BİR ŞEY DE DÜZGÜN OLSA…


Bu makale 2019-05-16 18:59:49 eklenmiş ve 237 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Ülkemizde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN izinde yürüdüğümüzü söylemekle övünüyoruz ancak; her geçen gün O’nun gibi bir lidere daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Bazı güzel gelişmeler oluyor elbette. Ama gelin görün ki; çoğunlukla göstermelik ve uyduruk yapılıyor bana göre. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, amacın iyiye değil, çıkara ve paraya hizmet etmek.

Oysa para, iyiye hizmet ettikçe, güzeli yapmak için uğraştıkça, düzgün ve dürüst çalıştıkça zaten fazlasıyla gelecektir.

Mesela bir tamirciye gittiğimizde, bir esnafa işimiz düştüğünde, o esnaf işini düzgün yaptığı zaman, çevremize onu tavsiye ediyoruz. Ve o esnaf, daha çok müşteri kazanıyor ve daha çok kazanç elde ediyor. Ve işini İyi yapıyor diye anılıyor.

Ancak; bir başka esnaf (düzgün esnafımızı tenzih ederek söylüyorum), amacı sadece paranızı almak ve sizi geçiştirerek işinizi halletmek istiyorsa, hele ki, üçkâğıtçılığa başvuruyorsa, hem müşteri kaybediyor hem de kazancı azalıyor. Gerçi ne hikmetse, o tür insanlar daha karlı çıkıyor da, bunun da sebebi sistemin bozukluğu sanırım.

Herkes bilir. Mahallede bir ay Su için çalışma yapılır, iş makineleri gelir ve günlerce o yolda kazmadık yer bırakmaz. Ortalık toz duman, trafik felç, yürüyecek yer bile bulmazsınız. Tam bitti kurtulduk artık rahat edeceğiz derken, bu defa elektrikçiler gelir, onlarda aynısını yapar. Ardından doğalgazcılar, internetçiler vs… Tamam artık kazacak hiçbir firma, kurum kalmadı derken bu defa başa döner ve aynı kazma işlemleri yeniden başlar.

Tüm bunların eziyetini bizler çekerken, daha sefasını sürmek nasip oldu mu? Bence tam anlamıyla hiç olmadı. Ama birilerinin ve bir sürü kurumun kasasına paralar sürekli doluyor. Acaba diyorum ki; Avrupa ülkelerinde,  gelişmiş ülkelerde de kazı işleri böylesi tarumar ederek, halka eziyet haline getirilerek mi yapılıyor sizce?

Bizler iyiyi, güzeli desteklemedikçe, üç kuruşluk çıkarlarımız uğruna vurdumduymaz olup, doğruyu görmezden geldikçe, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dedikçe ne bu ülke o beklenen düzene girer ne de dürüstler kazanır.

Hani girmeyeyim o konuya diyorum ama siyaset ülkemizde en büyük sorun. Bütün bu sistemin başını çeken de bence siyasettir. Hukuku hizaya çekip, özünü ve bağımsızlığını kaybettiren de, ekonomiyi felç eden de, insanları birbirine güvensiz hale getirende, kutuplaştıran da, hizmet ederken böylesi eziyetler çekmemize sebep olan da bence siyasettir. Daha doğrusu siyasilerin yanlış ve çıkarcı tutumlarıdır.

İşte bize düşen en büyük görev, ne olursa olsun bir partiyi değil, siyasetteki iyi kişileri desteklemektir. Bütün partilerde, çok iyi siyasetçiler olduğu gibi, art niyetli, çıkarcı, üçkâğıtçılar da var. Kim diyebilir ki, falanca partini temsilcilerinin tamamı çok iyi, dürüst ve ilkeli siyasetçilerdir…

Keşke böyle denilebilecek bir parti olsaydı da, hepimiz de onu içimize sine sine destekleyebilseydik. Ben oy kullanma hakkı kazandığım günden bu yana hiç parti gözetmedim. İlçede başka, ilde başka parti adayına oy verdiğim çok oldu. Genel seçimlerde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de hep olası en iyi adayı göz önüne alarak oy kullandım. Çünkü benim için asla asla önce particilik değil, “Önce Vatan” geldi…

Hani şu yıllar önce, Asil Ordumuzun, dağlara taşlara her yerden görünür şekilde, kocaman kocaman kayalarla yazdığı “Önce Vatan”…

Askerlik hizmetim süresi içerisinde ben de arkadaşlarımla 1996 yılında Amasya dağlarına “Önce Vatan” yazmıştım. Laf olsun, yazı olsun diye değil, içimizden gelerek, “Ne Mutlu Türküm Diyene” uygun adımları sayarak çıktığımız dağlarda, coşkuyla yazdık o yazıyı. Hem dağa, hem ruhumuza…

19 MAYIS Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutlar, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN açtığı yolda, Gençliğe hitabede tembih edildiği şekilde, aydın, müreffeh ve “önce Vatan, Önce insan” düsturuyla hareket edilmesini cani yürekten dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA