Enerjide Yeni Teknolojiler


Bu makale 2019-05-09 20:01:56 eklenmiş ve 439 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) rakamlarına göre dünyada elektriğin yüzde 41’i kömür santrallerinden elde edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlara rağmen kömürden elde edilen elektrik miktarı IEA tahminlerine göre 2040’ta bugüne kıyasla yüzde 23 daha artacaktır. Kömür santrallerinden elde edilen elektriğin toplam elektrik üretimindeki payı 2040 yılında yüzde 29’a gerilemekle birlikte kömür santrallerinin ana elektrik kaynaklarından biri olmayı sürdürmesi beklenmektedir.

 

Kömür, Türkiye’nin enerji çeşitliliğinde de ana unsurlardan biridir. Türkiye’nin enerji çeşitlendirmesi oldukça geniş bir ağda devam etmekte olup, yenilenebilir enerji, kömür, gaz, nükleer alanlarında dünyanın diğer gelişmiş ülkeleriyle benzer bir nitelikte artmaktadır. Dünya kömür rezervlerinin yüzde 1,7’si ve dünya linyit rezervlerinin yüzde 1,6’sı Türkiye’de bulunmaktadır (yaklaşık 13 milyar ton). Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 30’u kömür ile gerçekleştirilmektedir. Mayıs başında yayınlanan “Türkiye İçin Daha Akıllı, Daha Verimli Buhar Enerjisi” raporunda hızla büyüyen bir ekonomiye sahip olan Türkiye’de yıllardır enerji sektörünün her alanında talep artışı yaşandığına dikkat çekilmektedir. Türkiye’nin yerli enerji kaynaklarının artan enerji talebini karşılayamaması, ülkeyi başta petrol ve doğal gaz olmak üzere, ithal enerjiye bağımlı kılmaktadır. Türkiye’nin önümüzdeki yıllara yönelik enerji politikası, enerji güvenliğinin sağlanmasına, ithal enerji kaynaklarına bağımlılığın azaltılmasına ve aynı zamanda enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanmaktadır.

 

Uluslar arası konferansta dile getirildiği gibi artık konu Geliştirilmiş Ultra-Süperkritik Kömür Santrallerini geliştirmek ve kömür santrallerinin çevre üzerindeki etkilerini azaltarak yeni ve temiz kömür santralleri teknolojilerini işletmeye sokmaktır. Aslında birçok ülke tarafından kabul edilen Kyoto Protokolü, uzun bir zamandır bizleri uyarmaktadır. Dünya genelindeki enerji üretiminin getirdiği etkilere bakılacak olursa karbondioksit salınımının bizi ne kadar tehlikeye attığı görülmektedir. Eğer global olarak bir şeyler yapılmazsa dünyamız  risk altındadır.

 

Küresel ısınmanın bizim jenerasyonumuzun müdahalesiyle ya iyi anlamda değişeceğini ya da daha kötüye gideceği bellidir. Küresel ısınmanın yanında küresel kirlenmenin de çok önemli bir sorun olduğu da bilinmektedir. Şimdilik her ne kadar bölgesel olarak görünse de asit yağmurları, hava-su-toprak kirliliği gibi sorunlar enerji istasyonu çevresindeki canlıları büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden küresel çözümlerle birlikte bölgesel çözümler üretmek için de çalışmak zorundayız.

 

Dolatısıyla verimli teknolojilerle kömüre yeni bir dokunuşa gerek vardır. Kömür dünyada halen enerji üretiminde en yaygın kullanılan kaynakların başında gelmekte ve dünyadaki yaklaşık 900 milyar tonluk rezerv göz ardı edilemez bir miktardır. Bu nedenle verimliliği iyileştirmek çok önemli bir konudur. Eğer kömürden elde edilen verimi artırabilirsek, kirlenmeyi büyük ölçüde azaltmak mümkün olabilecektir;  Diğer taraftan santral çevresinde yaşayan insanlar için salınan gazlar büyük tehlike arz edebilmektedir. Kömür santrallerinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini doğal gaz kadar düşürebilme olanağı yeni teknolojiler ile geliştirilmiş durumdadır.

 

Kömür santrallerinde verimlilik, doğal olarak Türkiye için de çok kritik bir konu, zira yukarıda belirtildiği gibi, elektrik enerjisinin üçte birini kömür santrallerinden elde eden Türkiye kullanılan kömürün yüzde 47’sini ithal etmektedir. Ancak yeni teknolojilerin hızla hayata geçmesiyle Türkiye’de de hem verimlilik hem de çevre hassasiyeti konusunda başarılı santraller devreye girmeye başlaması memnuniyetle izlenmektedir. Örneğin, Türkiye’nin ilk USC kömür santrali olan Karabiga’da kullanılan teknolojiler sayesinde emisyon seviyesi yasal düzeylerin çok daha altında seyretmektedir. Bu santral benzer kömür santrallerine oranla yüzde 10 daha verimli çalışmasına rağmen tercih edilmelidir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA