SEFERİHİSAR’IN SANATÇILARI


Bu makale 2019-06-13 18:50:00 eklenmiş ve 167 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Geçtiğimiz günlerde, yıllardır Seferihisar’da yaşayan ve yerel medyada oldukça etkili işler yapan bir arkadaşım, diğeri yedi göbekten fazladır yerli köklü Seferihisarlı olan bir büyüğümüz ve bir de bu ilçeye 4 yıl kadar önce yerleşmiş bir dostumla sohbette, konu buranın sanata ve sanatçıya verdiği önemden açıldı.

Ben doğma büyüme Seferihisarlıyım. Kendi kanımızdan canımızdan bu ilçede toprağa verdiğimiz de var, bu topraklarda doğmuş olanımızda. Yani dört ayrı Seferihisar yaşayanı bir aradaydık.

Karşılıklı olarak ilçemizde yaşamış veya yaşayan sanatla ilgilenen ve tanınan kişileri ardı ardına sıraladık. Yedi göbek buralı olan büyüğümüz eskilerden bahsetti. Ortaya müzikten, tiyatroya, sinemadan resme kadar daha birçok alanda isim sıralandı. Ve bu isimler her ne kadar hepsi hak ettiği değeri bulamamış olsa da aslında hepsi birbirinden yetenekli ve harika işler yapan kişilerden oluşuyordu.

Dört yıldır Seferihisar’da yaşayan dostumuzun bunca sanatçı ismini duyunca ağzı açık kaldı. Bu ilçede sanatçılar yetiştiğini bilirdim de bu kadar çok sanatçı var diye bilemezdim dedi. Saydığımız isimlerini çoğunun da adını hiç duymamış. Benim de eskilerden adını duymadığım ya da adını duyup hatırlayamadıklarım çıktı.

O gün Sevgili Özay MALKAYA ağabeyimizin suluboya resim sergisi açılışındaydık. Gerçekten o kadar muhteşem resmiler vardı ki, hayranlıkla hepsini inceledik. Hayata ve ruha çok iyi dokunmuş, herkesin kendinden izler ve parçalar bulabileceği muhteşem eserler vardı.

Değerli büyüğüm, usta sanatçı, Özay MALKAYA, bu ilçede yetişmiş çok değerli sanatçılardan birisi. O’nun gibi birçok farklı alanda yetişmiş öyle sanatçılarımız var ki, gerek siyasi baskılar, gerek imkân yetersizliği, gerekse birilerinin rantı ve düzeni bozulmasın diye bilerek görmezden gelinen, hak ettiği değerini bulamayanlar adına çok üzülüyorum.

Bu güzel ilçenin en önemli ve tanınan değerlerinden birisi de, sanatı ve sanatçıları olabilirdi. Yeterli imkân verilmesi halinde ilçemizde bizzat kendi içinden yetişmiş, halen küçük imkânlarla sanatını icra etmeye çalışan ve bu uğurda mücadelesini mütevazılıkle sürdüren değerli sanatçı dostlarımız var. Elbette ilçemize sonradan yerleşmiş sanatçı dostlarımız ve sanatseverler de çok önemli katkılarda bulunuyor. Onlar da iyi ki varlar.

Sadece bu ilçede yetişmiş ve bu ilçede yaşayan sanatçı dostlarımız, hak ettiği değeri görmesi ve sanatlarını sergilemek için ihtiyaç duydukları imkânlara kavuşmasıyla, ilçemizin adını ülke çapında hatta dünya çapında sanatla duyuracaklardır.

Benim sanatçıyla, sanatçı olduğunu söyleyip, aslında kendine verilen imkânları kullanarak göz boyayan, kendisini sanatçı gibi göstermekle uğraşan kişiler arasındaki düşüncem şu şekilde; “Gerçek sanatçı, gösteri yapar, diğeri ise gösteriş yapar”.

Tüm sanatseverlerin, gerçekten sanatını icra edenlere değer verdiği, tüm sanat camiasının eşit hak ve imkânlara sahip olduğu, sanatı ve sanatçılarıyla adından her yerde övgüyle bahsedilen la bir ilçe olmamız en büyük dileklerimden birisidir.

Herkese mutlu ve huzurlu bir hafta dilerim.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA