Anne Sevgisi Bir Güne Sığmaz


Bu makale 2019-05-09 20:04:25 eklenmiş ve 362 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Anneler gününü kutlayacağımız şu günlerde alışılmış şeyler yapmayalım ve annelerimize olan sevgi bağımızı da bir günle sınırlamayalım.

Büyüklerimiz, ”Öğretmenlikten, Gazetecilikten ve Annelikten hiçbir zaman emekli olunmaz”  demişler ne güzel söylemişlerdir, gerçekten de annelikten hiçbir zaman emekli olunmuyor, evlâtlarımızın başında onlara varlığımızla, sevgimizle güç veriyoruz, destek oluyoruz, ölünceye dek kol kanat geriyor, koruyor ve kolluyoruz.

Hiçbir evlât anne acısı çekmesin, hiçbir anneye de Rabbim (cc) evlât acısı vermesin inşallah.

xxx

Hayatın akışı içerisinde o kadar şaşırtıcı çelişkiler yaşıyoruz ki, neredeyse hiç birini umursamıyoruz adeta. Yaşanan aksiliklere, ters giden her şeye karşı adeta bağışıklık kazanmış durumdayız sanki.

Bizleri çok şaşırtan olaylara bile artık bedensel tepki veremez, kanıksar bir halde bakar olduk.

Memleketin genel manzarası ise karmakarışık bir vaziyette, zira artık gündemde seçim neticeleri curcunası var.  31 Mart’tan beri sürüp giden sayımlar dün yapılan açıklama ile 23 Haziran tarihini belirledi, seçimin 23 Haziran’da yeniden yapılma kararı çıktı, aynı zarfa konan dört oy pusulasının üçü kabul edilip sadece içinden birinin yani B. Şehir olanının reddi saçma olmadı mı, işine geleni kabul, gelmeyeni ret mi olur? Yenilenecekse her yönüyle tamamı yenilenmez mi, mantıken öyle değil mi? Şimdi konuşmalar, yorumlar havada uçuşur, memleketin diğer sorunları görmezden gelinir…

Hem zaman kaybı, hem de maddi kayıpların yine bu milleti etkileyeceği neden düşünülmez acaba.

Hani derler ya, ”Koyun can derdinde, Kasap et derdinde” diye aynen o misal, insanların neler çektiği umursanmıyor, toplumun dertleri ile ilgili çalışmalar nedense erteleniyor hissi hâkim.

Ağır yükler, vergiler, katkı payları ,pahalılık, işsizlik, konut açığı ve bir sürü dertler milletin ensesinde boza pişirilirken, sonradan olma suni zenginler, rant paylaşımcıları, sistemin yarattığı asalaklar, her zeminde cirit atıp yeri göğü ranta çeviren ve neredeyse soluduğumuz havadan bile vergi alacak raddeye getirilen bir yaşam düzeninde, türlü çeşit faaliyetleriyle günümüzün ortadakileri kendileri çalıp, kendileri oynamadılar mı?...

Gün geldi pıstılar, pusuya yatıp şer plânları yaptılar, gün oldu alenen gözlere parmak sokmadılar mı, her türlü işlerini yürütmediler mi, gün geldi ara verdiler, daha sonraki uygun zemin ve fırsatları bekler hale geldiler ama hiç vazgeçmediler…

Böyleleri yakın çevremizden tutun da hayatımızın ta içine kadar burunlarını sokmuşken, mantar gibi üreyip, türemeye, hızla çoğalmaya devam ederlerken, insanlar hayatın karmaşaları ve yaşam mücadeleleri ile meşguldü. Yapılanların hepsini gördük, bildik ama engelleyemedik, zira o kadar  çoktular ki!...

Bir yanda suni zenginler çoğalırken millet battıkça battı. Onlarsa, sistemden beslendiler, yaptıklarıyla adeta obez’leştiler. Açıklanan rakamlara göre serveti en çok eriyen 9 ülke arasında ikinci olmuşuz, ne acı değil mi?

Sistemin aksayan noktaları bilinmesine, yakınmalar çok olmasına rağmen kesin çözüm bulunabilmiş değil bu öyle bir döngü ki, ”Tavuk mu yumurtadan çıkar, yoksa yumurta mı tavuktan çıkar” misali insanı şaşkına döndüren bir sarmal bu.

Millet ne yapacak, nasıl geçinecek şaşkın bir şekilde ama birilerinin umurlarında bile değil gibi ahkâm kesmeler devam ediyor.

Bilinen bir söz vardır ya, ”işini bilen gemisini dağdan aşırırmış, bilmeyen ise düz yolda şaşırırmış” diye galiba her dönemde geçerli olabilecek bu sözleri hiç unutmamak gerekiyor.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA