URLA GELECEK GENÇ NESİLLERE ÖRNEK OLDU!


Bu makale 2019-05-02 14:36:29 eklenmiş ve 200 kez görüntülenmiştir.
ATİLA GÖRDÜK

 

Sevgili Urlalılar,

25 Nisan 2019 tarihinde Demircili köyünde kitlesel bir eylem yapıldı. Neydi eylemin amacı?

Mahkeme kararlarına rağmen ısrarla Demircili Köyü sahillerinde orkinos üretmeye çalışan Başaranlar Balıkçılık adlı şirketin yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Müdürlüğü yetkililerinin halkı bilgilendirme toplantısı yoğun tepkiler üzerine yapılamadı. Urla Yarımadası’nın neredeyse tüm çevresi balık üretme tesisleri ile çevrelenmiş durumdadır. Üretim kural ve koşulları göz ardı edilerek kıyıların ve deniz dibinin tahribatına yol açan bu çiftliklerin kontrolden uzak bir biçimde faaliyetlerini sürdürmeleri gelecek kuşaklar açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Yaşamın son derece kırılgan bir yapıya sahip olduğu gerçeğini unutan şirketler bu yapıyı bir daha onarılamayacak vaziyete gelene kadar zorlamaktadırlar.

Üreticiliğin, avcılığın ve ticaretin doğal yasa koşullarına göre düzenlenmesi, gelecek yaşamlar için çok büyük önem içermektedir. Denizlerimizde ki balık stokları ne yazık ki acımasız avcılık ve çok kazanma hırsına kurban edilmiştir. Sonuçta balık üretme çiftliklerinin insafına bırakılan denizlerimizin hiç olmazsa bundan sonra kurtarılması gereklidir.

Balık avlama sezonu kapandı, bu konuya da bir kaç kelime yazarak değinmek istiyorum. Urla’mız kuzey ve güney sahilleri oldukça geniş bir alana sahiptir. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Balıkçılar Birliğinin önerdiği genelge uygulamaya hiç de uygun değildir. Özellikle balık boyları normlarının belirlenmesi anlamında. Levrek-Çipura gibi balıklar ufak gözlü balık ağlarına yakalandığında uzun süre yaşama şansına sahip değildirler. Bu nedenden dolayı ağ gözlerinin alt limiti 40 mm.olmalıdır ki küçük boyda ki balıkların yaşama şansını artırabilelim.

İkinci bir eylem de 21 Nisan 2019 günü Atatürkçü Urla ADD tarafından Yağcılar Köyünde gerçekleştirildi. Köy Enstitüleri'nin kuruluş tarihi 17 Nisan anımsandı. Konuşmacılardan birisi de emekli ilköğretim müfettişi Mevlüt Kaplan'dı. Yağcılar Köyü halkının mübadelede Atatürk'ün memleketi Selanik'ten gelen göçmenler olduğunu belirtti Mevlüt Kaplan Hocamız.

Ulusal basından bir alıntı: Fenerbahçeli eski futbolcu Can BARTU'nun heykeli dikilecekmiş İstanbul'a. Bu onore edici davranış için geç kalınmadı mı? Adam öldü, dünya değiştirdi. Efsanevi SİNYOR'un bu övgülerden hiç haberi olmayacak, duymayacak..! O efsanenin 82 yıllık ömründe yapılması gerekenler öldükten sonra yapılıyor olması trajikomiktir.

İŞKENCECİ HESAP VERMEDEN GİTTİ..!

12 Eylül darbesinin işkencecisi Raci TETİK öldü. Mamak Askeri Cezaevi'nin ünlü komutanıydı. Dört yıl süren işkence yıllarında nice genç devrimci, yurtsever insan işkenceden, idamdan geçirildi. Bunlardan birisi de yayımcı İlhan ERDOST'du.

Ne diyordu işkencede? Yeter dövmeyin kızlarımı öpmeden aldınız beni.

Dövenler dört jandarma eriydi. Onlar şimdi mutlular mıdır acaba?

Niye hesap sorulmadı?

İşkenceciyi, hırsızı, vurguncuyu, soyguncuyu, ahlaksızı, yandaşı, kaçakçıyı, tecavüzcüyü, vatan hainlerini koruyan devlet iki de bir af çıkararak bunların topluma karışmasına izin vermektedir. Yasanın suçlulara sağladığı diğer bir ayrıcalıkta ZAMAN AŞIMIdır. 30 yıl kaç-saklan sonra onurlu bir yurttaş olarak aramıza katıl. Hiç bir yasa koyucu dokunmamıştır bu yasaya. İşte bu yasa sayesinde bu acımasız işkenceci albay da kurtarılmıştır. Ancak tanrıya hesap verecektir bu ve bunun gibiler. Yaşı büyütülüp asılan Erdal Eren'lerin, İlhan Erdost'ların hesabı hep Tanrıya kaldı ve O'nun adaletinde pişmanlık, af dilemek yoktur, biline..!

ÖĞRETMEN de, ÖĞRENCİ de DÖKÜLÜYOR

Değerli Veliler,

Liselere geçiş sınav sonuçlarını incelediğimizde sonuçların son derece korkunç olduğunu görüyoruz. Oysaki Urla'da 1970'lerde yakalanan başarı ortalaması Türkiye ortalamasının çok üstündeydi. O yıllarda Urla'da 5 ilkokul, 1Lise, 1 İmam Hatip Lisesi vardı. Özel okul, etüd, dersane yoktu. Üniversitenin adı bile anılmıyordu. Topu topu 150 öğretmen vardı Urla'da. Şinasi ŞAHİNOĞLU, Erdal YAVUZ, Baki KARTAL bunlardan yalnızca üçüdür. MARAŞ OLAYLAR'nı protesto boykotuna katıldıkları için sürüldüler. Sıkıntılar içinde geçen yaşamları erken ölümle sonuçlandı. Saygıyla anıyorum yitirdiklerimizi. İşte bu öğretmenlerin döneminde yakaladığımız başarı artık yok Urla'da. Ve bu öğretmenler sürülürken Urla halkının hiç bir tepki göstermemesi de çok üzücüdür..!

1 Mayıs 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı'nda ve Kazancı yokuşunda yitirdiğimiz 8'i kadın 34 devrimci öldürüldü mü?

1 MAYIS Emekçi Bayramı kutlu olsun.

Atila GÖRDÜK

İletişim: 0.546.687 86 78 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA