BELEDİYE SUÇ İŞLİYOR


Bu makale 2019-06-13 18:51:35 eklenmiş ve 624 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

“Ha geldi, ha gelecek” derken yaz mevsimi nihayet geldi. Zamanında alınmayan tedbirler nedeniyle de yine sorunlarını hep birlikte yaşıyoruz. İş işten geçti mi? Tam manasıyla hayır…

Malum… Urla’da yaşıyoruz. Yaz geldi. Eş, dost, akrabadan ve turistlerden önce envaı çeşit sinek Urla’ya tatile geldi. Belediyenin sorumluluğunda olan Vektörle (Herhangi bir bulaşıcı hastalık etmenini taşıyan ve hastalığın bulaşmasını aracılık eden canlılara vektör denir) mücadele hizmeti zamanında yapılmadığı için Urla sivrisinek, karasinek, tatarcık, hamamböcekleri, kene vb. haşerelerin istilasına uğradı.

Vektörle mücadele kapsamında zamanında açık sucul alanlar, az kirli sular ve vejetasyonlu (bitki örtülü) sularda larva - uçkun mücadelesi yapılmadığından bu durumdayız.  

Belediyelerin asli görevlerinden biri çevre ve halk sağlığının korunması için gerekli tedbirleri almaktır. Bu kapsamda zamanında haşerelerin üreme alanlarının tespit edilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması gerekirdi. Belediyenin ilgili birimleri tarafından periyodik olarak logarlar, kanalizasyonlar, su birikintileri, apartman bodrum katları, dere yatakları, göl ve göletler ilaçlanmalıydı.

Halk sağlığında önem taşıyan birçok hastalığın yayılmasında önemli rolü olan karasinek üreme ve beslenme yerlerinin ortadan kaldırılması için önlemler kapsamında biyolojik ve kimyasal kökenli ilaçlarla ergin ve larva mücadelesi, sıcaklığın 15 C derecenin üstüne çıktığı dönemlerde periyodik olarak yapılmalıydı.

İlçe genelindeki tüm çöp bidonları, arıtmalar, çöp döküm sahaları, hayvan damları program dahilinde ilaçlanmalıydı.

Halk sağlığını oldukça önemseyen (!) belediyemize, bu işte reel başarı sağlayan belediyelerin sinekle mücadele için özel ekipler kurduğunu hatırlatırım.

Urla genelinde belediye çalışanları tarafından tektip tel kullanarak, çöp kamyonuna kaldırılması daha kolay olduğu düşüncesiyle çöp konteynırlarının kapaklarının kapatılmaz hale getirilmesi, sineklere daha fazla yaşam ve üreme alanı sağlıyor ve halk sağlığını tehdit ediyor. Bunun yanında çöp kamyonları ve konteynırlarının yıkanmaması, dezenfekte edilmemesi de sineklere yaşam alanı oluşturuyor.

Hafta içinde ilçemizde farklı mahallelerde çöp kamyonlarını takip ettim. Çöp toplayan personelin bu zor koşullarda kendi sağlığı için kullanması gerekli olan maske, eldiven gibi malzemelerin eksikliği de ayrı bir sorun. Ve bence en önemli sorun çöp sularını sızdıran çöp kamyonlarının Urla sokaklarını iğrenç atık sıvılarıyla sulaya sulaya görev yapmaları…

Okurlarımızdan gelen bir başka yakınma ise; etraftaki, havaların ısınmasıyla kuruyan otlar ve buralara gizlenen yılanlar. Çeşitli nedenlerle yangına davetiye çıkaran kuru otlar, havaların ısınmasıyla uyanan yılan, akrep gibi canlılara da gizlenme alanı oluşturuyorlar. Okurlarımız ilçe genelinde hem yangın riskinin azaltılması hem de akrep, yılan gibi canlıların evlerden uzak tutulması için gerekli çalışmaların yapılmasını talep etmekteler.

Anayasa’nın 56. Maddesine göre; herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. 5393 sayılı Kanun’un 14ncü maddesinde belediyelerin görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık, … konularında görevlerini kasten veya taksirle ihmal – suiistimal etmek veya görevlerin uygun şartlarda yapılmasına mani olmak, uygun şartları sağlamamak çevre ve insan sağlığını doğrudan olumsuz etkilediği için suçtur.

Bu nedenle ilgili mercileri Urla halkı adına göreve davet ediyorum.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA