KAVGA ÇIKACAK


Bu makale 2019-04-11 20:10:27 eklenmiş ve 487 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Seçim sonuçları öyle bir hale getirildi ki, kavga çıkmasının eli kulağında.

 

On bir gündür İstanbul'da sandıklar say Allah say, bitirilemiyor. Muhtemelen bu satırlar yazılırken devam eden yeniden sayım işlemi siz okurken sonuçlanmış olacak. Sonucun değişmeyeceği gözüküyor. İktidardaki köylülük sonucu kabullenemediği için yeni bir seçim yaptırmaya kalkışır mı bilemem. Ama bildiğim bir şey var İstanbul'da yeni bir seçim yapılması halinde veya yapılacak ilk seçimde seçim sandıklarının başı oldukça sıcak olacak.

 

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından iktidarını kentliliğe kaptırmak istemeyen köylülük sandıklarla ilgili o kadar büyük bir söylenti yarattı ki, eskilerin deyimiyle şüyuu vukuundan beter hale geldi. Yenilerin anlayacağı dilde söylersem dedikodusunun yapılması gerçek olmasından daha kötü sonuçlar doğuracak. Yapılacak ilk seçim tehlikeli hale gelmiştir.

 

Seçimlerde sandık kurulu başkanları YSK tarafından belirlenen devlet memurlarıdır. Ülkemizde her seçimde yüz seksen binin üzerinde sandık kurulu oluşturulmaktadır. Yani bu kadar sayıda devlet memuru olan sandık kurulu başkanı bulunmak zorundadır.

 

Sandık kurulu başkanları ile ilgili "acaba" dedikodusunun öne atılmasını, görev alanlar hakkında soruşturmalar yürütülmesini gördükten sonra siz devlet memuru olsanız sandık kurulu başkanı olma sorumluluğunu taşımak ister misiniz? Hem bir izin gününü üç otuz para karşılığı ertesi günün sabahına kadar kullanacaksın turşun çıkacak hem de hakkında "acaba" suçlamasına maruz kalacaksın.

 

Hadi diyelim, sandık kurullarına başkan bulundu. Siyasi partiler adına görev alanlar "kandırılacak aptal" suçlamasını göze alıp gönüllü olacaklar mı sandık başlarında partileri adına?

 

Diyelim ki sandık başına ortalama beş tane de partilerden gönüllü bulduk. Sandık başkanlarıyla beraber seçmen sayısının neredeyse yüzde ikisine denk gelen bir büyüklükten bahsediyoruz. Yani her yüz seçmenden ikisi potansiyel suçlu şimdiden. Sayın Cumhurbaşkanının "seçimde % 1-2 fark varsa seçim tekrarlansın" dediği bir ortamda, % 2 potansiyel suçluya emanet edilmiş sandıklarda mı yapılacak bundan sonra seçimler?

 

Sandık başlarında oy kullanma sırasında oy kullanmaya gelen vatandaşın bu potansiyel suçlu ilanından kurtulmak isteyecek sandık görevlileri tarafından uğrayacakları davranışı bir düşünün.

 

Hele sandıklar açıldığında olacakları hiç düşünmek istemiyorum. Bu güne kadar bir, bilemedin iki saat süren sayım ve sayım tutanaklarının düzenlenmesi işlemi sabaha kadar sürer sandıklarda. Eminim ki yüz seksen bin sandığın her birinde onlarca itiraz şerhi düzenlenecek sandık sonuç tutanaklarına. Ancak sabaha karşı sandıkların götürülebileceği ilçe seçim kurullarında olacaklar ise, vay ki vay.

 

Seçim sonuçlarının kesinleşmesi ise üç ayı geçer.

 

İyisi mi gelin, bu seçim işini özelleştirelim. Seçim işi özel sektöre devredilsin.

 

Askeriyenin tank işini özelleştiren devlet, seçimle niye uğraşsın? Açalım ihaleyi en az maliyet ve en çabuk netice teklif eden şirkete verelim seçim işini, olsun bitsin. Hem bakarsınız yabancı sermaye girişi bile olur.

 

Yoksa bu gidişle kesin kavga çıkar hem de öyle böyle değil, söylemedi demeyin...

 

10.04.2019 - M. Şevket Atalay

 

 

 

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA