DİNİ BAYRAMLARIMIZDAN ÖZEL KURBAN BAYRAMI


Bu makale 2019-08-08 18:08:04 eklenmiş ve 97 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Bu gün yüz yıllardır yaşadığımız dini inançlarımıza uygun olarak yapılan Kurban Bayramı’nın özelliğini yazacağım.

Kurban Bayramını, her yıl hac ibadetini yerine getiren yüz binlerce mü'min kardeşimizle birlikte, idrak ederiz. Ve bu mübarek bayramın, bütün İslâm dünyası için fetihlere, hayırlara ve maddi-manevi gelişmelere vesile olmasını niyaz ederiz.

Biz bu günün insanları Cenab-ı Hakka kul olmanın ebedi hazzını namazlarımızla,  kurbanlarımızla bütün kâinata ilan eder; tükenmez bir şükran ve minnet duygusu içinde Allaha sonsuz şükürlerimizi arz ederiz.

Özellikle hacca gidenlerin ifa ettikleri hac ibadeti sırasında, Hazreti İbrahim Peygamber zamanından bize gelen bu hatıraları diğerleriyle de takviye ederek Kurban Bayramı’nın sevincini daha büyük bir heyecanla yaşarız.

Dini bayramlarımızda, Allah'a kulluğun ve yaratılışın bir borcu olan namazların ayrı bir yeri vardır. O günde her gün kıldığımız sabah namazından sonra bayram namazını kılarız. Cemaatle kılınan bu namaza, dini hayattaki yaşantısını büyük ölçüde kaybetmiş kimseler dahi gelmemezlik edemezler. Çünkü bayram namazları toplumun manevi hayatında yer etmiş ve gelenek haline gelmiş güzel birer âdet olmuştur.

Ben bunları tüm dostların ayni duygularla gelmiş olmalarından kıvanç duyarım. Çünkü Namazda rütbesi, mevkii, serveti ne olursa olsun, herkes kudret ve rahmet sahibi olan Allah'a karşı, Onun huzurunda saf bağlayıp, Ona kul olmanın manasını idrak ile kulluk vazifesini yerine getirir. O kudretin büyüklüğünü tekbirlerle haykırır. Rahmetin ihtişamını, üzerinde tecelli eden sayısız nimetlerde görüp şükran hissini Elhamdülillah'larla ilan eder.

El açıp Rabbine yalvarır bu yaratılmış insanlar. Yaratıcının dergâhında kardeş oldukları ilan edilen insanlar manalı tablolardır.

Evet, kardeş ne kadar günahkâr, ne kadar hatalı olsa da yine kardeştir. Zaten o kardeşlik ruhuyla Namazdan sonra herkes sevinç içinde birbiriyle bayramlaşır ve arkasında, bayramın ikinci vazifesini yerine getirmek için kurbanlarını kesmek üzere dağılır.

Kurbanlar Allah rızası için kesilir. Namazla başlayan Allah'a yakınlaşma, kurbanla daha ileri merhalelere erişir. Ve İslam kaidelerine uygun olarak kesilen bu kurbanlar Allah’ın huzuruna gider denir işte İslami inancın tarifi budur.

İslam’da Mü'min kişilerin inancına göre kestiği kurbanın kanıyla birlikte günahlarının da akıp gittiğini, iç dünyasında beliren tadına doyulmaz sevinçle hisseder. Ve Allah uğruna fedakârlık yapmanın en güzel örneğini, kurbanıyla yapmış olduğuna inanır. İslam da Kurban Allah’a teslimiyetin bir işaretidir. Ayrıca kurban onu ve ailesiyle çocuklarını her türlü bela ve musibetlerden, sıkıntılardan kurtarmaya vesile olur diye bir inanca sahiptir.

İslam da Kurbanların kesilmesinden sonra sıra kurban etlerinin taksimine gelir. Öteden beri yapılan taksimatla, etin üçte biri fakirlere, üçte biri komşulara, kalan kısmı da evde çoluk çocuğa ayrılır.

Bu suretle kurban ibadetinin ayrı bir özelliği de bayram dolayısıyla, fakirlerin gıda ihtiyacını temin ederken, zengin fakir kaynaşması gibi sosyal dayanışmayı da sağlar. Bu kutsal duyguları yaşatan bu özel günler, bütün İslâm âleminde aynı anda milyonlarca Müslümanın kurban kesmesi ve sevgi duyguları içinde dağıtması ne kadar muhteşem bir manzaradır.

Ben şunu anlıyorum ki; demek bunca insan Rabbinin tek bir emriyle harekete geçip, Onun kendilerinden istediklerini yerine getirmeye her zaman hazırdır.

Bu hayal ve kutsal düşüncenin insana kazandırdığı manevi kuvvetin derecesini hesap edip düşünmek bile çok kolay değildir.

İşte bütün İslam Âleminde yaşayan Müslüman kardeşler Allah’ın İlahi rızasına erebilmek için, güçlerinin ve imkânlarının müsaade ettiği nispette her zaman birer kurban satın alarak Allah için keserler.

Diğer taraftan kurban kesen o mü'min kardeşler, kurban kesilmesini akıllarına sığdıramayan kimselerin itirazlarına karşı da hikmet dairesinde düşünerek derler ki: biz Allah’ın kulu olarak Allah’ın elçisi olan peygamberimiz tarafından uygulanan bu ilahi kulluk görevimizi yapıyoruz.

Dinde zorluk yoktur ama biz yaptığımız bu kutsal görevin mükâfatını alınca, sizin gibi sizlerle dalga geçmeyeceğiz ve bu İslami kurban uygulamasını gücümüz yettiğince imkânlarımız oldukça yapacağız deyip bu günkü bu Kurban bayramı ve kurbanla ilgili yazıma bütün İslam âleminin Kurban bayramını kutlayarak son veriyorum.

Allah nice bayramlar yaşamamızı nasip eder inşallah !


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA