SEYYAH MİSALİ...


Bu makale 2019-07-11 17:18:41 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.
Aslı Kavcıoğlu

 

Yavru vatandan hepinize selamlar. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi ve yeni kültürler tanımayı çok sevdiğimi öğrenmişsinizdir artık diye düşünüyorum. Çünkü birçok yazımda dile getirdiğim bir konu.

Birçok yere gittim, birçok kültüre şahit oldum fakat yeni yerlere gitme dürtüm hep aynı dozda. Oldukça yüksek. Ne yapayım dünya büyük. Eşimin ilk tanıştığımız günden beri bana söylediği bir şey var. “Arabanın bagajında mevsimlik bir seyahat çantası olsun. Hadi dediğimde bana nereye diye sorma. Çantanı telefonunu al ve arabaya bin.” İşte bu tamda bana uygun hareketler. Seni tanrı mı gönderdi be ruh ikizim sevdiceğim.

Ülkemin birçok yerini gezdim gördüm. Görmediğim yerleri de bir an önce, gezmeyi düşünüyorum. İnşallah en kısa sürede o da gerçekleşir umudundayım. Fakat en çok istediğim mümkünse bor karavan, yoksa da ke di aracımız ile Karadeniz bölgesini en ince detaylarıyla gezmek. Evet gittim, baştan sona gezdim gördüm ama daha detaylı bir gezi için can atıyorum.

En çok görmek istediğim yerlerden biri de, K.K.T. Cumhuriyeti'ydi. Ne zamandır istiyordum ama bir türlü fırsat bulamıyordum. Derken bir ampul yandı ve atladığımız gibi uçağa geldik Kıbrıs'a.

Belki yanlış bir ay seçmiş olabiliriz ama yine de keyifli. Oldukça nemli ve sıcak bir havası var çünkü. Şu anda, denize nazır balkonda oturmuş, kahvemi yudumlarken yazıyorum yazımı. Akdeniz’in turkuaz sularına dalıp, iyot kokusunu içine çekmek, ne büyük bir keyif.

Gidenleriniz bilir mutlaka ama genel anlamda oldukça çorak topraklara sahip. Belli bölgelerde az yeşillikler olsa da genel anlamda çoraklık hâkim.

Havaalanından kiraladığımız sağdan direksiyonlu aracımızla, soldan akan trafikte konaklayacağımız yere doğru harekete geçtik. İlk defa soldan akan trafikte ilerliyor olmayı garipsedik pek tabii. Bir müddet sonra alışmış olmamıza rağmen, arada durup düşünüyoruz nereden ilerleyeceğimizi.

Adaya gelmeye karar verdiğinizde, yapacağınız ilk iş, havaalanından araç kiralamak olsun. Çünkü burada toplu taşıma yok. Turizm danışma ofislerinden adanın haritasını ve genel bilgileri içeren broşürlerden almayı unutmayın. Bu broşürler sizin rehberiniz olacak. Nereye gideceğinize, neler yemeniz gerektiğinin bilgilerini içeriyor.

 Biz adaya geldiğimizin ikinci gününde, uzun saatler boyu gezip dolaştıktan sonra, açlığımızı gidermek için yemek yiyebileceğimiz yer arayışına girdik. İnternet üzerinden sorguladığımızda, güzel eleştiriler yapılmış bir Rum meyhanesi bulduk. Telefondaki yön bulucumuzla düştük yollara.  İlerledik ilerledik ve sağı solu tel örgülerle çevrili, tellerin üzerinde “ asgari bölge girmek yasak” ibareleri asılı tabelalar gördük. Şaşkınlık içerisinde etrafa bakınırken Kıbrıs Rum kesimi sınırına dayandık. Bizim meyhane Rum kesimindeymiş meğer. Hevesimiz kursağımızda kaldı anlayacağınız. Bu arada o terkedilen evlerin bulunduğu alan ise Kapalı Maraş imiş. Oradaki evler, dünyaca ünlü sanatçılar ve zengin iş adamlarına aitmiş. Savaş zamanında terk edip gitmişler. Rum kesimi ve Türk kesimi tarafından bir türlü o topraklar için anlaşmaya varılamadığı için o şekilde atıl kalmış. O güzelim yerleşim yeri hayalet şehre dönüşmüş.

Bu arada yemek işini geri dönüp, başka bir yerde hallettik. Fakat o işletmeye bizi yönlendiren arkadaşımızla hala dalga geçiyoruz. Kıbrıs'a geldiğinizde, şeftali kebabı, Kıbrıs tatlısı, molehiya, kolakas, pirohu, pilavuna, bigla, samarella gibi lezzetlerinin tatlarına bakmayı ihmal etmeyin.

Çok güzel tarihi dokuları barındırıyor Kıbrıs. Çok güzel hikâyeler var. Milattan önce, Milattan sonra yaşamış uygarlıkların birçok kalıntıları var. Gezip hepsinin dolaşılması gerekir.

Kıbrıs için anlatacak birçok şey var. Biraz daha dolaşıp bilgilendikten sonra, edindiğim izlenimleri bir sonra ki bölümde anlatayım. Görüşmek üzere.

Sağlıklı ve huzurlu haftalar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA