MİLLİ OLMAK


Bu makale 2019-07-18 19:33:40 eklenmiş ve 308 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Milli kelimesini nerelerde kullanırız? Milli takım deriz, milli sporcu deriz. Milli olmak yani milli formayı giymek onurdur, gururdur sporcular için. Milli formayı giyenler karşılaşmaların sonunda kazanacakları para için değil onuru için o formayı giyme uğraşı verirler.

 

Milli kelimesi devlet yönetiminde de kullanılır. Ülkemizde sadece iki bakanlığın adında Milli ifadesi vardır. Eğitim ve Savunma bakanlıkları millidir. Nedenini hiç düşündünüz mü?

 

Askerlik sistemimiz Cumhurbaşkanlığı Aile Hükümeti eli ile Mecliste değiştirilip zorunlu askerlik süresi altı aya indirildi. Böylece asker sayımız yüz bin civarına indi.

 

Bu doğru bir eylem ise, şimdiye kadar kat be kat fazlasını boşuna mı bulundurmuştuk?

 

Asker bulundurması sınırlandırılmış Almanya'nın bile 160.000 askeri var. Ya komşumuz Yunanistan'ın kaç askeri var biliyor musunuz? Size söyleyeyim. Nüfusu sekizde birimiz, toprakları altıda birimiz kadar olan Yunanistan'ın 160.000 askeri var.

 

Biz çıkardığımız kanunla altı ay içinde eğitimlerini tamamlayıp vatanı bekleteceğiz. Almanya'da askerlik süresi dokuz ay. Yunanistan'da ise on sekiz ay.

 

Kıyasladınız mı? Rakamlar içinizi açtı mı? Dert etmeyin, bütçeye acayip gelir gelecek. Askere gitmeyenler para verecek. Bütçe denklenecek, yazlık saray tamamlanacak.

 

Aklınızı başınıza toplayın. Ülkemizin sekiz bin kilometreye yakın kara sınırı var. Yüz bin askerle sınırlarınızı zor beklersiniz. Deniz kuvvetlerinden, Ege adalarından, Akdeniz'den bahsetmiyorum bile. Hangi askerle sınırı bekleyecek, kaç tanesiyle Ege adalarını koruyacaksınız? Ya Kıbrıs'ta kaç askerimiz olacak? Suriye'de Irak'ta güvenliğimiz için ne kadar Mehmet'imiz olacak? Orduevinde garsonluk, karargâhta yazıcılık yapacaklar bunların içinde mi olacak?

 

Yazımın başında milli olmak demiştim ya. Yazımın kalanı için özür falan dilemeyeceğim. Kimse kusura bakmasın. "Milli olmak" halk arasında bir başka iş için daha kullanılır. Mahallede bir genç büyüdü mü ilk cinsel deneyimi için mahallenin abileri ayarlayıp para karşılığı bu deneyimi yaşatırlar gence. İşte bu deneyime de "milli olmak" denir halk arasında.

 

Asker kıyafeti milli formadır, gururdur. Parayla milli olunmaz. Parayla ancak mahalle edebiyatında milli olursunuz. Bu işe çanak tutanlar, kanuna "Evet" diyenler kendilerine ne deneceğini düşünmüşler midir?

 

Devlet düzeninde adında Milli olan diğer bakanlık ise yapılan uygulamalarla Ümmi hale getirilmektedir.

 

Askerliği parayla "milli olmak" haline getirenler (TC ibaresiyle dertleri de olduğundan) bir zahmet iki bakanlığın adındaki Milli sıfatını da kaldırsınlar, devlet milli olmaktan çıktı sayelerinde...

 

17.07.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA