YEREL SEÇİMLERDE YAŞANANLAR


Bu makale 2019-04-11 20:17:46 eklenmiş ve 149 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Yerel seçimler dünya basının da gündemindeydi. Gazetelerin yerel seçime ilişkin haberlerinde seçim sonuçlarının "Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği" ve seçmenin "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı" yorumları öne çıktı.

Yerel seçimler dünya basının da gündemindeydi. Gazetelerin yerel seçime ilişkin haberlerinde seçim sonuçlarının "Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği" ve seçmenin "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı" yorumları öne çıktı.

Bir İngiliz gazetesinin haberinde seçimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimi için bir sınav niteliğinde olduğu yorumu yapıldı.

Haberde, Türkiye genelinde rutin bir belediye seçimleri olması gerekirken, bu seçimler Erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan'a olan halk desteğini azaltmaya başladı" dendi.

İlk sonuçlar AKP'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana aldığı ilk önemli yenilginin bu olduğu işaretleri yorumunu yapan gazetedeki haberin devamı şöyle:

Erdoğan'ın iktidarı güçlü ekonomik büyümeyle öne çıkıyordu. Ama geçen yıl yaşanan liradaki düşüş geçen ay Enflasyon yüzde 20'ye yakın seyrediyor, hayat pahalılığının bedelini işçi sınıfı ödüyor.

Pazar günkü seçimler, cumhurbaşkanına daha fazla yetki tanıyan yeni hükümet sistemiyle Erdoğan'ın yeniden seçilmesinden sonraki ilk sandık sınavıydı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçimlerde Ankara'yı kaybettiğini ve bunun 16 yıllık iktidarına bir sekte olarak görülebileceğini yazdı yabancı gazeteler

Erdoğan 1994'te İslamcı siyasete destek dalgası sayesinde İstanbul Belediye Başkanı seçilmişti. Sekiz yıl sonra kurduğu AKP iktidara geldi Kimse Erdoğan'ın yakında devrileceğini düşünmüyor. 65 yaşındaki Erdoğan ülkenin açık ara en popüler siyasetçisi ve pek çok kere zor durumlarda çıkış yolu buldu. Ancak Ankara'nın kaybı ve Adana ve Antalya gibi ülkenin güneyindeki ekonomik anlamda güçlü illerdeki kayıplar AKP'nin liderliğindeki siyasi ittifaka açık bir mesaj gönderdi bu mesajda büyük gerileme var diye yazdı gazeteler.

Bir Amerikan gazetesi de ilk sonuçların Erdoğan'ın Ankara ve İstanbul'u kaybettiğine işaret ettiğini belirtip bu sonuçların Erdoğan'ın iktidarı için büyük bir gerileme olarak görülebileceğini yazdı:

Erdoğan belki de siyasi kariyerinde ilk defa Türk siyasetinin gücünün merkezi Ankara ve belki de memleketi, ülkenin de iş merkezi İstanbul'da yenilgiyi tadıyor deyip Erdoğan'ın İstanbul'da yarışı kaybetmesi, 17 yıllık iktidardan sonra halk desteğinde düşüş yaşayan partisi için büyük bir darbe olur diye yazdılar-

Türk seçmeninin en büyük kaygılarından birinin ekonomik durum olduğu belirtilen haberde şu ifadeler de var:

Hükümet yanlısı gazetelerin köşe yazarları bile belediyelerde yolsuzluk ve kayırmacılığın seçmenleri iktidar partisinden uzaklaştırdığı uyarısında bulundu. Anketler, kararsız seçmen sayısındaki oranın alışılmışın dışında yüksek olduğunu gösterdi, parti yetkilileri de bunu seçmen arasındaki memnuniyetsizliğin göstergesi olarak gördü.

Muhalif adaylar değişim vaadinde bulundu ve yeni iş imkânlarının, eğitimde gelişimin ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi sözü verdi.

Bir Amerikan gazetesi haberinde, Erdoğan'ın da siyasi kariyerine İstanbul'da belediye başkanlığı yaparak başladığını ve çöp toplama, toplu taşıma gibi hizmetlerle halk desteğini arkasına alıp kazandığını yazdı.

Başkent Ankara'da ve bazı şehirlerde sandıktan CHP'nin AKP'den önde çıkmasının, partisi için bıkmadan usanmadan kampanya yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir başarısızlık ve ekonomi idaresine ilişkin de seçmenin tepkisi olduğunu belirtti bu yazısında gazete.

Ben de bu yazımda Cumhuriyet Türkiye’sinde yaşananların başkaları tarafından İrdelenip yazılması ve bütün dünyaya yayılması, beni rahatsız ediyor. Evet bir Cumhurbaşkanı yerel seçimlerde, parti ayırımı yapmadan, “Benim Türkiyem” diyerek gelişmeleri seyreder diyorum. İnşallah bu seçim sonrasında bütün huzursuzluklar yok olur. Bizler de güler yüzlü bir Türkiye’de el ele, kucak kucağa mutlu yaşarız. Benim geleceğimiz için en büyük temennim budur diyerek yazımı bitiriyorum.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA