SİKADA’NIN SAVUNMASI - 2


Bu makale 2019-07-18 19:36:11 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.
Doç. Dr. Levent Tuğrul

 

Sikada, Karınca’nın “Ya bu La Fontaine ne demeye kafa bulmuş sizinle?” sorusunu duyunca istemeden bir çığlık attı. “Sen ne bilirsin ki intihalci adam hakkında? Bize aylak diyen entel bozması kendine baksın önce!” diye bağırdı. “Ben pek bir şey bilmem!” dedi Karınca, ancak bizim kuzenler var ya, hani arılar, işte onlar dünyada ne olup bitiyorsa bilir. Onlardan duyduk biz de öyküyü. Asırlardır Karıncalar doyururmuş Ağustos Böcekleri’nin karnını. Bu bizimki ne ilk ne de son olacakmış. Bir bir yazmış hepsini kitabında. ‘Tatlı diline, güzel şarkılarına, mutlu gelecek vaatlerine kulak asmayın. Emeğinizde payı olmayanla ekmeğinizi paylaşmayın’ paylaşmayın diyor açık açık ”

Yüzünü ekşitti Sikada; “Yok artık daha neler. Umarım bunu kraliçeniz duymamıştır. Siz işçi karıncalar, kim için çalışıyorsunuz ki? Klanda açlık olmasın diye en az pay alan siz değil misiniz? Kıtlık çıktığında, kendini açlıkla sınayıp intihar eden de sizsiniz. Kim için bunların hepsi?

“Klan için!”

“Klan kim?”

“Ağustos Böcekleri değil her halde! Bundan eminim. Adamın yazdığı doğru bence!”

“Bir kere o yazmamış bunu. Ondan 2200 yıl önce Batı Anadolu, Lidya’da yaşayan kambur ve çirkin bir köle yazmış. Köle diyorum bak, köle! Ne yazmasını beklersin böyle bir yaratıktan? Kim bilir ne denli kin duyuyordu kendi ulaşamayacağı hayatları yaşayanlara karşı. La Fontaine onun kinini Paris’e taşımış yalnızca. Sözüm ona bizi aylak, üretmeden tüketen, parazit gibi gördüğü asillere ve ruhbanlara benzetip, prim yapacak bistrolarda düşüp kalktığı bira filozoflarının arasında. Babası zengin, güngörmüş bir beyefendiydi aslında. Oğlunu Paris’te kolejlerde okutmuş. Hukukçu ve sonra ruhban olup kilisede güzel bir yer edinsin diye. Ama o her şeyi yok sayıp, üzmüş adamcağızı. Kölelerin, eziklerin masallarını derleyip, Parisli bir öykücü olmayı yeğlemiş. Üreticilik bu mu sence? Onun yanında ben güzel şarkılarımla çok daha ihtişamlı bir sanatçı sayılmalıyım. Bence sen sus ve şuradaki buğdayları uzat bana. Sinirlenince acıkıveriyorum. Şekerim düşüyor galiba. Uyarımı da bedeli say. Bu bozguncu sözlerin kraliçenin kulağına gidecek olursa, sekiz parçaya ayırıverir asker karıncalar şu sefil, cılız bedenini. Kahvaltılık olursun çöpçü arkadaşlarına.”

Karınca sesini çıkartmadan uzattı günlük payı olan iki buğday tanesini Ağustos Böceği’ne. Korkmuştu. Yine de içi içine sığmıyordu. Bir süre düşünüp, mırıldandı;

“İyi de sen her yaz şarkı söyleyip, her kış gelip kapacak mısın benim buğdayları mı?”

“Cahilsin dedim ya! Ama üzülme. İşin öğrenmek değil nasıl olsa. En azından önder bilgeleri dinleyip, yetiştirebilirsen kendini, biraz daha nazik bir çöpçü Karınca olabilirsin şu klanda. Bir kere ben daha yeryüzünü hiç görmedim. Hiçbir yaz da şarkı söylemedim. Yıllardır yer altında yaşayıp, yüzeye çıkabileceğim o müthiş anı kolluyorum. En fazla birkaç saat sürebilecek bir şarkıya hazırlandım tüm yaşamım boyunca. Az sonra son kez uyuyacağım. En fazla birkaç gün sonra da, uyanıp, nazik bedenimden sıyırıp ayırdığım kabuğumu burada bırakacağım, İlk ve son şarkımı söyleyip, ölümcül aşka kavuşacağım dünyaya yollanacağım. O şarkı orada söylenecek. Sesimi duyacaksın dışarıdan. Bir yaz boyu değil, yalnızca dakikalar sürecek. Burada bırakacağım kabuğuma iyi bak. Evet içi boş olacak, ama sana hep benim ömrümü feda ettiğim o son şarkıyı anımsatacak. Ve senin ve klanındaki karınca arkadaşlarının hiçbir zaman bir şarkısı olmayacak!”

Gerçekten de her şey dediği gibi olur Sikada’nın. Onun ardından, Karınca boş kabuğa bakıp mırıldanır kendi kendine;

“ Acaba Karıncalar kendi şarkıları olunca, Sikada’ya mı dönüşüyorlar?”


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA