İstanbul Ah İstanbul


Bu makale 2019-05-23 16:39:33 eklenmiş ve 358 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Uzun bir zamandır hep konuşulur oldu, yapılan seçimler, haksızlıklar, beklentiler, özlenen ve istenenler sahip olma arzuları, kırgınlıklar, hüzünler hep İstanbul üzerineydi, halende bitmedi, biteceğe de benzemiyor gibi. Kolay değil dünyanın bile göz koyduğu bu alımlı ve güzel şehrimiz her zaman dillerde oldu..

29 Mayıs tarihi İstanbul’un fetih edilişinin yıl dönümüdür.

Bir çok insanın hayallerini süsleyen, ülkemizin en kalabalık ve en büyük şehri, yani eski adıyla Şehr-i İstanbul..

Bu güzel şehrimiz, 29 Mayıs 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin yıldönümünü kutlayacak. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilip ,"Şah-î Gülle'siyle, İslâmbol (İstanbul) oldu, o dönemden, önceleri adına Konstantinopolis -Küffar-ı diyar" denilen ve bu günkü adıyla İstanbul…

Kitaplarda anlatıldığı üzere, bu güzel şehri, İsa'dan önce 658 yılında Megara Kralı Byzas kurmuş, rivayete göre Byzas ve etrafındakiler yeni bir kent kurmak isterler, yeri için kâhinlere danışırlar. Kâhin onlara, "bu kenti körlerin ülkesinin karşısına kurun"der. Megara'lılar, yurtları olan Korent'den yola çıkıp uzun bir yolculuktan sonra bugünkü Sarayburnu'nun olduğu yere gelirler ve çevreyi gözetlerlerken, o zamanlarda Finikelilerin sömürgesi olan ve bu günkü adıyla Kadıköy'ü görerek, ülkelerini bırakıp buraya yerleşmelerine şaşarlar ve "işte, kâhinin haber verdiği körler ülkesi orası olsa gerek" diyerek Kadıköy'üne" Körler Ülkesi" adını takarak, kendileri de onun karşı yakasına ,"Haliç ile Lygos burnu" arasına kendi şehirlerini kurarlar ve şehre de önderlerinin adı olan, Byzantion-Bizans ismini verirler... Roma imparatoru Marcus Avrellius'un egemenliği döneminde şehir (manevi babasının adıyla) yani, Antonion adıyla da  anılmıştır.

Kral Konstantin, Roma imparatorluğunun merkezini Roma'dan buraya taşıyınca şehre Konstantinopolis (Konstantin’in şehri) adı verilmiştir.Kral Konstantin 7 rakamını uğurlu saydığı için ve yine kendisine yedi gezegenin etrafında döndüğü Güneş gibi bakılmasını istediğinden dolayı bu nedenle şehri yedi tepe üzerine kurarak, şehrin surlarında da yedi  ayrı kapı açtırtmış, Roma’dan yedi seçkin kişiyi de buraya getirterek, "yedi kandil" de denilen divanında, yedi bölüklük bir ordu kurdurtmuştur.

Şehre Arap'lar,"Konstantaniye",Bizanslılar,"Konstantinopolis"diyorlarmış, ama bazen de kısaltılmış şekliyle "Stin-Polis" diyorlarmış.

Türklerin şehri ele geçirmesinden sonra halk bu şehre İstanbul demiş, 17.ci ve 18.ci YY. larda İslâmbol şeklinde anılan bu güzel şehrimizin adı, halkın kullandığı şekilde İstanbul olarak resmen kabul edilerek bu günlere kadar gelinmiştir.

İstanbul'un fethinin,  Türk ve İslâm tarihi bakımından ayrı bir önemi vardır, zira İstanbul'un fethini gerçekleştirebilmek kutsal bir ideali taşıyordu bu doğrultudaki bütün yapılanların neticesinde şehir fethedilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han'ın "Gemilerini karadan yürütmesi" olayı da aslında açılmış ikinci bir çığır olarak hafızalardadır..

Şiirlere, şarkılara ve hatıralara can veren, hayallerin ve rüyaların şehri olan İstanbul, günümüzde bile hala güzel, alımlı ve gizemli bir şekilde olmasına rağmen, hala yabancı güçlerce ele geçirilme tehlikesindedir ve maalesef büyük bir rant işgali altındadır da denilebilir.

Uğrunda bu kadar kargaşa, kıyamet koparılması bu şehre sahip olabilme ihtirasları tarihten günümüze devam ediyor..

Kısaca özetlemeye çalıştığım ama kitaplara sığmayacak, anlatılamayacak kadar büyük bir değere sahip bu güzel şehrimizin, fethedilişinin yıl dönümü 29 Mayısta bu yılda kutlanacaktır.

İstanbul gibi bir değerimiz var ama onun kıymetini hak ettiği gibi bilip, ona gereken saygıyı ve değeri gösterebiliyor muyuz acaba bu ayrı bir konu.

Ona hayranlıkla bakan gözler eminim ki her şeyi fark edebiliyor ama galiba İstanbul son zamanlarda mahzun ve kırgıncasına kaderine boyun eğiyor sanki...


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA