BÖLGESEL ŞENLİKLERİMİZDEN 30 AĞUSTOS KARNAVALI!


Bu makale 2019-07-11 17:19:41 eklenmiş ve 53 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Bu yıl 2019 Haziran ayının sonunda yaşadığımız gençlik festivalinin düzenleyicilerine teşekkür etmek için aldım kalemi elime yazmaya başladım.

İskele Kum Denizi’nde düzenlenen bu etkinlik beni çok etkiledi. Öyle bir duygu senfonisi içinde yaşadım ki sanki çocukluk yıllarımızda yaşadığımız 1 Ağustos Bağbozumu Şenliklerini yaşamış oldum. Çocukluğumu yaşadığım 40’lı 50‘li yılların o unutulmaz 1 Ağustos Bağbozumu Şenlikleri’nin izleri canlandı yüreğimde. Bizler ve bütün Urlalılar 14 Ağustos Bağbozumu Şenlikleri için hazırlıklar yapar tütünlerimizi, bamyalarımızı o güne bırakmazdık. Çok çalışırdık çünkü büyüklerimiz dikili arazilerimizdeki mahsullerin toplanmış olmasını isterlerdi. Tarlada toplanacak tütün varsa bağda serilecek üzüm varsa, onlar bitirilmeden bağbozumu şenliklerine gidilmezdi. Onun için mevsim boyu çalışan bizler 1 Ağustos şenliklerini kaçırmamak için durmadan çalışır eksik hiçbir iş bırakmazdık.

Şenlik günü gelince hazırlanmış olan çadırlarımızla yiyecek içeceklerimizi bir gün evvelden hazırlar, sabahın erken saatlerinde at arabası veya eşeklerimizle Kum Denizi’ne ulaştığımızda, Ada Yolu’ndan Kalabak’a kadar bütün sahili çadırlarla dolmuş bulurduk. Bazı dostlar geceden geldiklerini söylerlerdi. Müsait bir yer bulup bizde yerleştikten sonra ateşler yakılır, sofraların süsü oğlaklar, kuzular pişirilmeye başlardı. O anlar hiç unutamadığım derin izleri olan günlerdi.

Bu yaşanan şenlik aşamasında büyüklerimiz sofra ziyafeti için uğraşırken, biz gençler kız beğenmek için Ada Yolu’ndan Kalabak’a kadar uzayan çadır zincirlerinin önünden sık sık geçmeye devam ederdik. Sevgilisi olan sevgilisiyle gözleri ile konuşur, yeni sevgili arayanlar da beğendiği kızın çadırı önünden sık sık geçerdi.

Bu gün oturdum, ne günlerdi onlar diye düşünürken burada Haziran sonunda Karnaval ismi altında kutlanan gençlik festivalini yazmak istedim. Burada İskele Kum Denizi’nde kutlanan Karnaval şenlik etkinliğini iki gün ziyaret ettim çok mutlu oldum. Eski Kum Denizi bağbozumu şenlikleri gibi olmasa da yurdun her köşesinden koşarak gelen bu gençlik topluluğu beni çok mutlu etti. Her gittiğimde veya bahçemin önünden geçen gençlik grubuna sorduğumda nereden geldiniz çocuklar deyince aldığım cevaplar beni çok mutlu etti. Bir grup genç geçiyor kızlı erkekli nerelisiniz çocuklar soruma Samsun’dan, Gaziantep’ten, Muş’tan, Ankara’dan, İzmir’den demeleri beni çok mutlu etti çünkü o genç çocukları ben gece gündüz üç gün evimin önünden geçerken seyrettim. O kadar samimi o kadar candan davranışlara şahit oldum ki “işte benim genç nesillerimin Türkiye’si bu” dedim ve ben bu asil duygularla Türkiye’min geleceği olan bu gençleri çok sevdim. Onlarla konuşurken yerleşim sıkıntılarını sorduğumda “Amca çok rahat değiliz ama bu toprakların çocukları olduğumuz için mutluyuz çok sevdik biz burayı” diyenlerine ben de “geleceğimizin mimarı bu çocuklar” dedim. Bu yaşadığım karnaval şenlikleri süresinde bunları gördüm ve yaşadım onun için benim Türkiye’min geleceği olan bu gençlik grubunu çok sevdim yeni yılda bunların gelişleri için çok mükemmel hazırlıklar yapmamız lazım dedim.

Benim gördüğüm kadarı ile Karnaval süresince esen sert fırtına rüzgârı çadırları uçurdu, çocukların çoğu İskele’ye yönlendiler, gece sıkıntıları oldu ama hiç birisinden şikâyet duymadım. Ama yetkililerden gelecek yıllarda da yapılacağını duyduğum bu karnaval şenlikleri için çok güzel hazırlanmamız lazımdır diyorum.

Yurdumuzun her köşesinden koşarak gelen bu değerli gençlere, güzel bir etkinlik geçirmeleri için hepimizin bir Urlalı olarak yardım etmemiz lazım diyorum ve böylece duygusal bir günümde oturup yazdığım bu gerçeği sizlerle paylaşmak istedim eğer bir kusurum varsa affola!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA