BAYRAMLARIMIZ


Bu makale 2019-05-30 18:12:04 eklenmiş ve 390 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Bayram tatili bu yıl uzun olacak. Hal böyle olunca tatil plânları konuşulması tabi ki normal, eski bayramlar hep büyükler ve aileler arasında ziyaretlerle olurken son yıllarda artık tatil konuşulur oldu. Çalışan insanların doğal olarak dinlenmeye, tatil yapmaya ihtiyaçları olacaktır ancak her çalışanın tatile gidecek maddi gücü yok. kafalarında bir sürü problem, geçim sıkıntısı, işsizlik, az maaşla nasıl geçinirim derdi varken bırakın tatili düşünmeyi evindeyken dahi kafasında bu tasalarla nasıl dinlenirler o ayrı..

Toplum yapımızın büyük bir kısmı maddi geçim sıkıntısı çekiyor, işsizlik, parasızlık, pahalılık gibi sıkıntılar çok fazla, millet yiyeceğini bile kısıtlı alabiliyorken tatil yapmayı aklına getiremiyor. Bazı yörelerimizde ise memleketine gidip hem ailesini ziyaret etmek, hem de yiyecek ve gıda maddelerini oralardan evlerine getirmek için gidenler çok daha fazla.    

Öte yanda ise tartışmalı, kavgalı, kargaşalı bir yerel seçim ortamı var. Sivri diller, toplumu derinden incitici sözler, insanların zaten stresli giden hayatını daha da çok gerecek tarzdaki bu şekil tabi ki hoş değil hele şu günlerde olmamalı.

Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı durumlar öyle çok ki, sınırlarımızın dibindeki olanlardan başlarsak ülkemizi sıkıntıya sokacak birçok önemli sorun var. Hepsi de başlı başına önemli, günlük hayatta yüksek seyreden gıda fiyatlarının ve pahalılığın gidişatını düşünen insanlar endişeli, işsizlik çok fazla, iş alanlarının giderek daralıyor, tarımsal maliyetlerde sorunların çok fazla olması ve bunun gibi daha birçok halkı ilgilendiren önemli konular varken idarecilerin de daha hassas olmaları gerekiyor, tasarruflara ve idari harcamalara önemli kısıtlamalar getirerek onlarında halka örnek olmaları gerekiyor.

Memleketlerine bayram tatiline giden Suriyelileri haberlerde görmüşünüzdür, işte o görüntüler bile inanın insanlarımızı itilmişlik, hiçe sayılmak, kendi memleketinde hor görülmek duygularıyla üzüyor. Hatta bunu bunalıma dahi getirenler onlara tanınan ayrıcalıkları görüp üzülenler çok fazla. Bayramda evine alacağı tatlıdan bile pahalılıktan dolayı vazgeçen bir toplum modeli oldukça ağır bir şey.  

Açıklanan rakamlara göre açlık sınırı 2028.84 yoksulluk sınırı ise 6.608.60 olmuş oranların %24 arttığı belirtiliyor. Tabi ki bütün bu olumsuz gelişmeler ailelerdeki yaşam düzenini de olumsuz yönde etkiliyor geçim sıkıntılarına bağlı aile içi ve toplumsal şiddetlerde artışların etkili olduğu belirtiliyor.

İçerdeki sıkıntılı durumlar yetmezmiş gibi bir de ülkemizin etrafını sarmış vaziyetteki ateş çemberi de giderek ürkütücü boyutlara varmaktadır, ülkemize karşı haince hamleleri arsızca yapıyorlar. Bu kadar sıkıntılı bir ülkede yaşıyorsak bir de gerginliği arttıracak söylemlerden kaçınmalıyız, toplumsal huzuru bozacak olaylardan, etkenlerden olumsuz etkilerin doğabileceğini düşünmeliyiz.

Bayramlar kucaklayıcı, birleştirici, insanların mutlu olacağı günler olmalıdır. Ülkemizin zor günlerden geçtiği bir zamandayız.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA