Kalıcı Çözümler Şart


Bu makale 2019-06-27 14:59:39 eklenmiş ve 381 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Bol kargaşalı bir seçimin neticelenmesi ile artık ülkemizin içindeki genel durumunu ele almakta yarar var ekonomisinin düzelmesi, dış ülkeler ile olan sorunlarımızın da ülkemiz açısından en iyi şekilde neticelendirilmesi için kolları sıvamak ve çok çalışmak şart.

Ülkemizin içindeki bu ekonomik açıdan çok kötü dönemi de aşmak şart, zira işsizlik, pahalılık, ekonomik ve sosyal sıkıntılar çok fazla ve halledilmesi ise mutlaka şarttır.

Akdeniz bölgesindeki yaşanan doğalgaz aramaları yüzünden ülkelerin birbiri ile olan durumları ve bizim ülkemizi hedef tahtasına koymaları ise çok daha önem arz ediyor ve bu konularda ülkemiz çıkarları adına mutlaka bir şeyler yapılmalıdır.

Günlük hayattaki olumsuzlukların insanları çok fazla umutsuzluğa düşürdüğü ve istatiksel verilere göre de intihar vakalarının çok arttığı belirleniyor, yine aile içi yaşanan olumsuz vakalar, şiddet olayları çok artmış insanların en ufak bir olayda dahi verdiği aşırı tepkilerin çok fazla oluşu, yaşanan küçük olayların bile meydan kavgaları olayına dönüvermesi çok görülmeye başlamıştır. Ne oluyoruz, bu toplum nereye gidiyor, insanlarımıza ne oluyor dedirten öfke patlamalarını günlük hayatta çok görür olduk maalesef.

Ekonomik gidişatın kötülüğüne bağlanan bu durumları derin bir şekilde analiz etmekte, toplumsal yapımızın düzeltilmesi adına kalıcı çalışmaların yapılmasının gerektiğini belirten uzmanlar bu gidişatın pek iyiye alamet olmadığını söylüyorlar.   

Ülkemizdeki yaşanan ekonomik olumsuzlukların dolaylı olarak turizm gelirlerine de çok ciddi bir darbe vurduğu, iş alanlarındaki verim düşüklüğü, yüksek maliyet artışları gibi birçok faktörün ise kapanan şirketleri arttırdığını bunun da işsizlikteki artış oranlarını yükselttiğini ekonomistler açıklıyorlar.

Kısacası sadece turizm sektöründe değil, tüm ekonomimizdeki gidişatta büyük sıkıntılar yaşanıyor, işsizlik oranlarının hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda oluşu da dikkatlerden kaçmıyor.

Memleketimizde günlük hayat öyle yada böyle devam ediyor etmesine de, kimi geçim derdiyle boğuşup evine ekmek götürebilme savaşı verirken, diğer bir yanda da rant tacirleri, ballı kayırmalı bir çok işler de olunca bu durum milletin tepesini attırıp, zıvanadan çıkartıyor.

Ekonomik gidişatımızın pekiyi olduğu söylenemez, düzelebilmesi için bakalım neler yapılacak, ne gibi tedbirler alınacak asıl önemli olanı bu.

Millette borç gırtlağa kadar gelip dayanmış, yapılandırmalarla bir nebze kurtulmaya çabalıyor, hatta yapılandırdığı borç taksitlerini dahi ödeyemez halde perişan durumlarla karşılaşanlar da az değil, haciz kıskacındaki insanlarımız çok fazla.

Hem bölgesel hem de küresel şoklara açık olduğu için birçok ülke ile birlikte ekonomimizin de yalpalayıp bozulduğuna dikkat çeken uzmanlar da bu konularda bazı tespitlerde bulunup, açıklamalar, tavsiyelerde bulunuyorlar.

Doç. Dr. Akın Ünver, izlenmesi gereken iki temel yol haritasının olduğunu belirterek, bunlardan ilkinin yurt içi tasarruf oranının arttırılarak dış ticaret dengesini sağlamakla, ikincisinin ise iş gücü piyasasının geliştirme yolunda büyümesini, daha sürdürülebilir bir hale getirmek" gerekliliği olduğunun altını çiziyor.

Ülkemizin iç dinamizmi üzerinde yorum yapan kimi uzmanlar ise yurdumuzun kendine öz ve doğal kaynaklarını kendisinin işletmesinin gerektiğini, ayrıca bütün tarımsal ürünlerimizin ve her türlü gıda üretimimizin de yerli üretimle olması görüşündeler, ihraç edilerek yurdumuza gelen her türlü ana gıda maddemizin kendi ülkemizde üretilmesinin teşvik edilmesinin şart olduğunu, bununla döviz kaybının da önlenmesi olacağı yönünde görüş bildiriyorlar. Özellikle zeytincilik, hayvancılık, gıda maddeleri gibi birçok üretimlerin mutlaka kendi ülkemizde yerli üretimlerle yapılması şarttır deniyor, ithalata dayalı bir sistem olmamalıdır deniyor..

Yerli üretimin geliştirilmesi ile dışa bağımlılığın da azalacağı, dolası ile döviz kaybının da yaşanmayacağı dövize bağlı kur farkından kaynaklanan fiyat artışları da olmayacağı belirtiliyor.

Petrol fiyatlarının sağladığı yurt içi fiyat denge istikrarının ekonomiye bazen olumsuz bazen de geçici bir direnç sağladığını da ekleyen uzmanların görüşleri böyle.

Küçük ve orta işletmelerin baya sıkıntılı bir dönemde olduğu ve satılamayan mallar için yatırım yapmayı riskli buldukları için piyasalarda belli oranlarda sıkıntıların yaşandığı da belirtiliyor. Büyük işletmeler için daha kolay olabilecek yöntemlerin küçük işletmelerde söz konusu olmadığını belirten küçük işletme sahiplerinin, “milyarlarla oynayanların değil, küçük işletmelerin çoğu da döviz ile borçlu olduklarından faiz indirilince artan döviz fiyatları kârdan çok zarar yazdırır"  görüşlerindeler ve bundan sonrasının da ancak yapılacak kapsamlı reform paketlerinin gerçekten hayata geçirilmesi ile olabileceğini belirtiyorlar.

Piyasalardaki istikrar tabi ki çok önemli, günlük hayattaki vatandaşların büyük bir kısmının çektiği geçim sıkıntıları ortada, çarşı pazardaki yüksek fiyat etiketleri, yükselen enflasyon rakamlarının göstergeleri, akaryakıt fiyatlarının ve nakliye giderlerinin her kademedeki ürünlere ve maliyetlere yansıyor oluşu, insanlarımızın işsizlikle, yoklukla savaşı, dar bütçeleri ile arttıkça artan yüksek faturaları, vergileri, katkı bedelleri, nedense hep vatandaşın ensesinde patlayan bu giderleri nasıl ödeyeceğiz yönündeki tasaları hiç bitmiyor, bu gidişle bitecek gibi de görünmüyor...

Emeklisi, işçisi, dar gelirlisi ve hepsi yani kısacası hayatını zar zor imkânlarıyla kazanarak onuruyla dürüstçe yaşamak, hayatını idame ettirebilmek için çabalayan vatandaşlarımız için hayat gerçekten gün be gün daha da çok zorlaşıyor denilebilir...

Bu kadar sıkıntılarla mücadele eden bir toplumda as falyaların atması, ipleri koparıp kafaları sıyırması da şaşırtmıyor bu durumda da, toplumun ruh sağlığının düzeltilmesi için de iş işten geçmeden gereken önlem ve tedbirlerin alınmasında fayda var.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA