Hollanda’da Trenler Rüzgar Enerjisiyle Çalışıyor


Bu makale 2019-06-06 18:07:36 eklenmiş ve 506 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Hollanda’da halk kooperatiflerinin de hisseye sahip olduğu 102 MW'lık Krammer Rüzgar Santrali (RES) elektrik üretmeye başladı. Hollanda'nın güneybatısında bulunan 102 MW'lık Krammer Rüzgar Santrali (RES),tesisinin işletmecileri arasında, birkaç bin yerel Hollanda vatandaşından oluşan kooperatifler bulunmaktadır.

 

Santralde üretilen elektriğin yüzde 95’i 15 yıl boyunca Hollandalı sağlık teknolojisi uzmanı Koninklijke Philips NV’nin Google ve Nouryon ile birlikte kurduğu Dutch Wind Consortium adlı konsorsiyum tarafından satın alınacaktır. Konsorsiyum aynı zamanda geçen yıl bölgede devreye alınan Bouwdokken RES ile de benzer bir satın alım anlaşmasına da sahiptir. 

 

Hollandalı sağlık teknolojisi uzmanı Koninklijke Philips NV, santralde üretilen elektriğin bir kısmını satın alacak. Böylece şirketin yerel operasyonlarının % 100'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik ile yürütülecek. 2020 yılına kadar tüm çalışmalarında sıfır karbon hedefine sahip olan Philips ayrıca, ABD’deki çalışmalarında elektrik ihtiyacının tamamını; küresel bazda ise çalışan tesislerinin yaklaşık yarısının elektrik ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamaktadır. 

 

Bu üretilen rüzgar enerjisiyle aynı zamanda, Hollanda’da yeni yıl itibarıyla ülkede tüm trenlerin rüzgar enerjisiyle çalışır hale geldiği bildirilmiştir.

 

Uluslararası Business Times’da (IBT) yer alan habere göre, Hollanda devlet demiryolu şirketi NS’nin ülkede tüm tren seferlerini rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikle yapılması için elektrik şirketi Eneco ile yürüttüğü 10 yıl süreli projenin başarıyla sonuçlandığı bildirilmiştir.

 

Ülkede 1 Ocak 2017 itibarıyla tüm trenlerin, rüzgar enerjisiyle çalıştığını kaydeden demir yolu şirket yetkilileri, belirlenen hedefe öngörülen nihai tarihten bir yıl önce ulaşıldığını belirtilmiştir.

 

Hollanda^da ortalama 600 bin yolcu taşıyan trenler için ihtiyaç duyulan elektriğin Belçika, Finlandiya ve Hollanda’da kurulan yeni rüzgar enerjisi santrallerinden sağlandığı ancak yeni açılan rüzgar santralları sayesinde artık trenler için gerekli elektrik enerjisinin Hollanda’nın kendi RES santrallarından temin edildiği  bildirilmiştir.

 

 Günde 5 bin 500 tren seferi düzenleyen şirketin ortalama 600 bin civarı yolcu taşıdığı, bunun için yılda 1.2  milyar kilovatsaat elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Hollanda rüzgar enerjisinden yılda 7.4 milyar kilovatsaat elektrik elde etmektedirr. Bu, ülkenin toplam elektrik enerjisi  tüketiminin yarısından fazla bir miktara denk gelmektedir. Bu durumda enerji tüketiminin hangi kaynaklarla sağlandığını çok net göstermektedir.

 

Bütün bu doğayı korumak anlamında atılan adımlara ek olarak Hollanda Windpark Fryslân şirketi Friesland kentindeki IJsselmeer Gölü'ne 380 MW büyüklüğündeki rüzgar santrali kurmaya kararvermiştir. Hollandalı Windpark Fryslân B.V., Hollanda'da büyük bir rüzgar santrali kurmak için Alman-İspanyol ortaklığı rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa ve Hollanda merkezli Van Oord ortaklığı ile anlaşma imzaladığını belirtmiştir.. 

500 milyon euro tutarındaki anlaşma kapsamında IJsselmeer gölüne kurulacak 380 MW büyüklüğündeki rüzgar santrali için Siemens Gamesa 89 adet rüzgar türbini sağlayacak ve 16 yıl süre ile bunların bakımını yapacak. Van Oord ise proje için altyapıyı ve kabloları yerleştirecek. Projenin inşaasına gelecek yıl başlanacak ve bu proje ile 2021 yılı ortasından itibaren 380 bin evin enerji ihtiyacı bu santralla karşılanacak.

 

 

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA