Advert
H. Burak Şahin
H. Burak Şahin
Giriş Tarihi : 08-08-2019 18:05

Engellileri kim takar? ''Urla Belediyesi Takmaz''

 

Başlıktan Urla Belediyesi’nin devletin kural, talimat ve önerilerini hiçbir şekilde dikkate almadığı sonucu çıkmaktadır. Şöyle ki;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın (2017) yayınladığı genelge ve talimatla, AVM'lerde engelli vatandaşların kullandığı otoparkların diğer araç sahiplerince işgal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvurular olumlu sonuç verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başvurusunu dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 valiliğe yolladığı yazıda, AVM'lerde engellilere ayrılmış otoparkları işgal eden araçlara gereken cezai işlemlerin uygulanması talimatını verdi.

Bitti mi hayır genelgede, AVM giriş kapılarına yakın, açık veya kapalı otoparklara engellilerin kolay erişimlerinin sağlanması, yaşam kaliteleri ve sosyalleşmelerinin arttırılması amacıyla belediye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlüğü, AVM yönetimi ile ilgili oda ve sivil toplum kuruluşları yetkililerinden oluşacak heyetlerce çözüme yönelik tedbirlerin alınması gerektiği de belirtildi.

Ama Urla Belediyesi’ne bağlı AVM otoparkında engellilere ayrılmış sadece iki araçlık otopark yeri bulunması ayıbın zaten en büyüğüdür. Buradan 'Engelliymiş, mengelliymiş biz takmayız' manası çıkmaktadır.

Oysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın otoparklar şartnamesi ve yönetmeliği der ki ''Otopark Yönetmeliği'yle park ve meydanların üst dokusu bozulmadan altına otopark yapılabilmesi mümkün hale gelecek.  Ancak tüm otopark alanlarının yüzde 1’i bisiklet, yüzde 5’i engelli ve yüzde 2’si elektrikli araçlar için düzenlenecek.''

Urla’nın daracık sokaklarına araç park etme şansı var mı, yok. Olsa da bir araç park ettiği zaman diğer araçların geçmesi mümkün değil. Kaldı ki itfaiye, ambulans, acil durum araçlarının geçmesi zaten mümkün değil. Yani insaniyet gereği ara sokaklara araba parkı yapılamayacaksa insanlar özellikle işi için, sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için, gıda ihtiyaçlarını giderebilmek için çarşıya inen engelliler araçlarını nereye park edecekler?

Otopark görevlileri defalarca uyarılmasına rağmen ki eminiz onlar da işletici olan Belediye başkanlığını uyarmışlardır. Otopark konusunda hiçbir sonuç alınamadı, hatta iki araçlık engelli otoparkı için birbiriyle yarışan engellileri hiçe sayıp bu alana park eden engelsizleri (bu gün için engelsiz olan bir bireyin yarınını kim bilebilir!) park etmemeleri yönünde uyarmaya kalkmalarının karşılığı, kavgalar olabilmektedir. Durum böyle olunca da onlarda konu ile ilgilenmeyi bırakmışlardır. Çünkü balık baştan kokmuştur.

Urla Belediye Başkanlığı’na çağrıdır. Derhal Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliğine göre Engelli olan, engelsiz olmaya gayret eden vatandaşlar için kolay ulaşılabilecek (zira çok zaman asansör ve yürüyen merdivenler de çalışmamakta) bir bölge de engelli vatandaşlar için daha fazla otopark yeri hazırlayın. Bu engelli yerlerine çeşitli önlemler ile engelsiz, saygıdan yoksun kişilerin girmesini engelleyin. Vatandaşın engelli olması, araç sahibi olma hakkını elinden almıyor. Ayrıca doğuştan olduğu gibi sonradan da engelli ve bu ülke uğruna engelli durumuna düşmüş Gazi olunabiliyor.

Engelliler için AVM otopark gişelerin de ücretler ile ilgili iyileştirmeler yapın. Birçok kamu park yerlerin de engelli araçlarından park ücreti alınmaz, bunu yapacak cesaretiniz yoksa en azından fiyatları uygun hale getirin.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle 2011 senesinde engellilere ait araçların plakaları üzerindeki özel işaretler kaldırıldı. Bunun yerine engeli otopark hakkı tanınan araç sahiplerine araçlarının ön camına park halinde bırakılması mecbur bırakılan kartlar verildi. Bu kart uygun engelli park şartlarını taşıyan 'özellikle ortopedik'  engellilere çok detaylı incelemeden sonra İl Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü tarafından veriliyor.

Engelli otopark yerini işgal eden şahsiyetlere duyarlı davranan vatandaşların plakaların üzerinde engelli işareti yoksa bu engelli değil diyerek arabalarını çizmeyin, engellileri itip kakmayın, aracın ön camında kart olup olmadığını kontrol edin ve gereğinde o yeri hak edip etmediği hakkında engellinin kendisine sorun. Bu soruyu sorduğunuzda kişi 'ben kafadan engelliyim' şeklinde cevap verirse; hiç düşünmeden emniyet güçlerini arayın, zihinsel engelli kardeşlerimize can güvenliği açısından ehliyet verilmez. Bu durum da o kafadan engelli olduğunu iddia eden kişinin ehliyeti derhal iptal edilecek veya olmadığını kanıtlayana kadar ehliyetine el konularak cezalar kesilecektir.


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA