GÜLEN YÜZLÜ BELEDİYECİLİK


Bu makale 2019-06-20 15:18:56 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Geçen haftaki “BELEDİYE SUÇ İŞLİYOR” başlıklı makalemden sonra ilçemizin büyük bir sorununu gündeme taşımış olduğumdan Urlalı okurlarımızdan oldukça fazla “teşekkür” aldım. Sağ olsunlar. Ancak beni en fazla sevindiren Urla Belediye ekiplerinin konuya gösterdikleri hassasiyetle Urla genelinde eksik olan ilaçlamalara başlamaları oldu. Emeği geçen herkese okurlarımız ve Urlalılar adına da bizzat teşekkür ederim.

Hatırlarsınız.

Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, 31 Mart seçimlerinde “en büyük projem güler yüzlü belediyecilik” diyerek sahneye çıkmıştı.

Bedava proje.

Para - pul da gerektirmiyor.

Personel güler yüzlü olacak.

Hepsi bu.

Formül de basit:

Belediye çalışanlarının iş yerinde mutlu ve huzurlu olması, vatandaşa iyi hizmeti ve güler yüzü sağlar.

Bu net.

Başkan İ. Burak Oğuz’un bu vaadi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim öncesinde yaptığı “1 Ocak 2019'dan itibaren CHP'li belediyelerin olduğu bütün yerlerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak. Arkasında da duracağız. Daha önce bin 500 lira olacak dedik ve bin 500 lira oldu. Bizim belediyelerde ve kazanacağımız belediyelerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak, bu birinci öngörümüz. İkinci öngörümüz şu bize ait olmayan ve kazanacağımız belediyelerde hiç kimsenin işine son vermeyeceğiz. Kul hakkı yemeyeceğiz. Biz asgari ücreti bu kürsüden ilan ediyoruz" açıklamasıyla güç kazanmıştı.

Ancak seçimlerin üzerinden neredeyse 3 ay geçmiş olmasına rağmen Urla Belediyesi’nde asgari ücret hala 2 bin 200 lira olamadı. İşçiler işten çıkarıldı. Kul hakkı yenildi. CHP Genel Başkanı yok sayıldı, vaadi Urla’da gerçekleşemedi.

Ayrıca belediye içindeki mobbing* oldukça hat safhalara ulaştığı bilgisi sıklıkla gelmeye başladı. Belediye Başkanı’nın çalışanlarına karşı aşırı egosal tutumlarının motivasyonu ve verimliliği düşürdüğü, canından bezdirdiği de aşikâr.

Haziran ayı Belediye Meclisi toplantılarının ikinci oturumunda iyice ayyuka çıkan ego, gereksiz gerginliklerin fitilini ateşledi.

Böylesi bir topa girmeye gerek var mıydı?

Yok yere kafa – göz dağıldı…

Velhasıl kelam bu tür tutumlar devam ettikçe, en basit projelerden biri olan “güler yüzlü belediyecilik” bile gerçekleşemez.

Personel güler yüzlü olamazsa; Urla halkı hiç güler yüzlü olamaz.

Bu koşullar altında personel nasıl güler yüzlü belediyecilik yapsın?

Uygun koşullar sağlanamıyorsa, onun da formülü var:

Personel mesaide gülen yüzlü (smiley emoji) baskılı tişortlar giysin.  

“Güler yüzlü belediyecilik olmadı, Gülen Yüzlü Belediyecilik var” dersin.

 

-*Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA