BALIK YAĞI MUCİZESİ


Bu makale 2019-02-08 09:24:22 eklenmiş ve 158 kez görüntülenmiştir.
Selcan Duran

 

Kanımızda “serotonin” adı verilen bir madde dolaşıyor. Bu madde rahatlık, mutluluk hisleriyle bağlantılı önemli bir sinir iletkeni. Mutluluk duygusuna etki ediyor. Öyle ki kandaki serotoninin düşük olması depresyon sebebi olarak kabul görüyor. Ve bu serotonin bol miktarda balık yağında bulunduğunu biliyor muydunuz?

Balık yağının pek çok faydası biliniyordu ama, doğrusu bu özelliği tam bir süpriz oldu. Yapılan araştırmalar, Omega-3 yağının yetersizliği ile kandaki serotonin seviyesinin düşük olması arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Omega-3 adeta balık yağı ile özdeş. Balık yağının depresyona iyi geldiği araştırmalar sonunda saptanmıştır. Balık yağının çocuk zekâsının gelişimi ve göz sağlığı ile ilgili olarak da çok faydası var. Hiperaktivite görülen çocuklarda, Omega-3’ün bu sorunun giderilmesinde önemli katkılar sağladığı tıp adamlarının dile getirdiği bir tespittir.

Omega-3’ün kansere karşı koruyucu ve önleyici nitelik taşıdığı da biliniyor. Yapılan araştırmaya göre balık yağı ve balık yağı ürünleri tüketen kanser hastaları, daha az kilo kaybediyor ve kaslarını daha iyi koruyabiliyor. Omega-3 yağ asidi vücudun direncini artırıyor ve yağ yıkımını da yavaşlatıyor.

Balık yağının faydaları arasında romatizmal artritte görülen eklem şişliği ve ağrı gibi şikâyetleri hafifletme etkisi de bulunmaktadır.

Günde 1-3 gr balık yağı tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda daha fazla da olabilir.

Kan sulandırıcı sentetik ilaç kullananlar doktora danışmadan balık yağı takviyelerini kullanmamalıdır. Keza ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce balık yağı kullanımını kesmelidir.

Balık yağı içen hamilelerin bebeklerinde el ve göz koordinasyonunun diğerlerine oranla daha fazla olduğu ortaya çıktı. Hamileler balık yağını ihmal etmemelidir.

Batı Avustralya Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Bölümü tarafından yapılan ve 6 yıl süren bir araştırmada; doğumdan önceki 20 hafta boyunca katılımcıların bir kısmına her gün 4 gram balık yağı, diğer kısmına ise 4 gram zeytinyağı içirildi. Doğumdan sonra 72 bebek, 2-5 yaşına dek konuşma, davranış, pratik mantık ve el ve göz koordinasyonu açısından testlerden geçirildi. Araştırmanın sonucunda balık yağı içen annelerin bebeklerinin anlama, kavrama ve kelime haznesi bakımından biraz daha üstün olduğu ortaya çıktı. Ancak en önemli fark balık yağı grubundaki bebeklerin çok yüksek puan alması ile el ve göz koordinasyonunda görüldü. Emzirme ve annelerin yaşları gibi faktörler hesaba katıldığında bile, balık yağı grubunun büyük farkla önde olduğu görüldü. Hamileler balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşidini kullanmalıdır.

Tabii ki düzenli olarak haftada iki gün balık yiyenler için değil bu yazdıklarım. Sadece balığın ne kadar faydalı olduğunu unutmayalım özellikle bizler Urlalı olarak çok şanslıyız, balığı denizden çıktığı gibi tüketiyoruz. Bu da bize sunulan Allah’ın bir nimeti diyelim…

SAĞLIKLI VE MUTLU KALIN


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA