DÜŞÜN DÜŞÜN


Bu makale 2019-03-14 22:51:12 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Tenzil-i rütbeyle İstanbul Belediye Başkan adayı yapılan Binali Bey 6 Mart 2019 günü Küçükçekmece'de seçim konuşması yaparken; "Kanal İstanbul, Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Düşünün Boğaz'a bir şey oldu. Ne yapacağız?" demiş. 

 

Bir haftadır düşünüyorum, bulamıyorum. Boğaz'a ne olabilir? Milyon yıldır İstanbul Boğazı’na orada duruyor bir şey olmamış, bundan sonra ne olabilir diye düşünüyorum. İstanbul Boğazı’na ne olabilir de, bizler; "iyi ki, Kanal İstanbul yapılmış, Kanal İstanbul olmasaydı ne yapardık?" diyelim.

 

Hani maazallah, büyük bir deprem neticesinde boğaz yok olup Karadeniz göl haline mi gelecek? Böyle bir depremde Kanal İstanbul sağlam mı kalacak? Ya da başka ne olacak boğaza? Düşünüyorum, düşünüyorum.

 

Sizden de rica ediyorum, biliyorsanız söyleyiverin. Ne olabilir İstanbul Boğazı’na?

 

Kanal İstanbul'u düşünürken başka şeyler de düşünüyorum haliyle.

 

Sazlıdere Barajı’nı düşünüyorum. İstanbul'a yıllık 50.000.000 m3 içme suyu sağlayan bu baraj ne olacak? Elli milyon m3 su açığını kapatmak için yapılacak yatırımın maliyeti ne olacak? Baraj yıkılırken gövdesinde kullanılan 1.880.000 m3 kaya dolgu nereye ve kaça atılacak?

 

E-5 karayolunu da düşünüyorum. Kanal İstanbul yapıldığında Avcılar ve ötesine nasıl ulaşılacak? Alttan tünel mi yapacaklar, yoksa üstten köprü mü? Nereden geçirecekler? Köprü veya tünel yap-işlet-devret modeliyle mi yapılacak? Avrasya tüneli veya 3. köprü gibi paralı mı olacak?

 

E-5 için düşündüklerimi E-6 karayolu için de düşünüp duruyorum. Malum Küçükçekmece Gölü’nün deniz tarafından E-5, kuzeyinden E-6 geçiyor. Yolu burada da alttan mı geçirecekler yoksa üstten mi? Paralı olursa ücreti E-5'ten düşük mü olur, yüksek mi?

 

Kanal İstanbul için çıkarılacak hafriyatla yapılacak adayı da düşünüyorum. Nereye yapacaklar bu adayı, Marmara'ya mı, Karadeniz'e mi? Hangi denizin içine edecekler? Yapacakları adayı imara açacaklar mı? Bu adada mimari yatay mı olacak, dikey mi?

 

2007 yılında 56.606 geminin geçtiği İstanbul Boğazı’ndan, 2016 yılında 42.533, 2017'de 42.978, geçen yıl ise 41.103 gemi geçti. Geçen gemi sayısı yıllar içinde giderek azalırken İstanbul Boğazı’nın riski nasıl artıyor diye de düşünüyorum.

 

Binali Bey’i yolda görsem soracağım. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. "Düşündüm, düşündüm bulamadım Binali Bey. Boğaz'a olacak bir şey nedir? Söyleyin de öğreneyim." diyeceğim.

 

Siz de oy verirken iyi düşünün...

 

13.03.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA