ATATÜRK'ÜN URLA ZİYARETİ !!


Bu makale 2019-06-06 18:08:22 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Urla’nın simgesi olan şair ve yazarlarımızdan Ahmet Necati Cumalı’nın kendi diliyle dost sohbetlerimizde Atatürk’ün Urla ziyaretini anlattığını ben hatıralarımda kalmasın diye paylaşmak istedim ve burada sözü Ahmet Necati Cumalı’ya bırakıyorum..

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Urla’ya geleceğini babamlardan duyunca, geceleri uyku uyumaz oldum” diye bize anlatırdı, Necati ağabey.

“O zaman Atatürk’ün geleceği için, Urla sokaklarındaki bütün evlerin pencereleri Albayraklarla donatılmıştı. Ben de o tarihte daha henüz beş yaşında bir çocuktum ve benim uykusuz gecelerimde beklediğim Koca Gaziyi coşku ile bu büyük ziyaret gününde küçücük adımlarla Cumhuriyet Alanı'na koşarak ulaştım. Meydanı Kadın, erkek Urlalılar sarmıştı alanın dört bir yanını. Ben alanın İzmir girişine karşı kaldırımda dizilenlerin ayakları arasına karıştım. Boyumun ancak dizlerini bulduğu adamların bakışları beni görmüyordu bile. Hepsinin gözleri Atatürk’ün geleceği yola, İzmir girişine dikilmişti.' Hatırlanacağı gibi o tarihlerde, Urla’nın İzmir girişi günümüzdeki Kemal Paşa Caddesi olan, eski Urlalıların Balalaki diye andıkları yol güzergâhıydı. Bütün Urlalılar Kadınlı Erkekli guruplar halinde toplanmış, Atatürk’ün gelişini beklerken zaman geldi, Atatürk’ün grubu göründü. Derken alkışlarla, çok yaşa, nidaları ile gözyaşları arasında feryatlarla yer gök inlerken Gazi Mustafa Kemal Paşa ve grubu göründü. Ve ben o kadar merakla beklediğim, Atatürk’ü görünce nasıl olduysa, kalabalıktan koptum başımın üstünde dikilen o dağ gibi adamların ayakları arasından geçip koca alanı koşa koşa geçtim. Ve o heyecan fırtınası içinde, kollarımı açarak Atatürk’e doğru atıldım. O sırada Mustafa Kemal Paşa halkı selamlarken göğsü üstünde şapkasını tuttuğu eliyle durdurdu korumalarını, “Bırakın bu çocuğu” dedi. Benim başımı okşayarak, adımı, kimin oğlu olduğumu sordu. Benim o zamanlar şivem bozuktu konuştuğum dil Rumeli şivesiydi. Atatürk sorduğu sorunun cevabı olan karşılıklarımı dinlerken gülümsedi. Saçımı okşadı ve meydanı dolduran Urlalılardan yakın olanlara babamı tanıyıp tanımadıklarını sordu. Ve Beni tanıyanlara beni alıp evimize götürmelerini buyurdu.

Beni evimize götürmek için kucağına alan, Bekir Ağabey gurur duyuyordu beni kucağında taşımakla. Bu benim için de çocukluğumu yaşadığım o günlerimde Atatürk’ü Urla’nın girişinde karşılayan çocuk olmanın her zaman bütün ömür boyu sakladım ne mutlu bana” derdi Necati ağabeyle her zaman yaptığımız bu sohbetlerde.

Atatürk’ün bu Urla ziyareti için, Atatürk’ün en önemli ziyaretlerinden birisi, hatta altıncı ziyareti derler tarihçiler 30 Haziran 1926 da yapacağı Çeşme ziyareti esnasında, Yanında aziz dostu İsmet Paşa da vardı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Urla’ya gelişini aile büyüklerimizden ve özellikle Sevgili Annem rahmetli Ümmehan Makbule Hanım’ın her zaman bahsettiği o yaşanan güzel günü heyecanlı anlatışını sizlerle paylaşmak istiyorum. Evimiz şimdiki URİT’in karşısında ki Karadağ Mahallesi Mumcu sokağında, Annemler Teyzem ve arkadaşları Atatürk ün gelişini, büyük bir coşku ile Cırman tepesinden heyecanla bekliyorlarken, Grup Balalaki’den gözükünce koşarak Atatürk’ün geleceğini bildikleri Hükümet Binası önündeki meydan yerinde büyük bir coşkuyla karşılanan grupta o günün İzmir Valisi Kazım Dirik ile İsmet Paşa’nın olduğu söylenirdi..

Bu ziyaret gerçekleşmeden günler önce söylendiği için evlerimizin pencereleri Al bayraklarla donatıldı derdi Annem…

Atatürk ve grubu Cumhuriyet meydanından devam ederek, Belediye ve Halk evi ziyaretlerini yaptıktan sonra Urlalıların zengin ikramlarını hazırlayan Uşaklı Recep Usta’nın Mahfel’deki ziyafet sofrasına daveti ile toplanan misafirlerin huzurunda bir konuşma yapan belediye başkanımız Atıf İnan beyin konuşmasından etkilenen Atatürk “Urlalılar siz hepiniz Belediye başkanı olabilirsiniz, ama bu genç adamı Ankara ya gönderin, Milletvekili olsun” dediği herkes tarafından söylenirdi. Ve Atıf İnan gitti Urla’dan ilk Milletvekili oldu, ne mutlu bize !!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA