Seçimlerden Sonra Devam Edecek mi?


Bu makale 2019-02-21 21:43:16 eklenmiş ve 297 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Ülkemiz aylardır seçim ortamında ve son günlerin en çok konuşulanları Pazar ve gıda fiyatlarındaki yapılanlara rağmen mutfaklardaki yangınların devam ediyor olması ve sıkıntılara çözümlerin seçim sonrasında devam edip etmeyeceği konuşuluyor.

Keşke milletin çektikleri çarşı, pazar, gıda sorunları ile sınırlı olabilse, oysa daha çözülmesi beklenen o kadar çok şey var ki, hangisini anlatmalı? Kullanılan kâğıt havlu, peçete, temizlik malzemeleri el yakıyor, millet bir elindeki paraya, bir de fiyatlara bakıp şaşırıyor.

Su, elektrik, doğalgaz gibi kullanım bedellerine gelen ve kullanım bedelinden bir misli daha fazla katkı paraları ile şiştikçe şişen faturalar da milleti kara kara düşündürüyor. İncelendiği zaman, dağıtım bedeli, enerji bedeli, KDV, ETV, enerji fonu, TRT payı, yuvarlama, vs. gibi bir sürü kalemde ek farklar çıkarılarak vatandaşlara iki misli para ödetiliyor ve adeta çile çektiriliyor. Geçmediği köprünün, kullanmadığı yolun parasının vergiyle alınmasını istemiyor, bunlara da denetlemeler gelecek mi, ya da makul ölçülere düşürülebilecek mi beklentileri içinde insanlar.

Sağlıkta, eğitimde ve yaşamın her alanındaki kabarık faturalar ve onlara eklenen bir o kadar da katkı bedelleri de bir düzenlemeye tabi olabilecek mi, bilmiyoruz.

Dünya üzerindeki her ülkenin kendi toplum yapısına göre sorunları var, ancak bizim ülkemizdeki kadar akıl almaz olaylar, ya da ne olduğu bilinemeyen, zamanla unutulan birçok vaka yaşanıyor mu derseniz, sanırım bu konuda bizim elimize su dökemezler…

Sorunlar ve olaylardaki çeşitlilikler açısından lider konumdayız denilebilir.

Faili meçhul cinayetlerden tutun da, tecavüz olayları, pedofili vakalarından başlarsak, yok kadın cinayetleri,  dolandırıcılık çeşitleri diye bir saymaya başlarsak işin ucu uzar da uzar, zira sapla saman karışmış millet ne yapacağını, kime güveneceğini şaşırmış vaziyettedir. Suç makineleri yakalansa bile bir kapıdan girip, öbür kapıdan salıverilmenin rahatlığında yasal boşlukları takip edip her türlü dümeni döndürür, kabak milletin başına patlar. Ondan sonra ayıkla pirincin taşını misali hakkını aramak için uğraş dur.

Ülkemizin haline bakacak olursak, iş dünyasında iflâslar, kapanan iş yerleri, ekonominin ağır çarklarına ve vergilere dayanamayan kepenk kapatan esnaflar, halkımızın gerçek hayattaki yaşadığı daha birçok ekonomik sıkıntı var, hatta bu sıkıntılar daha da artmış bir durumda. İşsizlik, pahalılık, durmadan artan benzin, mazot ve dolara endeksli bütün zamların fiyatlara yansımaları da insanların bütçelerini çok yakından ilgilendiriyor, sıkıntılar da arttıkça artıyor hayat giderek daha da zorlaşıyorken, siyasetçilerin kavgalarını çekemeyen insanlar çözüm formüllerinin neler olacağını duymak istiyor.

Piyasadaki borç ödemelerinde zorlananlar, borcu borçla kapatır hale gelmişler, kimin umurunda...

Yiyecek ekmeğini bile kartlarla alıp zaruri ihtiyaçlarını bile gırtlağına kadar borçla karşılayabilen bir toplumun bu acı hali çok üzücü.

Üniversite mezunlarının bile iş bulamadığı, işsizlerin giderek çoğaldığı bir iş ve çalışma ortamı varken insanlarda umutlar giderek azalıyor.

TESEV (T. Ekonomik ve sosyal etütler vakfı) açıkladığı bir değerlendirme raporunda, ülkemizdeki en önemli sorunun,% 59 işsizlik ve %44 yolsuzluk, giderek artan gizli enflasyon oranları yer alıyor maalesef.

Ülkede milli gelirden pay alanların oranı %38'den % 58'e çıktığı belirtiliyor ve 22 milyon kişinin aylık geliri 600 lira ve daha altında bir rakam,29 milyon ise işsiz ve açlıkla mücadele veriyormuş.

Sosyal yardımların ise miktarının 30 milyar liraya çıktığı belirtiliyor.

İnsanlarımızın hamasi nutuklara değil, acil olarak hayati şartlarının iyileştirilmesine, insanca yaşama şartlarına kavuşturulması gerekiyor.

Milletin öncelikli beklediği şeyler bunlar sadece.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA