HALA NEYİN İNADI BU, ÇOCUKLARIN BEŞTE BİRİ HASTA


Bu makale 2019-05-09 19:59:37 eklenmiş ve 157 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

Türkiye'de günden güne artan sorunların baş muhatabı iktidar koltuklarına sıkı sıkıya yapışmış her ne olursa olsun bırakmaya niyetleri yok. Evet, seçimleri bir biçimde kazanıyor, iktidarlarını sürdürmenin yolunu buluyorlar ama nelerin pahasına?

Çevremiz ateş çemberi, komşularımızla gerginlik, savaş, Şehitlerimiz garip bir biçimde artmaya başladı. Yunanistan adaları bir bir işgal edip, yerleşiyor, çıt yok, Kıbrıs’ta neler oluyor haberimiz yok. Türk parası hızla değer kaybediyor, üretim fazlası olup ta dışarıya sattığımız geleneksel ürünlerimizi dışarıdan alıyoruz, fabrikalar kapanıyor, tarım alanları betonlaştırılıyor, gençlerimiz işsiz, umutsuz, bunalım içinde.

Suriyelilerin sosyal yaşamımızdaki etkilerini, eğitimin gericileştiğini, besin maddelerinin denetimsiz ve sağlıksız olduğunu, sağlığımızın kar hırsının insafına terk edildiğini konuşamıyoruz. Düşüncesini söyleyenin yıllarca tutuklu kaldığı ama çocuk istismarcılarının, hırsızların, dolandırıcıların, alenen adam öldüren, yaralayanların ceza almayabildiğini, yapanın yanına kar kaldığını, kadınların iyice aşağılandığı gibi daha birçok konuyu tartışamıyoruz. Sorunların domino taşı gibi birbirlerini tetiklediğini ve birleşerek başka sorunlara sebep olduğunu düşünürsek yaşamakta olduğumuz sorunların dehşetini görebiliriz.

Aslında bu yazımda Cumhuriyet Gazetesi’ndeki 8 Mayıs 2019 tarihli Sibel Bahçetepe haberini yazmak istedim. Haberde;  Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici “İstanbul’da her 5 çocuktan birinin astım hastası olduğunu tahmin ediyoruz”  diyordu.

Konu; en hassas olduğum çocuklar ve sağlıktı.  Diğer hastalıkları, tehlikeleri saymıyoruz. Sadece astım hastalığı son 15 yılda iki kat artmış. “Astım; yaygın plastik ürün, deterjan, temizlik malzemesi kullanımı, hızlı şehirleşme, sanayileşmeyle birlikte artan çevre ve hava kirliliği, hazır gıda tüketiminin artması, fast food tarzı beslenmenin artması, yaşam alanlarındaki yetersiz havalandırma, hareketsiz yaşam, sezaryen doğumların artması, aşırı antibiyotik kullanımı gibi birçok nedeninin bir yansımasıdır” diyor uzmanlar. Aslında buna ailelerin ekonomik sosyal durumunun kötüleşmesi ile gelen stres, apartman yaşamı, elektronik araçların bilinçsiz kullanımı vb da eklemek gerekir.

Ama yazamıyorsunuz. Neden? Bütün bunlara sebep olan iktidarın öncelikleri başka, yönetimi bırakmak istemiyor. Gündem hep iktidarın hırsı, yanlış uygulamaları. Her şeyin daha güzel olacağı bir yaşamın işaretlerini veren genç Ekrem İmamoğlu’nu başkan yapmak istemiyorlar.

Türkülerde söylendiği gibi Türk halkı ariftir, iyiyi kötüyü hisseder. Eğer baskı ve zorla yönlendirme yoksa doğruları bulur. İmamoğlu’nda kendilerini bu sıkıntılardan kurtaracak ışığı görmüşler, parti farkı gözetmeksizin tercihlerini göstermişler. Göstermişler de sorunlar yumağını oluşturan güçler izin vermiyor.

Oyun, hile, baskı korku derken yine çocukların, halkımızın geleceğini karartmaya çalışıyorlar. Ama sanıyorum insanımız doğru kişiyi buldu. Onun gücünün önünde hiçbir engel duramayacaktır. İnanıyorum, artık her şey çok daha güzel olacak.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA