AH BENİM GÜZEL İLÇEM SEFERİHİSAR…


Bu makale 2019-05-30 18:08:18 eklenmiş ve 201 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Doğup büyüdüğüm güzel ilçem Seferihisar, son birkaç yıldır, adına gelişme ve büyüme denilen, arazilerinin, arsalarının parasal olarak onlarca kat değer kazanması ile bambaşka bir çehreye dönüştü.

Bu birçok inşaat şirketinin, mühendis ve müteahhitlerin ilçede ofis açmasına, emlak bürosu sayısının gittikçe artmasına neden oldu. Hatta bürosu olmayan, adına ayakçı denilen de bir sürü emlak işiyle uğraşan kişi olduğu herkesçe biliniyor.

İlçemde birçok mandalina bahçesi yerini çok katlı, beton yapılara bıraktı. İlçenin içerisinde ve yakın çevresindeki mandalina bahçeleri neredeyse tamamen bitti. Hatta boş arazi, eski ev falan da kalmadı desek yeridir.

Haliyle, o bir iki katlı evler artık 10- 20 daireli apartmanlar, o mandalina bahçeleri de kocaman siteler haline dönüştü. Nüfus da kısa bir süreçte 4-5 binlerden 50 binlere dayandı.

Bu duruma bazı kişiler ilçe gelişti deyip olumlu baksa da, bir kesim de tam tersini düşünmekte. Sanırım bu işten nemalanan veya iş bulan ekmek yiyen, arsası düne kadar çok az para ederken, bu dönemde kat be kat fiyatlarla sattığı ya da müteahhide verdiği için birkaç daire birden sahip olanların çoğu durumdan memnunlar.

Yıllarca kirada oturup, emeklilik yaşına gelmiş, birikim yapmış birçok kişi de artık o hayalleri suya düştüğü için çok üzgün ve umutsuz. Çünkü ev fiyatları artık çok yüksek hale geldi. Bundan daha birkaç yıl öncesine kadar biriktirdiği parayla bir ev alacakken, şimdi evin bir yıllık kirasını bile ödeyemez hale geldi. Yani aslında bir kesim bu işe piyangodan büyük ikramiye çıkmış gibi sevinirken, bir kesime amorti bile çıkmadı.

Bu durumdan rant sağlayanlar, köşeyi dönenler olduğu gibi az sayıda da olsa elinde avucundakini kaybedenler de oldu. Şimdi gelelim tüm bunları benim baktığım açıdan değerlendirmeye.

Elbette yerini satana, ekmeğini kazanana, bu durumu olumlu düşünene asla sözüm yok. Amacım kimseyi ya da hiçbir kesimi yermek değil.

Ben ilçemize yerleşen kıymetli birçok dost edindim. Bir kısmı yerleşme niyetiyle buradan ev alıp, bir iki yıl sonra aldığı evi geri satıp başka memlekete yerleşti. Büyük bir kısmı da ve artık buralı oldu. Ama çoğunun ortak noktası, ilçenin altyapı sorunları ve inşaatlardan şantiye durumuna gelmesi oldu. Onlar aslında sakin şehir Seferihisar denilince, yeşille mavinin birleştiği, kendine özgü yaşantısı olan, gürültüsüz, küçük bir deniz kasabası hayal ettiler. Buranın doğallığına, samimiyetine inanarak geldiler.

Aslında bunların hepsi mevcut ve doğru bence. İlçemiz çok güzel, yemyeşil bahçeleri, kırları, ormanlık alanları var. Masmavi denizi var. İnsanları samimi, doğallıktan yana hala kaybedilmeyen değerlerimiz, her ne kadar tartışılsa da köy pazarlarımız var.

Gel gelelim, nüfusumuz hızla 10 katına yaklaşınca binalar yükseli verdi, yeşiller azaldı, köy pazarındaki ürünler yetsin diye doğallıktan ödün verilmek zorunda kalındı sanırım. Bir de bunca binanın, sitenin yolu, elektriği suyu, kanalizasyonları, ihtiyaçları derken, ister istemez alt yapı yetersiz kaldı. İş makineleri, kamyonlar, günü birlik gelen ziyaretçiler derken, esnaf para kazandı, pek çok kişi ekmek sahibi oldu, sakin şehir de maalesef aslında sakinliğini yitirip, toz duman halinde, yolları köstebek yuvasına dönmüş, sürekli bir çalışma yapılan şantiyeye döndü.

Bu durum her yer için geçerli değil. Hala sakinliğini yitirmemiş yerler de var ilçemde. Pek çok köy artık asına mahalle dense de, sakinliğini ve doğallığını henüz yitirmedi. İnşallah da hiç yitirmez. Çünkü aslında bizi mutlu edecek şey para değil. Bence buraya yerleşenleri de mutlu edecek şey ne olursa olsun burada yaşıyor olmak değil. Sakin şehir kriterlerine uyan, samimi, doğal, sorunsuz bir sahil kasabası…

Bu ilçeye çok emeğimiz geçti, çok anılarımız var. Biz her halini yaşadık, yaşıyoruz. İyi ki burada doğup büyüdüm. Ve umarım buraya yerleşenlerinde, buralı olanlarında mutlu olduğu, güzel ilçemde artık toz duman ve alt yapısal sorunlar biter…

Herkese mutlu ve sağlıklı nice bayramlar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA