LOZAN ANTLAŞMASI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAPUSUDUR


Bu makale 2019-07-18 19:32:49 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

Tarihçi yazar Sinan Meydan’ın aktardığına göre;

O günkü İngiliz elçiliğinde görevli araştırmacı Sir Andrew Ryan “ Lozan, İngiltere için bir hezimettir. Lozan’da onursuz bir barış imzaladık. Bu, İngiltere’nin şimdiye dek imzalamış olduğu antlaşmaların en uğursuzu, en mutsuzu ve en kötüsüdür” demiştir. 

 Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan, her şeyden önce şanlı bir barıştır. Dört senelik İstiklal Mücadelemiz, milletin şanına layık bir barış ile sonuçlanmıştır. Çünkü emperyalizme ve yerli, yabancı işbirlikçilerine karşı kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın onuruyla, gururuyla imzalanmıştır, antiemperyalist bir zaferdir.

24 Temmuz 1923 te imzalanan Lozan, kendisinden önceki bütün barış teklifleriyle ve Sevr’le kıyaslanmayacak kadar başarılı bir antlaşmadır. Atatürk’’ün deyişiyle; “Lozan Barış Antlaşmasındaki hükümler öbür barış önerileriyle karşılaştırılmasının yersiz olduğu düşüncesindeyim. Bu antlaşma, Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir yok etme eyleminin  yıkılışını bildiren bir belgedir, benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır”.      

Lozan Antlaşması ile;
1-Türkiye Devleti bütün dünyaca tanındı. Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsız bir ulus devlet olarak tarih sahnesine çıktı, uluslararasında onurlu yerini aldı.
2-Osmanlı devletinin sona erdiği kabul edildi.
3-Osmanlı’nın bıraktığı (yanlış anlaşmalar, kapitülasyonlar, borçlar, azınlık hakları gibi) sorunlar kapandı.
4-Devrimler ve demokrasinin gelişebilmesi için ortam hazırlandı.
5-Sevr Antlaşması yürürlükten kalktı.
6-Kendisi emperyalizmin etkisinden kurtulurken Sömürge altında yaşayan milletlere örnek oldu. Dünyada ki sömürge devletler emperyalist devletlerin de yenilebileceğini gördü, başkaldırarak bağımsızlıklarını kazanmaya başladılar.

I. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan antlaşmalar arasında günümüze kadar geçerliliğini koruyan tek antlaşmadır.

O günkü zor koşullara karşın her ayrıntı dikkatle ve ulusun çıkarları doğrultusunda gözden geçirilmiş, olabilecek en iyi sonuç alınmıştır. Lozan’da yarım kalan Irak Sınırı, Boğazlar sorunu ve Hatay sorunu da çözülerek bütün eksikler tamamlanmıştır.

Ancak, büyük bir yenilgi alan emperyalistler ve işbirlikçileri hiçbir zaman hainliklerinden ülkeye ve vatana düşmanlıktan vazgeçmemişlerdir. Yaklaşık yüzyıl boyunca her türlü karalama, yalan, baskı ve aldatma yöntemlerini kullanarak Lozan’ın maddelerini etkisizleştirmek, Sevr Antlaşmasının kurallarını yeniden gündeme getirmek istemektedirler.

Unutmamak, dikkatli olmak zorundayız. Lozan’ı kaldırırsak altından Sevr çıkar. Sevr ise bağımsızlığımızın kalkması, ekonomik, askeri ve siyasi olarak sömürgeci devletlere yeniden bağımlı olmak demektir.

Türkiye Cumhuriyetinin tapusu Lozan Antlaşmasının imzalanmasının 96. yılı ulusumuza kutlu olsun.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA