" tam karşılığıdır.

 

Doksan küsur yıldır kullandığımız devlet yönetim sistemi yerine konulan "Cumhurbaşkanlığı Aile Hükümeti Sistemi" ile bir yılı aşkın süredir idare ediliyoruz. Yeni sisteme  bu adı ben taktım, zira idari bilimler açısından ne literatürde net bir tanımı var ne de sistemi icat edip uygulayanlar bırakın sistemin tamamını, ismin de bile mutabık değiller. Fili tanımlamaya çalışan körler gibi el yordamıyla bilgileri değil hislerini anlatmaya çalışıyorlar.

 

Bugünlerde muhalefet yeni sistemin işe yaramadığını işleyişi bozduğunu söylüyor (ki bana göre temelde haklıdırlar) sistemin mucitleri ise aksayan yönler olduğunu düzelteceklerini ifade ediyor.

 

Muhalefet yönetimde güçlenmesi gerekenin Meclis olduğunu, iktidardakiler ise güçlendirilmesi gerekenin yetkilerinin arttırılması gerekenin Cumhurbaşkanı olduğunu iddia ediyor. Muhalefete göre Meclis güçlenirse sorunlar çözülecek, iktidara göre Cumhurbaşkanı daha da güçlenirse.

 

İkisi de tokmak derdinde. "Tokmak benim elimde olsun, davulu çalan ben olayım" diyorlar aslında. Yani onlara göre sorun tokmağı tutanda. Onu tutanı engellemeseler o istediği gibi vurabilse tokmağı davula, siz duyacaksınız namenin zevk verenini.

 

Halbuki İdari Bilimlerde tokmağı tutandan çok davul ön plandadır. Davulunuzun derisi gergin değilse delinecek noktaya gelmiş yeri varsa tokmağı kim tutarsa tutsun kulağa hoş gelen bir müzik icra edemez.

 

Bizim devlet davulunun en önemli parçalarından biri 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'dur. İller ve ilçeler bu kanun çerçevesinde kurulur, kaldırılır, ilçelerin ve köylerin bağlı oldukları merkezler bu kanunla belirlenir ve iller bu kanun hükümlerine göre yönetilir. Ancak her ne hikmetse sitem tartışanlar bu kanunu hiç konuşmazlar.

 

Bu kanunu genellikle oy avcılığı için yeni il veya ilçe yapmak istediklerinde hatırlarlar. Uzun süre 67 olan il sayımız 81 ile yükseltildi. Yeni iller kurulurken değerlendirme herhangi bir bilimsel çalışmaya değil de oy kazanmak için yapıldığından elbette ki devletin idare sisteminin düzeltilmesinde bir işe yaramadı ya da "hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler olmuştur" dedirtti.

 

Siz il sayısı 81'e çıktıktan sonra bunun devlet yönetimine olumlu veya olumsuz etkileri konulu bir bilimsel çalışma gördünüz mü? Yapılması gerekmez miydi? Ülkede pıtırak gibi çoğalan üniversitelerde bilmem kaç tane İdari Bilimler Fakültesi var. Hiç mi bir öğretim üyesinin ilgisini çekmez? (Varsa, çalışmayı yapanlardan özür dilerim.) Sonra "üniversitelerimiz niçin dünya sıralamasında başlarda değil?" diye üzülüyoruz.

 

Merak etmeyiniz, oy ihtiyacı bitmediğinden yakında il sayısını önce 100'e sonra 150'ye çıkarabilirler. Ama iktidarıyla muhalefetiyle ülkemizin devlet sisteminin kaç il ile daha optimum yönetileceği konusunda bir tane veri üretmezler, üretemezler. Acaba il sayımız 50 olsa mı iyidir, yoksa 150 mi? Bu il sayısı Parlamenter Sistemle mi iyi çalışır, Cumhurbaşkanlığı Aile Hükümeti Sistemi ile mi?

 

İktidarıyla muhalefetiyle "Yapısal Dönüşüm" diyorlar ya. İnanın, ne demek istediklerini kendileri de bilmiyorlar. Yapısal Dönüşüm "tokmak kimde" sorusunda değil, idare siteminde neyin ne kadar olması gerektiği sorusundadır. 

 

Bu ve bunun gibi onlarca sorunun yanıtını bilimsel olarak vermeden "tokmak kimde olacak" diye fikir üretirseniz devleti yönetemezsiniz, sadece idare edersiniz...

 

14.08.2019 - M. Şevket Atalay   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA