ATATÜRK’ÜN İZİNDE 100 YIL


Bu makale 2019-05-16 18:59:24 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

Atatürk’ün Samsun’a çıkışından bu yana tam yüz yıl geçti. Yani düşman işgalinden, emperyalist boyunduruktan ve padişahlık yönetiminden kurtulmak için başlatılan milli mücadele başlayalı 100 yıl olmuş.

Bu sure içerisinde yanlış işler, tersine çabalar ve hatalar olsa da yönümüz hep çağdaşlıktan, “muasır medeniyet” ten yana olmuştur. Eğer bugün modern dünya ile yarışıyor, sağlıklı düşünebiliyor, kadınlarımız insan olduklarını idrak edebiliyorsa bu yüz yıl içinde belirlenen hedefe uygun çalışmalarımız sayesinde gerçekleşmiştir. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkarak başlattıkları mücadelelerin sonunda olmuştur.

Bu tarih her Türkün bilincine kazılmış önemli bir tarihtir ve başka önemli olayların da yıldönümüdür:

Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de 1881 de bir 19 Mayıs günü doğdu. Bu yüzden Atatürk’ü anma da vardır bayramın adında.

Atatürkçü Düşünce Derneğimiz 19 Mayıs 1989 da kuruldu. Dolayısıyla derneğimizin kuruluşunun 30. Yılı nı da kutluyoruz. Atatürkçü düşünce adına mücadele ile geçmiş 30 yılı.

Millî Mücadelemizin 100. ve Derneğimizin Kuruluşunun 30. Yılı nedeniyle; 2019’u “ATATÜRK’ÜN İZİNDE YENİDEN M İLLİ MÜCADELE” yılı olarak ilan ettik ve çalışmalarımızı buna göre belirledik.

İlk olarak, 23-24 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara’da “Ulusal Egemenlik ve ADD’nin Tarihi Sorumluluğu Sempozyumu” düzenledik. Sempozyuma, ülkemizin seçkin isimleri konuşmacı olarak katıldılar. Ayrıca; 30. yıl manifestosu’ ve ADD’NİN 30. ONUR YILI BELGESELİ de sunuldu.

Tüm Anadolu’yu gezecek ve Atatürk aydınlığını yayacak olan “Cumhuriyet Tırları”nın ilkinin açılışı gerçekleştirildi.

15 Mayıs İzmir’in işgali ve ilk kurşunla ile ilgili olarak Genel Merkezimiz İzmir çıkarması yaptı, anma ve programlar düzendi.

Genel merkezimizin Samsun’da düzenlediği kutlama etkinlikleri ve bütün yurda yayılmış 350 Atatürkçü Düşünce Derneği şubesinin hazırlıkları ile tam bir bayram havası yaratma amacındadır.

Urla Şubesi olarak 17, 18 Mayıs günleri Türkiye'nin seçkin bilim adamı ve yazarlarının katıldığı söyleşiler düzenledik ve 19 Mayıs’ta Urla Cumhuriyet Meydanında kutlama programı yapacağız. Bu etkinliklerde bütün Urla halkını görmek istiyoruz.

 Bütün bu çalışmaların amacı Türkiye’yi sürüklendiği kötü uygulamalardan kurtarmaktır. Çünkü emperyalistler ve işbirlikçileri 100 yıldır Türkiye'nin gelişmesinden rahatsızlar. Son yıllarda Atatürk Cumhuriyetini geriletmek, amacından saptırmak adına önemli mevziler kazandılar. Bu tehlikelere karşı bize gerekli olan, birlik olmak ve Atatürkçü cepheyi genişletmektir. Demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü esaslarına dayalı ATATÜRK CUMHURİYETİNİ yeniden inşa edebilecek iradeyi oluşturabilmektir.

 Liderimiz Atatürk’ün eylem ve fikirlerini tüm yurda yaymakla görevliyiz. Tek gündemimiz var; çalışmak, çalışmak, çalışmaktır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA