EMPERYALİZMİN PLASTİK ÇÖPLERİ VE TÜRKİYE


Bu makale 2019-06-13 18:53:24 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.
ATİLA GÖRDÜK

 

Sayın Yurttaşlar,

- Yukarıda ki başlık neyi çağrıştırmalı size?

Dünyanın en tehlikeli atıkları ve çöpleri yaklaşık 1000 yıllık ömürleri ile doğayı kirletecek olan plastik ve plastik türevi atıklardır. Ortalama insan ömrü ile 10-15 kuşak sürecek bir süreci kapsamaktadır bu 1000 yıl.

Peki, kimlerin çöpleri-atıklarıdır bu tehlikeli plastikler?

ABD-AB gibi gelişmiş ülkelerin üreterek kullandığı milyonlarca tonluk plastik atıklardan, Türkiye gibi ülkelere gönderilerek kurtulmaya çalışıyorlar. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu Türkiye'nin sözde dostları kapsamındalar. Yıllardır Türkiye'yi bölüp parçalama uğraşlarına şimdi de çöpleri-tehlikeli atıkları göndererek çökertmeye çalışıyorlar.

- Emperyalistler oyunu kurup önümüze sürüyorlar, biz de kurulan bu oyuna ayak uyduruyoruz. Neresi Fırat'ın doğusu? Kuzeyden güneye, Güneydoğu Anadolu mu? Mezopotamya mı?

Irak-Suriye mi? Mehmetçiğin durmadan cenazeleri geliyor. Niye? Hani analar ağlamayacak, şehitler gelmeyecekti? Haziran’ın 1’inde 5 şehit, yaralı sayısı kaç bilinmiyor? Tüm bu kayıplar kimin için? Niye bu savaşlar ve ölümler? 1,5-2 yaşında denizde boğulup, cesedi kıyıya vuran Aylan bebeklerin ahını kim ödeyecek?

- Bir kaç gün önce 27 Mayıs 1960 İhtilali'nin 60'ncı yıldönümü anıldı.

50'li yılların başında ''Menderes'in demokrasi bayrağı açtığı söyleniyordu''

Bir anımsatma ile yineleyelim: Menderes’i sizi küçük Amerika yapacağım diye kandıran güç, önce ekonomiyi sıfırlatmış sonra da diktatörlüğe yönelen Menderes'in komünist Rusya'ya dümen kırmasıyla idam fermanını boynuna asmıştır. Demokrasi bayrağı değil de ihtilaller bayrağı açıldığını söyleyebiliriz.

1)27 Mayıs 1960

2)12 Mart 1971

3)12 Eylül 1980

4)15 Temmuz 2016

- Eğitim ve öğretim birliği (Tehvid-i Tedrisat) ulusları ayakta tutar. 1926'da Atatürk'ün milli eğitim bakanlarından Manisa milletvekili Vasıf Çınar şöyle diyor; “eğitim ve öğretim birliği ancak tek sistem ve laik öğretim birliği devlet gücü oluşturur. İki tür öğretim bölünmeyi, kaosu, öteleşmeyi hazırlar ve devleti çökertir.”

- AB Sinop ve Akkuyu'da kurulmak da olan nükleer santrallerin geleceğinden endişe duyduğunu açıkladı. Neden? 1986'da yaşanılan Çernobil faciasının etkilerinin hala sürdüğü kıta Avrupa'sı endişelerinde haklı değil mi? Her iki santral de Avrupa'ya çok yakın. Avrupa insanı bu kaygıları taşırken Türk Halkı bu tehlike karşısında neden suskun? Çok mu korkusuz? Yoksa konudan bi haber mi? Yöneticiler, nükleer santral kararı alanlar bu konuda ne düşünüyorlar?

- Tunç SOYER Engelli Farkındalık Merkezi'ni İzmir'de açıyor

''Bedia Muhavvit'' En İyi yöneticilik ödülü Tunç SOYER'e verildi.

Urla Demircili Köyü açıklarında ki orkinos balık çiftliği ÇED raporuna boykotuna Tunç SOYER destek verdi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail YETİŞKİN de Demircili'deydi.

Çok seslilikten nem kapanların hiç biri yoktu o toplantıda nedense?

Tunç SOYER İzmir-Gültepe'de kütüphaneye 10.000 kitap armağan etti. Çiçek yerine kitap önerdi

İzmir'de belediye otobüslerini kullanmaları için 100 kadın şoförün görevlendirileceği açıklandı.

Saba 06:00-07:00,akşam 19:00-20:00 saatleri arasında ulaşımda %50 indirim yapıldı.

Su fiyatlarında % 10 indirim yapıldı.

Hakkında çok çeşitli yanıltıcı açıklamalarda bulunulan Tunç SOYER seçilmesinden çok kısa bir süre içinde gerçekleştirmiştir yukarıda belirtilen gelişmeleri..!

-İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i kutluyorum, niye derseniz? O, 19 Mayıs AKP şölenine katılmayı reddettiği için. CHP Bakanı Kemal KILIÇDAROĞLU ise Cumhurbaşkanı'nın solunda Vahdettin övgülerini dinlemek zorunda kaldı hem de özenle seçildiği belli olan ''Abdülhamit'' isimli şahıstan..!

-AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ 23 Haziran seçimini geçelim, tövbe ederiz diyor..! Ne siz ne de Mevlana'nız af dileyip, tövbe ederek kurtulamazsınız. Ne demişti Mevlana''99 defa tövbe et, suç işle 100'üncüsünde yine gel tövbe et'' Ohh ne ala ..! Af etme yetkisini kim verdi size?

-Orta Doğu Projesi'nin etrafı ''stratejik dostlar'' tarafından iyice sarıldı. Kıbrıs'ta tehlikeli oyunlar oynanmaktadır. Fransa’ya askeri üsler verildi Güney Kıbrıs Rum Yönetimince..! Etrafımızda ki çember ABD-İsrail-Yunanistan-Mısır-Suudi Arabistan-BAE-Ürdün tarafından iyice daraltılıyor, dikkat..!

-Dünyada bir söylenti vardır ''Kentler meydanları ile anılırlar'' diye. Yıllar sonra da olsa Urla'da bir meydan düzenlemesi yapıldı. Belediye Başkanı Sayın Selçuk KARAOSMANOĞLU tarafından. Urla Kaymakamlığı gözetiminde İnsan Hakları Panelinde yıllarca birlikte görev aldık Selçuk KARAOSMANOĞLU ile birlikte. O tarihlerde Sayın Ali Rıza SÖKE'nin Özgür Urla Gazetesi’nde eleştirmiştim Urla Meydan'ının yanlışlarını. Bazı yanlışlar olsa da bu meydan bugün Urla Halkının dinlence merkezi olmuştur. Emeği geçenlere, başta Sayın Selçuk KARAOSMANOĞLU'na teşekkürlerimi iletiyorum. Meydanda ki bazı çınar ağaçlarında kurumalar mevcuttur. Merdiven mermerlerinde ve zemin plakalarında kırıklar mevcuttur. Değişimi gereklidir. Ayrıca meydanda ki Atatürk Anıtı'nın sık sık temizliğine de dikkat edilmelidir.

-Yaz mevsimini gelişi ile Urla'mıza gelen günübirlik ziyaretçilerimizden geride kalan çöp ve artıkların sürekli temizlenmesi yangın riskini azaltacaktır. Demircili, İskele, Çeşmealtı gibi sahil kesimlerinde yol kenarlarında ki otların, çalıların temizliği de son derece önemlidir.

Kent içinde ki araç trafiği ise tam bir anlamıyla faciadır. Belediye önünden Köprübaşı’na inen yolun araç trafiğine kapatılması halkımızın ve ziyaretçilerimizin güvenliği açısından gereklidir. Demircili Ormanlarında gerçekleştirilen off-road yarışları sonrası bırakılan dikkat şeritlerinin de yarışları düzenleyenlerce toplanarak imha edilmesi gereklidir.

Sağlıcakla kalın.

Atila GÖRDÜK İletişim: 0 546 678 86 78


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA