Başkan Oğuz Urlalıları meraklandırıyor


Bu makale 2019-05-19 19:37:55 eklenmiş ve 505 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Urla, nüfusunun büyük çoğunluğunu demokrasi,  cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı aydın, birlik ve beraberliğe önem veren insanların oluşturduğu bir ilçe. Buna rağmen ilçe yöneticilerinin icraatları Urlalıları meraklandırmaya başladı.

Yakın zamandan başlayıp mazbatasını aldığı 12 Nisan 2019 gününe kadar değerlendirelim.

100. yıldönümünü kutladığımız 19 Mayıs 1919 Türk toplumunun istiklalini kazandırmak uğrunda girişilen uzun ve yorucu mücadelenin başlangıcı M. Kemal Paşa'nın Samsun'a çıktığı tarihtir. M Kemal Paşa bu günü yani Milli Mücadele’nin başlangıç tarihini gençliğe armağan etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs takvimlerde sıradan bir gün olarak değil, Türk ulusunun emperyalizmin kıskacından kurtulacağı günün başlangıcıdır. 19 Mayıs "Ya istiklal, ya ölüm" diyen Kuva-yı Milliyecilerin günüdür. Bu bayramın bir diğer özelliği de “Atatürk’ü Anma” bayramı olmasıdır.

Bu bayramı kutlarken, 19 Mayıs'ın nedenlerini ve önemini anlamaya, unutturulmaya çalışılan anlam ve öneminin genç kuşaklara akılcı bir şekilde anlatılması gerekir. Bu nedenle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD); Urla Belediyesi, ÇYDD, Eğitim – İş, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası,  Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi destekleri ile 3 günlük bir dizi Atatürk’ü Anma etkinliği düzenledi.

17 Mayıs günü saat 19.00’da Urla Belediyesi Meclisi Salonu’nda araştırmacı – yazar Metin Aydoğan “19 Mayıs’ın 100. Yılı ve bugün görevlerimiz” konulu konferans verdi.

18 Mayıs günü Atatürk, Urla’da sempozyum ile anıldı. Urla Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda iki oturum halinde gerçekleşen sempozyumun ilk bölümünde önceki dönem milletvekillerinden tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Doç. Dr. Türkan Başyiğit ve Prof. Dr. Meltem Düzbastılar belgelerle Kurtuluş Savaşı tarihini, ikinci oturumda Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, CHP önceki dönem milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan ve Prof. Dr. Yalçın Karatepe Cumhuriyet’in 100 yılında Ekonomi ve tarımı salonu dolduran katılımcılara anlattılar.

19 Mayıs günü okul bahçelerine hapsedilerek itibarsızlaştırılan bayram kutlamalarına halkın daha aktif katılabilmesi için alternatif olarak kortej yürüyüşü ve Urla Cumhuriyet Meydanı’nda bayram şenliği düzenlendi.

Bu etkinliklerin tamamına yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Vatan Partisi Urla İlçe Başkanı Hayrettin Akay, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, STK temsilcileri ve Urlalıların katılmasına rağmen, ev sahibi Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz veya temsilcisi katılmadı. Oğuz bu önemli günü, Balıklıova’daki bir site bahçesi’nde Atatürk büstü açılışında, Kadıovacık ve Zeytinler Mahallesi’nde ziyaretlerde ve iftar buluşmalarında geçirdiğini belediyenin sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Oğuz, projelerinin tersini yapıyor

Seçim dönemi boyunca en büyük projesinin “güler yüzlü belediyecilik” olduğunu söyleyen Burak Oğuz, işçisine önceki yılları aratır şekilde 2020 yılı altıncı ayına kadar %4 + 4 zam yaparak, (!) proje gereği öncelikle belediye işçilerinin yüzünü güldürdü.

Ramazan Ayı içindeyiz. Manevi duyguların yükseldiği, birlik –beraberlik ve dayanışma duygularının arttığı ramazan ayında önceki yıllarda Urla Meydanı’nda görmeye alıştığımız Urlalıları bir araya getiren, eğitici Ramazan etkinlikleri artık yok. Ramazan’ın ilk günü vatandaşların yerini aradığı iftar sofrasının URİT Sosyal Etkinlikler Salonu’nda olduğu da ikinci gün ortaya çıktı.

Urla bu yılda Dünya Engelliler Günü etkinliğine Kum Denizi sahilinde ev sahipliği yaptı. Ev sahibi ilçe belediyesi ve Urla Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin katılımcı olmadığı etkinlikte, Türk Kızılayı Urla Şubesi “Hayata Bağlan” projesi üyeleri ilçeyi temsil etti.

Her yıl Urla Demokrasi Parkı’nda düzenlenen geleneksel Hıdrellez Şenlikleri bu yıl yapılmadı. Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın gayretleri ile ESOPARK’ta büyük bir katılımla düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri’ne de katılmadı.

İlçe ekonomimizin lokomotifi ve tanıtımında büyük rol oynayan Uluslararası Enginar Festivali için bu sene festival öncesinde basın toplantısı düzenlenmedi. Urla ve İzmir genelinde tanıtımı, duyurusu yapılmayan festival, gerek organizasyonu, gerekse katılımcıları ile geçmiş yılları arattı. Gelecek yıllar için endişeye neden oldu.

Her fırsatta “çevreyi ve doğayı çok önemsiyoruz” diyen başkan Oğuz,  25 Nisan 2019 günü ilçemizin Demircili Mahallesi’nde kurulmak istenen orkinos çiftliği için düzenlenen ÇED toplantısında Urlalı çevrecileri yalnız bıraktı. Öncelikle Urla sahillerini etkileyen olayda Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Urlalı çevrecilere destek verdi.

Urla’da bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da oldukça cılız bir şekilde kutlandı. Birçok ilçeden gelen coşkulu, fener alaylı, konserli bayram kutlamaları haberleri Urlalıların içini burktu.   

Sayın Başkan Oğuz, 14 Mart günü düzenlediğiniz ilk mitinginizde “Başta Sayın Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Tunç Soyer’in de söylemlerine baktığımız zaman, her zaman birlik beraberlik ve sevgiden bahsediyor.  Bu sevgi sadece insan sevgisi değil, aynı zamanda çevreyi sevmek, doğayı sevmek, hayvanları ve canlıları da sevmek. Bütün hayvan severlere de buradan sesleniyorum. Hayvanları da, canlıları da seveceğiz. Doğayı da sonuna kadar koruyacağız. Hiç meraklanmayın” demiştiniz.

12 Nisan’da mazbata aldığınız gün “… Hiç kimseyi ayırmadan, kayırmadan hizmet etmeye, Urla’ya bu güne kadar yapılmışların üzerine yeni taşlar koymak, ilçemizi kalkındırmak niyetiyle işe başlıyoruz. Başımızın üzerinde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın altında, göğsümüzde Atatürk rozetimizle, dilimizde İzmir Marşıyla, güler yüzümüzle, ilçemiz için çok çalışacağız” diyerek göreve başladınız. Bugüne kadar mesainizin çoğu aldığınız tebriklerle geçti. İlk 35 günlük performansınız Urlalıları gerçekten meraklandırmaya başladı. Uyarması bizden.

Daha yazılacak çok konu var ancak hepsini bir anda vermenin de şu anda gerekliliği yok. Ramazan mübarekte hazımsızlık yapmasın.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA