“ARAP BAHARI” İLK TUNUS'DA BAŞLADI


Bu makale 2019-06-13 18:48:29 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

Merak edip baharın ilk başladığı ülke ne durumda diye araştırdım. Sözü edilen bahar sonbaharmış ki kışa girilmiş, çıkılacağa da benzemiyor. “Arap Baharı” süreci yaşanan tüm ülkelerde olduğu gibi Tunus halkı da perişan ve bu kaosdan nasıl çıkacağını kimse bilmiyor. 8 yıldır olaylar durulmuyor. Halk korku ve yoksulluk içinde.

Tunus,  bir Kuzey Afrika ülkesi. Halkının çoğunluğu Müslüman.1956'da Fransa’dan bağımsızlığını elde etti. Habip Burgiba ilk devlet başkanıdır. Bir Atatürk hayranı olan Burgiba ülkesini Arapların ilk laik devleti yaptı.

Zeynelabidin Bin Ali 1958'de orduya katıldı. Amerika'da güvenlik ve istihbarat eğitimi aldı. 1964'te ülkeye döndüğünde istihbarat başkanı ve 1986'da İçişleri bakanı oldu.

1987'de Burgiba, Bin Ali’yi başbakan olarak atadı. O da beş hafta sonra aldığı sağlık raporuyla Burgiba’nın hasta olduğunu iddia etti ve onu görevden alarak kendisi Cumhurbaşkanı oldu.

Bin Ali Cumhurbaşkanı olduktan sonra bir süre demokrat göründü. Fakat daha sonradan komünistlerin ve İslamcıların liderlerini tutukladı, yönetimi tümüyle değiştirdi. Anayasa, halkoylamaları ile tek kişi hâkimiyetine uygun duruma getirildi.

Yolsuzluklar boyutunda herkesi şaşırttı. O kadar ki arkadaşları, eşi Leyla’nın çevresi, eski eşiyle yakın akrabaları yolsuzluk konusunda kendi aralarında yarıştılar. Bin Ali’nin üç damadı bu yarışın en büyük favorileriydi.

İlkinin küçük bir kahvesi vardı sonra ülkede bütün kafelerin sahibi oldu. İkincisi zavallı bir iş adamıydı kısa biraz sonra da ülkenin en zenginlerinden biri oldu. Üçüncüsü bir benzin istasyonu sahibi iken ülkedeki bütün petrolün dağıtıcısı oldu. Bunlar uzayıp gider. İktidar gücüyle hırsızlıkta sınır tanınmıyor hiç kimse de hesap soramıyordu. Yasaya aykırı iş yapılmıyor ama işe uygun yasa yapılıyordu. Yalnız 2008-2010 döneminde ihale yasası 348 kez değişti.

Medya, yolsuzluklarla ilgili tek bir haber yayınlamadı. Binali ne derse o yazılıyordu.

“Arap baharı” ilk Tunus'da başladı. Halk, 23 yıllık lideri devirdi.

Emperyalist ülkeler Bin Ali ile birlikte hareket ediyor, Tunus’da çıkarlarını koruyordu. Aynı ülkeler en büyük işbirlikçilerini iktidardan indirmekte sakınca görmediler.  Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali ülkeden kaçtı, akrabaları tutuklandı. Bin Ali'yi Arap Baharının destekçisi Suudi Arabistan kabul etti. Bugün kendisi ve ailesi ne durumda bilinmiyor.

Tunus’ta kamu sektöründe işe alımlar büyük oranda durmuş durumda ve halkın üzerinde vergi yükü gün geçtikçe artıyor.

Demokratik Hareket Partisi lideri Ahmed Nejib Chebbi “Çözüm bulunmaması durumunda Tunus gemisi batacak” ifadelerini kullandı.

Birçok kentte etkin olan “Neyi Bekliyoruz” hareketi ile halk yönetimi düzeltmeye çalışıyor, huzur ve güven istiyor.

Protesto örgütleyicisi Warda Atig, Tunus’ta birçok kentin sokağında etkin olan gösterilerin devam edeceğini, bakanlar ve Meclis üyelerinin maaşları artarken, halka öngörülen vergilerin arttığını kaydederek, olayın asıl sorumlusu olarak Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) gösterdi.

Uzmanlardan Habib Touhami, “Siyasi partiler, 2011 yılından itibaren asıl önceliği seçim sürecine vererek, sosyal ve ekonomik hedefleri öteledi” dedi.

Ekonomik koşulları protesto etmek için Aralık 2018 de kendini yakan kameraman Abdurrezzak Zerki yaşamını yitirdi. Gazeteciler Sendikası, “Zerki’nin ölümünden devlet sorumludur” dedi.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA