YÜCEL'İN ÇİÇEKLERİ


Bu makale 2019-04-11 20:09:31 eklenmiş ve 291 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

“Vatanın dağlarında, bayırlarında, kırlarında, en ücra yerlerinde kendi başına açıp solan çiçek bırakmayacağız” diyen Köy Enstitüleri'nin kurucusu Hasan Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç, Türk aydınlanmasının baş mimarlarıdır. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda Okuma yazma oranı %5 bile değildi. Bunun yanında nüfusun %80'lik bölümü köylerde yaşıyordu. Uzun süren savaşlar, kötü yönetim, emperyalist sömürü vb sebeplerle Anadolu halkı yoksulluk içinde perişandı. Cumhuriyetin kurucuları yoksulluk ve bilgisizliği ortadan kaldırmanın birinci yolunun insanları eğitmek olduğunu biliyorlardı. Eğitimli insan her zorluğun üstesinden gelebilir. Ama cahil insana başka ne yardım yaparsan yap yararı olmayacaktır.

Böyle geldiler,

Herbiri birer aydınlanma neferi olarak Anadolu’ya böyle dağıldılar

Güzel insanlar, halkın %80 inin yaşadığı köylü milletin efendisidir diyerek işe oradan başladılar, eğitime el attılar. Önce eğitmenler yetiştirdiler. 1930 lu yıllarda başlayan çalışmalar 17 Nisan 1940 ta sistemleştirildi ve Köy Enstitüsü yasası çıktı. Köy çocuklarını yoksulluğun çaresizliğin içinden çıkardılar Köy Enstitülerinde ışığa boğdular. Öğretmenliğin yanında sağlık, tarım, basit yaşam kuralları konularında eğiterek en önemlisi yurt, ulus ve insan sevgisi ile donatıp, köylere birer ışık olarak gönderdiler. O ışıklar gittiği yerleri aydınlatmaya, köylünün kaderini değiştirmeye başladı.

Ama bu gelişme, sadece kendini düşünen kimi siyasetçilerin, Türkiye düşmanlarının, ağaların karanlık düşüncelilerin işine gelmedi. Onlar halk aydınlanmasın, kör karanlık içinde kendilerine köle olarak kalsın istiyorlardı. Yönetimlere baskı yaparak 1954 te Enstitüleri kapattırdılar.

Kuruluş yıllarının Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in hayatının anlatıldığı "Yücel'in Çiçekleri" filmini yapan ekip aynı konu ve bilgilerle bir de sunum hazırladı. Türkiye'nin birçok yerinde gösterilen sunum da filim gibi aynı ilgiyi gördü.

Cengiz Özkarabekir'in yazıp yönettiği "Yücel'in Çiçekleri" adlı belgeselin destekçilerinden birisi de  Beylikdüzü Belediye Başkanı iken Ekrem İmamoğlu’ydu.

Sunum, Urla Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TEMA temsilciliği ve Yeni Kuşak Köy Enstitülerinin ortaklaşa çalışmasıyla Urla’da 16 Nisan Salı günü saat 17.00 ve 19.00 iki kez ücretsiz olarak gösterilecektir.

Bu özel çalışmayı izlemen bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA