ANLAYANA…


Bu makale 2019-07-05 08:44:05 eklenmiş ve 235 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Yaşamın bilgi ve deneyim olduğunun bilinciyle, kararlı ve inatçı bir şekilde her konuda yaşamın iyi bir öğrencisi olmaya çalışarak, tam 12 yıldır Urla sokaklarından halkımıza gerçek, ilkeli ve objektif haberler sunuyoruz.

24 Haziran 2011 günü yayınlanan Pencere Haber Gazetesi’nin ilk sayısında “Pencere Haber tamamen objektif, yorumun okura ve halka bırakıldığı, sadece gerçek haberlerin sütunlarında yer bulabileceği; “habere, çevreye, doğaya, kültüre, sanata, spora,  insanlığa, aydınlığa ve Atatürk’e açılan pencereniz” olacak” sözümüz daima geçerlidir.

Son zamanlarda yaptığımız haberler, eleştiriler ve öneriler nedeniyle, sanki Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz ile aramızda bir sorun varmış gibi bir algı ortaya atılmaya çalışılıyor.

Buradan net bir biçimde açıklıyoruz. Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz ile aramızda şahsi veya kurumsal hiç bir sorun yoktur, hiçbir şekilde de olamaz.

Yerel basın olarak görevlerimiz;

Kamu yararını ilk planda tutarak Urla’nın sorunlarını gündeme getirerek yöneticilere aktarılmasına aracı olmak,

Urla’ya ait yerel kültürün zenginleşmesine ve korunmasına katkı sağlamak,

Yerel yönetimlerin toplumla sağlıklı ilişkiler kurmasında aracı olmak,

Urla’da yaşayanlara bölgede olanları aktarmak,

Yerel ekonomiyi, yerel firmaların tanıtımını yaparak, reklamlarını yayınlayarak desteklemek,

İlçemizde sosyal ilişkilerin gelişmesini sağlayarak toplumsallaşmaya katkı sağlamak,

Yerel problemlerin merkezi yönetime ulaşmasını sağlamak,

Yerel siyasetin yapılmasına katkı sağlamak,

Toplumda yaşadıkları bölgeye sahip çıkma bilincini kazandırmaktır.

Basın özgürlüğü demokrasilerin sağlıklı işlemesinin vazgeçilmez koşuludur. AİHM, basını “demokrasinin bekçisi” olarak tanımlar. Yerel basının görevi, halkı bilgilendirmek, yerel yönetimlerin yanlışlarını kamuoyunun dikkatine getirmek... Böylelikle halkın karar alma sürecine katılmasını sağlamaktır. Bunun yanında halkın da, kamuoyunu ilgilendiren konularda bilgi edinme hakkı vardır.

AİHM, basın özgürlüğünü geniş yorumlar. Basının belirli bir ölçüde abartılı hatta tahrik edici bir üslup kullanmasını kabul eder. AİHM’ye göre, basının siyasetçileri ve hükümetleri eleştirme hakkı çok geniş. İktidarda ya da muhalefette siyasetçiler, siyasete girmekle kendilerini basın ve kamuoyunun incelemesine açarlar.

Düşünce ve basın özgürlüğü demokratik bir toplumun temel öğesi olmakla birlikte, şiddeti teşvik, ırkçı söylemler, kişilik haklarına saldırı, özel yaşamın ihlali gibi durumlarda, AİHM basın özgürlüğünün sınırlanabileceğini kabul ediyor.

Yöre halkını eğlendirme, eğitme, bilgilendirme görevini üstlenen yerel basın böylece kamuoyunun serbestçe oluşmasına da katkı sağlar. Yerel basın, yöre halkının kültürel kimliğini korumak, haklarına sahip çıkmak, yöreye saygın bir konum kazandırmak görev sorumluluğunu yerine getirir.

Yerel basın, yayımladığı haberler, fotoğraflar, ele aldığı sorunlar, kentin gereksinimleri, kentteki kültürel ve sosyal etkinliklere ilişkin aktardığı bilgilerle bireye “yaşanan yer” duygusunu, yaşadığı yerin bir parçası olduğu düşüncesini edinmesini sağlar. Yurttaşların bütünleşmesini, yerel sorunlarla ilgili yerel kamuoyu oluşmasını sağlar. Yerel basın, yöredeki kamusal çalışmaların, yatırımların, uygulamaların da denetçisidir.

Anlaşıldığını düşündüğümüz üzere biz halkımıza karşı olan görevlerimizi yapıyoruz. Kamu yararı ve sağlığı ilk önceliğimizdir. Hiçbir makam veya şahısla sorunumuz olamaz.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA