BİR ŞEYLER OLMUŞ


Bu makale 2019-07-11 17:13:16 eklenmiş ve 324 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

"Hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu." diyorlardı ya, haklılar. Yok, bahsedeceğim konu İstanbul seçimleri değil.

 

Esas bir şeyler olan konumuz büyüme.

 

Büyüdük diyoruz, rakamlar açıklıyoruz, başarı destanı yazıyoruz. Peki, ne kadar büyüdüğümüzü nasıl ölçümlüyoruz?

 

Gelişme ekonomisi biliminde kullanılan yollardan birini gündelik dille ifade edeyim. Bir ülkede büyümenin temeli üretimden geçer. Üretimin lokomotifi ise sanayidir. Sanayide büyümeyi nasıl kontrol edebiliriz? En kolay yol sanayinin elektrik tüketiminin artıp artmadığının kontrolüdür. İyi bir referans noktasıdır. Tabi bu rakama ulaşırken nüfus artışından arındırılıp ülkedeki kişi başına sanayi elektriği tüketimi ne kadar artmış esas ona bakılır. Yani sanayide kullanılan elektriği o yıl ki nüfusa oranlarız. Nüfus başına sanayide tüketilen elektrik geçmiş yıla göre artmışsa o ülkede gelişmeden söz edebiliriz.

 

Öyleyse gelişmeyi bulabilmek için sanayide kullanılan elektrik tüketim rakamlarına ulaşmak gerekir. Günümüzde normal bir ülkede bu rakamlara ulaşmak kolay, ama ülkemizde engelli koşu gibi oldu rakam bulabilmek. Epeyce uğraştıktan sonra bulduğum rakamlara bakınca ülke olarak 2016 yılında acayip gelişmiş olduğumuzu fark ettim. AKP yetkilileri hala farkında değiller ama biz ülke olarak 2016 yılında müthiş bir atak yapmışız.

 

2016 yılında nüfus başına sanayi elektriği tüketimimiz önceki yıla göre tam % 12,2 oranında artmış. Sanayide elektrik tüketimi bu kadar artmışsa ne olur? Sanayi üretiminin artması gerekir. Sanayi üretimi artmışsa buna paralel sanayi ürünleri ihracatının da artmış olması gerekir. Öyle değil mi?

 

Peki, 2016 yılında ne kadar büyümüşüz? Ülke olarak % 2,9 büyümüşüz. Sanayide büyüme ise % 4,5 olmuş. Sanayideki büyüme rakamı mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında 2016 büyümesi % 1,8 olarak gerçekleşmiş. İhracatımıza baktığımızda ise toplamda önceki yıla göre % 0,84 azalırken, sanayi ürünlerinin ihracı rakamlarına ulaşılamıyor. Sektörel bazda bir takım veriler var, onlarda da ihracat düşmesi rakamlarına ulaşılıyor.

 

Şimdi soruyorum, 2016 yılında sanayi üretimi sadece % 1,8 artmışsa ve sanayi ürünleri ihracatı azalmışsa, nüfus başına sanayide tüketilen elektrik nasıl % 12,2 arttı?

 

Ey sanayiciler, ne yaptınız bu elektriği? Madem tükettiniz, niçin üretmediniz? Hep sizin yüzünüzden kalkınamıyor bu ülke. 2019 yılı içinde 2,5 milyon yeni istihdam sözü vermiştiniz. O sözünüzü de tutmuyorsunuz. Trump gibi kandırıkçılık yapıyorsunuz. Niye üzüyorsunuz asrın liderini?

 

Şaka bir yana, aslında rakamlardaki bu tutarsızlığın sanayicilerden kaynaklanmadığını hepimiz biliyoruz.

 

Ülkemizdeki tüm veriler artık hormonlu, yapay. İşlerine geldiği gibi eğip büküyorlar. Bana göre bu çelişkinin nedeni elektrik tüketim rakamlarıyla büyüme rakamlarını başka başka kişilerin birbirlerinden habersiz sabunlaması. (Sabunlama deyimi genelde rapor hazırlayanların sonucu istedikleri yönde yazmak için kullandıkları bilimsel bir karşılığı olmayan işler için kullanılır.)

 

Size kesinlikle söylüyorum ki; ülkemizdeki istatistik rakamlarına hiç bir şey olmasa da kesin bir şeyler oldu...

 

Zaten ne yapacaksınız istatistiği, bundan sonra ver mehteri...

 

10.07.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA