RÜTBELER EŞLERE NİÇİN SİRAYET EDER?


Bu makale 2019-04-18 19:54:18 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.
Aslı Kavcıoğlu

 

Ben hiç anlamam rütbe işlerinden. Askeriye rütbeleri, emniyet rütbeleri ya da memuriyet rütbeleriyle bu güne kadar hiç haşır neşirliğim olmamıştır. En son ilkokul üçüncü sınıftaydım bana öğretmeye çalıştıklarında. Hiç de ilgimi çekmemiş, bir türlü de öğrenememiştim. Zannedersem o zamandan beri, insanlar arasında ki rütbe farkı muhabbetleri bana anlamsız gelmiş.

Gelelim bu hafta neden bu konuya değindiğime. Efendim geçtiğimiz hafta arası, aldığım bir duyuma göre, İzmir Valisi’nin eşi Urla’yı ziyarete geleceğini bildirmiş. Nereden icap etmiş onu bilemiyorum. Aslına bakarsanız pek tabi gelir, gezer, dolaşır gider. Bu çok normal bir durum. Ya da bir program vardır davet edilir, o davete icabet eder. Bütün bunlara okey. Bir itirazım, bir lafım yok. Anlam veremediğim, bütün resmi makamların acil butonuna basmış gibi telaş içerisinde olmaları. Günler öncesinden planlamalar, toplantılar, yapılması gerekenler konusunda bir telaş bir telaş anlatamam.

Hanımefendi için, yapılan el işlerinden oluşan sergi bile tertip edildi. Karşılama ekibinde davul zurna var mıydı onu bilemiyorum.

Vali geleceği zaman bu tür hazırlıklara bir nebze olsun anlam verebiliyorum da, onun eşi gelince nedendir bu telaş hiç anlayamıyorum. Çünkü bu tür yaşamın içinde olmadığımdan, çarkın nasıl döndüğünden de bihaberim.

Bu konu hakkında konuştuğum birkaç arkadaşım bana durumu kısaca özetlediler. Efendim bu gibi rütbeler arasında, eşlerin birçok konuda karar merci olduğunu öğrendim. Alt kıdemlerin eşleri, üst kıdem eşlerini ne kadar hoş, eğlenceli tutarsa, eşlerinin iş yerlerindeki konumları ve rahatları da o kadar lehlerine olurmuş. Yani bir yerde kararları rütbe sahibi değil de, aslına bakarsanız onların eşleri veriyor gibi bir şey. Pek tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Mutlaka işlerini bu türde yürütmeyen rütbeliler de vardır. Amma velakin genellemenin bu yönde olduğunu söyleyen bir çoğunluk var.

Şimdi, geçen gün burada yaşanan telaşın sebebini de anlamış oldum. Valinin eşine ne kadar hoş davranılırsa, ne kadar çok memnun edilirse, eşine o kadar referans da bulunacak demektir. Burası da Türkiye. İşler burada böyle dönüyor. Ben de bunları öğrendikçe şükrediyorum halime. İyi ki bu çarkın içine düşmedim. Herhalde ben hep sürgüne gönderilen ve hiç terfi edemeyen bir memur olurdum.

Aslına bakarsanız kabataslak bahsettim biraz hissettiğim rahatsız düzenden. Yaşanmışlıkları dinledikçe daha da şanslı olduğumu hissediyorum çarkın içinde olmadığım için. Olmak zorunda olanlara da sabır diliyorum. Umarım bir gün tüm bunlara gerek duyulmaz.

Sağlıklı ve huzurlu haftalar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA