Pusula


Bu makale 2019-07-11 17:15:59 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

En bilinen manasıyla yön bulmaya yarayan alettir pusula. Doğru kullanırsan istediğin yere, hata yaparsan onun istediği yere götürür.

Seçim dönemi mitinglerinde her fırsatta belediyenin 24 saat çalışacağını “Belediyemizin 7/24 çalışan bir belediye olacağını söylemiştim. Ama biz bunu yaklaşık 3-4 aydır tekrarlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir kararname çıkarıldı. Ve bizim projemiz ne güzel ki örnek alındı. Bundan sonra bütün belediyeler çıkarılan kanunla 7/24 çalışacaklar. Şimdiden daha hizmet etmeye başlamadan güzel kanunların çıkarılmasına vesile olmaya başladık” söylemleriyle ifade eden Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz (İBO), “Güleryüzlü Belediyecilik” gibi ne yazık ki bu vaadini de henüz gerçekleştiremedi.

Makale ve haberlerimize “daha 3 ay oldu, çok erken başladınız eleştirmeye” şeklinde tepki verenler, öte yandan fikir vermemizi de salık vermişlerdi.

Geçtiğimiz Cuma günü KalDer ile kalite protokolü imza kokteyli sırasında belediye önünden çöp sularını döke saça geçen çöp kamyonu, bir anda Urla Belediyesi’nin hizmet kalitesini olay anına taşımıştı.

Sorun, çöp kamyonlarının teknik arızası, kapasitesinin fazlasında yüklü olmasından, çalışanların maskesiz, kolluksuz ve kasksız görev yapmasından öte zamanlama olarak ortaya çıktı. Oysa çalışan sağlığı ve iş güvenliği ilk dikkat edilmesi gereken konuydu.

16.45 sıralarında yaşanan olay sonrası Bülent Baratalı Caddesi’nden gelip, Zafer Caddesi’ne dönen kamyon o güzergâhı her gün aynı saatlerde kullanıyor. 7/24 Belediyecilik projesi kapsamında ilçe merkezi mahallelerinde iş çıkışı saatleri dışında yapılacak bir düzenleme vatandaşın bu olumsuzluklarla karşılaşmasını engeller. Çöplerin toplanma saatleri bölge ve mahalle durumlarına göre tekrar düzenlenebilir.

Ancak sadece gözden uzak olması değil, kamyonların teknik aksaklıklarının ve işçilerin iş güvenliği gereğince kullanması, zorunlu ekipmanların kullandırılması sorunun çözümüne yardımcı olur.

**

Yaptığımız araştırmalar neticesinde 2 Temmuz 2019 günü Urla Belediyesi Basın iletişim mail listesinden ihraç edilmiş olduğumuzu tespit ettim. Zaman içinde ihraç edilenin tüm Urla yerel basın mensupları olduğu ortaya çıktı.

12 yıldır “BASIN YÖNETENLERE DEĞİL, YÖNETİLENLERE HİZMET VERMELİDİR” anlayışıyla çalışıyorum.

Basın halkın gözü kulağıdır. Onu susturmaya çalışanların, bilin ki görmenizi ve duymanızı istemediği büyük günahları vardır. Sıkıntı olmaz. Tespit edersek zaten yayınlamaktan çekinmeyiz.

**

Pusula deyip başlamıştık. Pusula, üzerinde alacak hesabı yazılmış kağıt manasını da taşır. Bu tür pusulalar elden ele gezer olmuş. Bakalım son muhatabı kim olacak?

Bir de oy pusulası vardır, son günlerde pek bir gündemde kaldı.

“Eskisinden daha iyi olacağım” vaadiyle ortaya çıkıp, yetkilileri de bu yönde inandırıp, oy pusulası sayısına göre makam sahibi olanlar, pusulayı şaşırıp ortada kalabilir yolun sonunda…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA