SİYASET DEĞİL, SİSTEM BOZUK


Bu makale 2019-04-18 19:50:22 eklenmiş ve 178 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Bu cümleyi çok duymuşsunuzdur. Kısmen katılıyorum ama tam olarak değil. Aslında sorun bozuk olan sistem değil, sistemi oluşturanların bunu bildiği halde önüne geçmemeleridir.

Mesela çok dürüst birisi, siyasete girmeye kalksa, başarılı olmak için mutlaka sisteme yön veren, sistemin içinde kök salmış bir güce sırt vermek ve desteğini almak için, onların istediği ayara gelmek zorunda.

Eğer çok paranız ve ciddi bir desteğiniz yoksa başarılı olma ihtimaliniz neredeyse yok gibi. Tabi başarıdan kastım önce kazanmış olmak. İşte bu kazanmış olmak ya da yarışın içerisinde ciddi bir yer almak için ister istemez birçok imtiyazlar veriyor, bir yerlere kısmen de olsa sırtınızı yaslamak zorunda kalıyorsunuz.

Sonra o imtiyazlar ve yaslandığınız güçler, o basamağı size atlatıyorsa, illa ki sizin o makamınız ve yetkisini kendisi için de kullanmanızı istiyor. Karşı çıkarsanız o güç size karşı çok büyük bir tepki uygulayarak, iş yapamaz hale getiriyor.

Yani aslında başka şansınız yok denecek kadar az. Siyasette söz sahibi olmak için önce söz sahibi olanlarla iyi geçinip, onların gösterdiği yola ve onlara uymak zorunda kalıyorsunuz.

Eğer böyle bir gücü arkasına almazsanız ya da söz sahipleriyle iyi geçinmezseniz, hemen etkisiz ve değersiz algısı yaratılıyor. Bu durumda bizlerde en iyi ihtimalle “oyumuz yabana gitmesin”  algısına dönüşüp daha güçlü olduğunu düşündüğümüz kişilere oy verip, sisteme uymuşları seçiyoruz. Kısır bir döngü gibi ama maalesef bana göre gerçekler böyle.

Peki, bu duruma hiç mi karşı olan, başarılı olan bir örnek yok? Elbette var. Bunun en güzel ve başarılı örneği olarak Ovacık belediye başkanlığından, Tunceli ili Belediye başkanlığını kazanan Sayın Fatih Mehmet MAÇOĞLU.

Aslında kendisinin en büyük şansı çok küçük bir ilçede olması ve o ilçede sevilen birisi olmasıdır. O yöre halkının da, hiçbir etki altında kalmadan, vicdanlarının aynı noktada buluşarak, onu Ovacıkta Belediye Başkanı seçmesidir. Belki de o kadar küçük bir ilçeyi pek çok siyasetçi önemsemediği ve çok ciddiye almadığı için, MAÇOĞLU sistemin baskısı dışında kalan bu yerde başkan olup, beş yıllık süreçte de beklenen, özlenen işleri yaparak, Tunceli belediye başkanı olma yolunu kendi çaba ve başarısıyla aşmıştır.

Bence tüm ülkede belediyeler bu sistemi örnek alırsa her şey çok hızlı bir şekilde güzelleşir ve kalkınma başlar. En önemlisi de bozuk olan bu sistemin artık yerini, çalışan, üreten, başarının ve liyakatin kazandığı bir sisteme yerini bırakır. Eğer burada da iyi işler yapmaya devam eder ve katlanarak büyüyen bu ilgiyi devam ettirirse belki de ilerde tüm ülkeyi yönetme şansı da olacaktır. Açıkçası bunu çok isterim.

Şu an ki sistemde A partisinin veya B partisinin kazanmış olması aslında çok şeyi değiştirmiyor. Birisi diğerinin alternatifi gibi sistemi devam ettiriyor bence. Bize daha özgürce, kendi başarı ve çabasıyla yönetimde direksiyon başına geçmiş, özgür ve Atatürk ilkelerine bağlı, eğitimli, kültürlü, aydınlık saçan liderler lazım. Sisteme bu kapasitede ve yapıda kişileri ne kadar sokabilirsek, ülkemizde o kadar hızlı gelişme sağlanır.

Umarım siyasetin içine böyle kişileri daha fazla katarak, sistemi tam bağımsız ve temiz hale getirip, ülkemize milletimize daha faydalı ve hayırlı kişileri seçeriz.

Görevini hür iradesiyle ve layığı ile yapan tüm siyasileri tenzih eder, kendilerine minnetlerimi sunarım. Herkese mutlu bir hafta dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA