SAKIN AYIP DEMEYİN


Bu makale 2019-07-25 17:59:35 eklenmiş ve 114 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Bizim mahalle Hıdırlık… Ballıkuyu denilen garaja yakın bir bölgede oturuyoruz. Çevremizde güzel parklar var. Kocaçay’a da bakıyor evimiz. Toza katlanabilindiği, bağırarak küfür edenlere kulak asılmadığı sürece balkonda serinlikte oturulabilir.

 

Bizim çocukluk ve gençlik zamanımızda hangi mahallede olursak olalım, sokakta, parkta, yolda ve arkadaşlarla oyunlar oynarken, hep hareketlerimizin ölçülü olmasına dikkat ederdik. Değil bağırarak küfürleşmek, sesimizi bile yükseltsek, hemen bir büyüğümüz ciddi şekilde uyarırdı. Asla cevap bile vermeden utanırdık.

      

Korkmakla alakası yoktu. Büyüğümüze karşı saygısızlık etmek, başkalarını rahatsız edici hareketler yapmak o zamanlar çok ayıp gelirdi bize. Öyle yetiştiğimiz için de hala aynı hisle hareket ederiz.

 

Geçtiğimiz gün, balkonda otururken, aşağıda üç genç hem itişip kakışarak şakalaşıyor, hem de bağıra bağıra ağza alınmayacak, birbirine çok ağır küfürler ediyorlardı. Sanki karşılıklı küfür yarışına girmişçesine, küfür atışması sunumunda bulunuyorlardı.

      

Derken bir yaşlıca amcamız 16-17 yaşlarındaki bu gençlere seslendi balkondan. “Oğlum ayıp değil mi? Gece olmuş siz bağıra bağıra birbirinize küfürler ediyorsunuz, susun bakayım”…

      

“Şakalaşıyoruz amca” dedi birisi. Diğeri “Tamam ya, gel parka gidelim” dedi…

Amca; “böyle şakalaşma mı olur. Sessiz olun biraz. Hem küfürleşmeyin, bak aile dolu. Çok ayıp gençler” dedi…

Diğer genç; amca sana mı küfür ediyoruz, sana ne? Gir evine uyu. Bu saatte senin yaşındakiler uykuda” dedi..

Amca; “Ayıp oğlum ayıp, saygısızlık etmeyin. Hiç yakışıyor mu böyle sözler?”

Genç; “Amca amma uzattın ya, bana anam babam karışamıyor sana mı düştü?”

Amca söylenerek içeri gitti… Sanırım keşke karışsalardı da, bu duruma gelmeseydiniz demiştir…

      

Evet, her nesil görünüşte bir öncekine göre daha özgür yaşıyor. Ancak özgürlüğün sınırını, kendini bilmezlikte çığır açarak yaşamak olarak sananlarda oldukça fazla. Bizler iyi ki, o eski, saygının samimiyetin ve efendiliğin zorunlu olduğunu hissettiğimiz dönemde yaşayıp, öyle yetişmişiz.

 

Elbette birkaç kişinin böyle hareketi yüzünden her genç kesimi kastetmiyorum. O kadar temiz ve efendilikte örnek bile alınacak öyle gençler var ki; umarım onlar her zaman kazanır ve tüm dünyada onlar hep var olurlar.

      

Bizim buralarda parklar çok demiştim ya; o parklarda geceleri önce küfürleşerek şakalaşan, sonrada kavgaya dönüşüp küfürleşen çok oluyor maalesef. Hatta birbirine sarılarak gelip, tekme tokat kavgayla dönen de çok denk geldi. Umarım bu durum başka yerlerde böyle değildir ve umarım bu durum bizim buralarda da artık olmaz.

 

Eğlenmek, arkadaşlarla hoş vakit geçirmek çok güzel fakat başkalarını rahatsız etmeden, kimsenin kimseye zarar vermediği ve kavgaya da dönülmediği sürece… Saygıyla sevgiyle kalın.

 

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA