Trafikte Azami Dikkat Şart


Bu makale 2019-06-13 18:54:16 eklenmiş ve 377 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Bayramdaki yoğun trafik akışlarını gündemi takip edenler bilir, sürücü hatalarından kaynaklanan birçok ölümlü kazalarda oldu maalesef.

Şirin, sevimli çocukları gördüğümüz zaman onları sever bir el hareketiyle yanaklarından sevgi ile dolu, masumane bir "makas almak" tabir edilen hareketi yaparız değil mi?

Ancak bir de trafikte seyrederken yapılan hiç de masum olmayan, kısa aralıklarla, birçok kez yapılan şerit değiştirme hareketlerine de, makas atma deniyor ama o kadar masum olmayan ve ölümlere sebep olan hareketin cezası Karayolları Kanunu 46.maddesine göre 2 yıla kadar gidiyor olsa bile çok yapılıyor ölümlü kazalar da kaçınılmaz oluyor.

Denetimlerin sıkı yapılması, hava desteği gibi birçok düzenleme var ancak trafik canavarları durmuyor yine de.

Yapılan düzenlemelerle, alkollü araç kullanımı, aşırı hız, emniyet kemeri ihlâlleri vs dönük cezayı arttırıcı düzenlemeler getirilmişti ancak trafik akışı içerisinde en fazla ölümlü kazalara sebebiyet veren ihlâllerden olan bilinen tabiri ile makas atma olan bu suçu işleyen sürücülere 1400 lira para cezası ve 2 yıla kadar hapis, ayrıca suç işleyen sürücüler hakkında vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesi ile Türk Ceza Kanunu'nun 179. maddesinden işlem yapılarak tutuklanmaları söz konusu ayrıca işlem sonrasında mahkeme sürecinde, MOBESE ve Güvenlik kamerası kayıtları da delil olarak sunuluyor.

Yurdumuzdaki trafik kazalarının çok oluşu tatil, bayram gibi zamanlarda adeta katliam gibi kazaların yaşanmasındaki en önemli unsurlar sürücülerden kaynaklanan sebepler nedeni ile olmaktadır. Son yıllarda ise trafik kazaları sonrasında yaşanan meydan kavgaları da çok fazla olmaya başlayınca, toplumun çivisi mi çıktı, neler oluyor bu insanlara dedirtmeye başlandı

Trafikte yapılan anlık hataların bile insan hayatına mal olduğu bilinmesine rağmen maganda ya da trafik canavarı tabir edilen tipler yine de durmuyorlar.

Bayramda yaşanan birçok kaza ve 70 ölüm vakası resmen açıklandı, trafik kazalarında dünya ülkelerinde üst sıralardayız maalesef.

Alınan tedbirler, yasalar, denetlemeler güzel ama en çok dikkat etmesi gerekenler yine sürücülerdir. Sürücü hataları birçok ölüme sebep oluyor. Bilinçli, duyarlı, en önemlisi de dikkatli olmak şarttır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA