SEÇİM SÜRECİNDE KARŞILAŞMAK İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLER


Bu makale 2019-03-14 22:50:41 eklenmiş ve 175 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Yerel seçimlere artık çok az bir süre kaldı diyebiliriz. Süreç daraldıkça, beklentilerin yüksek olduğu ve kıyasıya geçeceğini tahmin ettiğimiz seçimlere kadar, her köşe başı, kahvehane, park, çay bahçesi, iş yerleri ve meydanlarda seçim sohbetleri süregeliyor.

Bu sohbetler tatlı atışmalar, şakalaşmalarla, başarılar dileyerek tokalaşmalarla bittiği sürece, her şey yolunda demektir. Ancak; sohbetlerin sonu sert tartışmalara, ağır sözlere, karşılıklı meydan okumalara dönerse, o zaman durum çok vahim demektir. Asla tasvip etmediğimiz, nahoş bir durumdur bu.

Bu ilçede yaşayanlar, hemen her gün karşılaşıp selamlaşıyor, birbirinden alışveriş yapıyor, akrabalıklar, sıkı dostluklar içerisinde yaşıyor.

Kimisi bir partiye gönül vermiş, kimisi de partisinden vazgeçmiş, adaya gönül vermiş. Herkesin partisi ve adayı, kendisine göre doğru kişi. Ama ortak tek nokta var, o da Seferihisar ve bu ilçede yaşayanlar…

Geçtiğimiz günlerde, ilçede bir kahvenin bahçesinde, ikisi kuzen olan, diğeri de onlarla aynı sokakta komşu olduğunu bildiğim üç kişi seçimden sohbet ediyorlardı. Birisi, ben partici değilim, şu adayı tutuyorum dedi. Diğeri ben particiyim, kim ne derse desin diyerek biraz sert bir tavır aldı. Sohbet gittikçe tartışmaya ve dozu arttırılmış bir münakaşaya dönüştü.

Aslında üç kişilerdi ama tartışma iki kuzen arasında sertleştikçe sertleşti. Birisi; “çıkarların için hiç iş yapmamış, ilçeyi sömürmüş ama derdiniz filanca parti gelmesin de ne olursa olsun gibi bahane üretiyorsunuz, mesele parti değil, ilçe ve ilçenin halkıdır” gibi sözler söylüyordu. Diğeri ise; “burası sen ne dersen de yine bizim olacak” diye oldukça sert ve sonuna da küfürlü sözler ekleyerek karşılık veriyordu.

Belli ki işin sonu kavgaya dönüşecekti. Üçüncü kişi, ne kadar sakinleştirmeye, ortamı yumuşatmaya çalıştıysa da, iki kuzen tartışma sonunda birbirine bağırarak, itişip kakışmaya başladılar. Çok şükür ki, hemen ben dahil iki üç dört kişi araya girip olayı yatıştırıp, büyümeden konuyu kapattık. Ve bir süre ikisiyle de sohbet edip, bu işin kardeşliğe, dostluğa asla zarar vermemesi gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Bir süre sonra iki kuzen, yine kol kola, şakalaşarak evine gittiler. Olması gereken buydu. Eğer araya girmesek, beklide şuan onlar birbirine akrabalık yerine, düşmanlık besliyor, birbirini yaralamış veya canını acıtmış olacaklardı. Ve bir seçimden beklediğimiz en son şey olacaktı.

Benim yerel seçimlerden beklentim, ilçemin daha iyi yönetilmesi, imkanlarından herkesin eşit şekilde faydalandırılması, ilçeme hizmet gelmesi, çalınmaması, satılmaması, ihalelere fesat, şaibe karıştırılmaması, adamcılık ve ahbap çavuş ilişkisiyle iş yapılmaması, rüşvetin tamamen yok edilmesi, medyatiklikten ziyade, ilçenin değerlerine sahip çıkılmasıdır.

Benim ilçeme medyadan veya fotoğraflardan bakan Paris’ten güzel görüyorken, yollar kepaze, kaldırımlar medeniyetten uzak, engellileri geçtim yayalar için bile azap olmuşsa, yönetim bize değil, başka işlere çalışmış demektir.

En güzel yerleri satılmış ve bunlarda bile şaibelerden bahsediliyorsa, yapılan elle tutulur bir hizmet dahi yokken, üstüne bir de altından kalkılamayacak borç bırakılmışsa, durum vahim demektir.

İlçemde, icraatların hemen hepsinin açılışında bir fotoğraf çekilip, süslü birkaç cümle ile gazete haberleri yapılmış, basına bir sürü para harcanmış ve birilerinin adı parlatılmış, sonra o adına icraat dedikleri şeye dönüp bakılmamış, çürümeye, kurumaya bırakılmışsa, amaç çok kötü demektir.

Taş üstüne taş koymadan, yol, otopark, tesisler, sosyal mekânlar, ilçeye değer katacak icraatlar, çoğalan nüfusa göre ileriye de dönük alt yapı gibi zorunlu hizmetleri bile yapmayıp, dünya kadar borç yapılmış ve personel maaşları bile zamanında, tam olarak ödenemez duruma getirilmişse, değişim şart demektir.

Tüm bunlar benim şahsi fikrimdir. Seçim sonucunda kim kazanırsa kazasın, öncelikle adil, eşit ve her kesimi kapsayan bir yönetim olmasını isterim. Tüm adaylara başarılar diler, kazananın ilçem ve dostluk olmasını temenni ederim.

Çanakkale’de ve ülkemin birliği, bütünlüğü için canını feda etmiş tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, herkese mutlu, huzurlu bir hafta diliyorum.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA