KENDİN OL, MANİPÜLE OLMA


Bu makale 2019-02-21 21:39:44 eklenmiş ve 379 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Her insan özgür doğar. Oysa her yerde zincire vurulmuştur. Doğumun öncesinde de, sonrasında da…

"Aaa onu öyle değil de şöyle mi düşünsen acaba?", "Şu ayakkabı senin için daha iyi değil mi?", "E, senin kararın önemli tabii ki… " Manipülatör ne derse o kardeşim! Sen daha mı iyi bileceksin? "Tabii ki daha iyi biliyorsun.", "Senin hak ettiğin işte bu ayakkabı… Kesinlikle…", "Senin düşüncen daha önemli ama bir de böyle düşün be. Hadi, nolursun?"

Manipülasyon için Türk Dil Kurumu “yönlendirme” demiş. Bak bu önemli. Manipülatörler manipülasyon yöntemleri ile seni, davranışlarını, zevklerini dolayısıyla hareketlerini manipüle ederler. Yoksa siz de manipüle edilemeyenlerden misiniz?

Borsada duyarsınız hep. Piyasa hareketlenir. Bir alım – satım işleri falan döner. İşte yine bir yönlendirme söz konusu. Büyük balıklar bir manipülasyon yapar, hoop bütün küçük balıklar avlanır. Var mı ya böyle bir şey? Yok canım, nereden çıkartıyorsunuz?

Dünyadaki en karlı iş, insanları senin için bedavaya çalıştırmaya yönlendirmektir:

Bir kafeye gidersiniz, parasını verdiğiniz karton bardağınıza adınızı yazarlar. Siz de fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşırsınız. Bakın çalışıyorsunuz işte. Bedavaya reklam yaptınız. İnstagram mesela. Bütün üyeleri gönüllü işçisi. Kimin karı var? Sizin yok. Tek karınız kendinizi manipüle etmeniz.

Fotoğraflar üstten çekiliyor, alttan çekiliyor, efektler dayanıyor o biçim. Tamam, fotoğraflar oldu miss. Yolla şimdi sosyal medyaya. İşte bu da foto manipülasyon. Tarihte foto manipülasyon çok kullanıldı. Hala da kullanılıyor. Afişe bakarsın ağzının suları akar, gerçeğini görürsün alakası yok. Yani anlayacağınız bu işler photoshoptan çok önce başladı.

Manipülasyon mikro düzeyde de, makro düzeyde de çok kullanılır. Bir ilişkide mesela. Sevgilin seni sürekli manipüle ediyor olabilir. “Benim olmazsan intihar ederim!” Manipülasyon. “Seven adam kıskanır!”. “Kıskanan adam döver!”. Demek ki neymiş? Döven adam kıskanıyordur. Kıskanan adam da seviyordur. Bu da bir manipülasyon. Narsistler çok kullanır bunu.  Seni bastırır, suçlar, kendini acındırır. İğrenirsin kendinden.

Hoş tutulan bir oyuncak olmak, onlara insan olmaktan daha kolay ve cazip geliyor. Bir toplumu da böyle etkileyebilirsiniz. Küçük bir fotomontajla olmamış şeyleri olmuş gibi gösterebilir, kendi isteklerinizi kitleye aslında bunun kendi istekleri olduğunu aşılayabilirsiniz.

Diktatörler ve yardımcıları manipülasyonu çok iyi kullanır. Mesela Goebbels. Adam manipülasyonun ustası. Bakalım neler demiş?  “bir yalanı yeterince tekrarlarsanız, herkes ona inanır!” “hatalı olduğunuzu asla kabul etmeyin” , “tek bir rakibe odaklanın ve bütün suçu ona yıkın!”

Medya mesela. Süper bir manipülasyon krallığıdır. Yer yerinden oynarken sana zürafaları gösterir, sen dersin ki “aaa, bunlar yalancı, demek ki yıllarca bunlardan izlemişiz her şeyi” Sonra nolur? 2 gün sonra unutursun,  yine onlardan izlersin.

Aslında en kötüsü bilerek, bilmeyerek hapishaneyi insanın kendi içinde taşımasıdır. İnsanların çoğu bu hale düştü. Namuslu, çalışkan iyi insanlar…

İnsan özgür doğar. Oysa her yerde zincire vurulmuştur. Çünkü insan doğar doğmaz manipülasyonun hedefindedir. Aileler, şirketler, idareciler hepsi neyi, nasıl düşünmen gerektiğini öğretir. Sonra dersin ki “bu benim fikrim ya, benim fikrim” 

Emin misin? İstersen bir daha düşün…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA