17 NİSAN 1940'I ANIMSAMAK GEREKLİ Mİ?


Bu makale 2019-04-11 20:16:36 eklenmiş ve 242 kez görüntülenmiştir.
ATİLA GÖRDÜK

 

Değerli Yurttaşlar ..!

17 Nisan 1940 tarihi Türk ulusunu, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaşlığa yüceltecek en önemli eğitim kurumunun kuruluş tarihidir.

Aydın yurtsever milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel ve O'nun gibi çağdaş-yurtsever ilköğretim genel müdürü İsmail Hakkı Tonguç tarafından yaşama geçirilen eğitim kurumunun kuruluş tarihidir.

O yıllarda Türk Halkı, %80'ni köylerde yaşayan, yoksul-biçare, okur yazar bile olmayan, yetenekleri kavranamamış, geri bırakılmış bir kitle durumunda.

İşte bu yeni savaştan çıkmış ülkenin, yetenekleri ve özverili insanlarının gerçek yapısını ortaya çıkaracak-parlatacak eğitim kurumlarının ismi ''KÖY ENSTİTÜLERİ''dir.

Ülkemizin yedi bölgesinde seçilen 21 merkezde kuruluşları gerçekleştirilen bu eğitim-öğretim kuruluşlarında köy çocuklarının kişisel ve ruhsal gelişimleri sağlanarak memlekete yararlı bireyler haline getirilmesi gerçekleştiriliyor.

Okuma yazmayla birlikte kişisel yeteneklerin geliştirildiği bu okullarda sorumluluk sahibi, kişilikli ve yurtsever insanlar yetiştiriliyor.

1946 yılına kadar planlanan tüm yöntemler birer birer yaşama geçiriliyor.1946 yılından sonra Atatürk Devrimleri karşıtlarının iktidara gelmesi ile ilk hedeflerden birisi Köy Enstitüleri oluyor. ABD'nin Truman doktrinleri kapsamında ki yardımlara karşılık Türkiye'den bu okulların kapatılması istenmiştir. Ülke içinde de düzeni bozulan toprak ağaları, dinci yobaz kesimler ve Atatürk Devrimi karşıtlarının pislik dolu iftiraları ile oluşturulan durumların neticesinde 1954 yılında bu okullar kapatılmıştır.

Türkiye 1950'lerden itibaren emperyalizmin dümen suyuna sokularak 70 yıla yakın inişli çıkışlı bir sürecin içine çekiliyor. Neler oluyor bu 70 yılda?

Neredeyse her on yıla bir darbe düşecek ve Türk Halkının ananevi yapısı bozularak içten çürütme-kokuşma yöntemleri topluma aşılanacaktır. Bölünmeler derinleştirilerek istikrarsız hükümet-devlet yapısı ile ABD'ye+Nato'ya+AB'ye daha bağımlı hale getirilecektir. Ülkemiz, öncelikli çıkarları bir yana bırakılarak söz konusu bu güçlerin amaçlarına hizmet ettirilen Türkiye'ye dönüştürülmüştür. Tüm bunlar yaşanırken yurtsever insanlar yine 1950'li yıllarda ki iftira kampanyaları ile cezalandırılarak etkisiz kılınmaya çalışılıyor. Yetenekli, yurtsever yurttaşların yerine yeteneksiz, yetersiz, bilgisiz ama bu güçlere hizmet edecek satılık kişiler devlette yer buluyor. Büyük patronlarına uşaklıkta sınır tanımıyorlar..!!!

Bugün yine ABD'de Trump ve Pompeo ikilisi ile akıl-izan kabul etmeyecek kararlar alıp uyguluyorlar. Gerçi seçim kampanyalarında yapacakları konusunda çok net ipuçları vermişlerdi ama bu denli gerçeğe dönüştürecekleri hiç umulmuyordu. Neydi bunlar?

Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılması ve akabinde Suriye'ye ait işgal ettiği Golan Tepelerinin İsrail'ce ilhak edilmesi.

Tüm bunlar olurken İslam dünyasında tık yok. Bir kaç göz boyayıcı demecin dışında hiç bir yaptırım yok..!

Bazı tarihler ülkemizde çok büyük anlamlar taşır, bunlardan birisi de 18 MART tarihidir. Bu tarih herkesin bildiği gibi ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'nin kutlandığı gündür.104'cü yılını kutladığımız ÇANAKKALE ZAFERİ'nin kutlama törenlerinde ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün adını anmaktan kaçınan devlet görevlileri olması ise çok acı bir gerçektir.

31 Mart 2019 tarihinde yerel yönetimleri belirleyecek seçimleri gerçekleştirdik. Seçime katılan tüm adaylara sağduyularından dolayı teşekkür ediyorum. Sorunsuz bir seçim dönemi gerçekleşti Urla’mızda. Sayın Burak Oğuz Bey'i kutluyorum başarısından dolayı. Görevlerinde de başarılı olmasını diliyorum. Daha önce ki başkanlara ilettiğimiz bazı isteklerimizi yinelemek istiyorum. Nedir bunlar?

Başta sorun kaynaklarının net bir biçimde saptanarak oluşturulacak kurullarda tartışılması ve kalıcı çözümlerin getirilmesi.

Ülke genelinde başarılı belediyelerle işbirliği yapılması, uygulamaların değerlendirilmesi.

Sürdürülebilir gelişme için çevremizin değerlerinin korunması-kollanması ve geliştirilmesi. Bizim en büyük zenginliğimiz de budur.

Seferihisar benzeri cittaslow sisteminin Urla'ya kazandırılması, bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, spor sahaları ve dinlenme merkezlerinin sahillerimizde, ormanlarımızda ve şehir merkezlerinde gerçekleştirilmesi

Yollarımızın yeniden asfaltlanarak trafik akışının güvenilir hale getirilmesi.

Sayın Okurlar,

Emekli savcı VURAL SAVAŞ'ın HUKUK ile ALDATMAK adli eserinden bir alıntı ile söyleşimize devam edelim.

''ABD Türkiye için stratejik-güvenilir bir yoldaş mıdır? ABD Kurtuluş Savaşı'mız öncesi ve sonrasında Anadolu üzerinde emelleri olan bir devlettir. Daha 1898 yılında ABD'li senatör Albert Beveridge şöyle diyor: Amerikan toprağı kader, dünya ticareti bizim olmalıdır. Annemiz İngiltere bize böyle bir not düşmüştür. Amerika ürünlerini dağıtacak, ticaret ofisleri kuracak, gemilerimizle okyanusları kaplayacağız. Sömürgeler bizim bayrağımızı asacak, bizimle ticaret yapacaklar. Sömürgelerimiz bize benzemek için çalışacaklar, küçük Amerika olacaklar.

ABD kapitalizmi için Militarizim ve emperyalizm ayrılmaz bir bütündür. Türkiye için gündemde tutulan eyalet sistemi sık sık adlandırılmaktadır. Etnik kökenlere ve dinsel yapıya göre sınırların yeniden çizilmesi planları yapılmaktadır. Ve bu planlar askeri güçlerce desteklenecektir. Halifelik-padişahlık yönetimi yerine ılımlı İslam desteklenecektir. Çok partili hayata geçilmesi ile birlikte ABD, işbirlikçi hükümetler ile birlikte hareket etmişlerdir. Türkiye ABD için her zaman önemli ülke konumundadır, bu açıdan emperyalizmle işbirliği yapanlara aman haa dikkat..!!

Sağlıcakla kalın.

Atila GÖRDÜK


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA