Çevre Bakanlığı Yeni Düzenleme Yapıyor


Bu makale 2019-02-07 21:35:29 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında olup en çok kullanılan maddeler arasında başı çeken naylon poşetler için yeni düzenleme uygulanmaya başladı. Yeni düzenlemeler ise pet şişelerin geri dönüşümü ve bazı depozito kapsamında uygulanacak olan atık maddeler hakkında olacağı söyleniyor, ayrıca üretilen gıda maddelerindeki NBŞ oranı da (Nişasta bazlı şeker) düşürülerek gıda kodeksleri yeniden belirlenecekmiş.

Belirtildiğine göre, tüketimi günlük elli milyonu bulan bu poşetlerin hammaddesi için de yıllık 550 milyon doların ödenerek, yurtdışından ihracı için harcanıyormuş.

Bakanlıkça yapılan çalışmaların başlaması ile vatandaşlar kendileri poşetlerini götürüyor ama (ambalaj sektörü itirazları halâ çok fazla) günlük hayatın en uç noktalarına kadar girmiş naylonun bir şekilde olmazsa olmaz gibisinden varlığının oluşu, ayrıca plâstikle ya da naylonla sarılıp vakumlanarak veya ambalajlanarak satılan birçok ürünün olması da bu maddeden hemen öyle kolayca vazgeçilemeyeceğini gösteriyor. Marketlerde yeni sistem için üretilen bez torbalar ise bir acayip, yastık kılıfı kadar büyük bir torbanın cılız iki sapı var, alışveriş ürünlerinin koyulmasıyla hayli ağır olabilecek büyüklükte ve taşıması ve ağırlık dengesi düşünülmeden acele yapılıvermiş. Oysa eski poşetler büyüklüğünde olsa ve iki torba olarak taşındığında ağırlık dengesinin daha uygun olacağı düşünülmemiş, az ürün alımında da bu kadar büyük torba taşınmamış olmaz mıydı? Kullanış açısından eski poşetler büyüklüğündeki bez torba modeli olması daha mantıklı, hem görüntü, hem taşıma açısından.

(PAGEV) Plâstik Sanayi Araştırma Geliştirme Vakfı da naylon kullanımının yasaklanmadığını ancak 25 ya da 50 kuruş bir bedelle tüketiciden alındığını belirtiyor, bez torba bedelleri ise daha farklı.

Doğaya zarar veren birçok yeşil katliamları varken bunların içinde naylon inanınki daha masum kalıyor denilebilir, hayatımızdaki her ürün ayrıca incelenecek olursa sadece doğaya değil, insan sağlığına kadar zararlı etkileri olan birçok madde var, hangisini ele almalı bilmem...

Günlük hayatta kullanılan gıda maddelerindeki katkı maddeleri ve kimyasal eklemelerin ne derece kanser riski taşıdığını, sağlık açısından zararlı katkı maddelerini içeren ambalaj ve üretimlerinin denetlenebilirlik oranları nelerdir bilinmiyor.

Damak tadı ve fiyat etiketleri dışında önemsenmeyen ancak sağlık açısından çok daha önemli şeyler de var.

Tükettiğimiz gıdalar kadar, onların muhafazası için kullanılan plâstik ambalaj maddeleri bile kansere davet çıkarması bakımından büyük bir risk taşımaktadır.

Bu konularda toplumdaki bilinç pek fazla değil, ancak sağlıklı gıda tüketiminin önemi kadar o gıdaların sunuluş şekillerindeki sağlıklı yöntemler de çok önemlidir…

Alış veriş esnasında genellikle büyük bir çoğunlukla sadece alınan gıda paketinin son kullanma tarihine bakılır ve başka detaylara bakılmaz...

Paketin içeriğinin incelenerek neler yazdığına da bakılmaz, kullanılan plâstik kabın da zararlı maddeleri içerip içermediğine de dikkat edilmez, oklarla yapılan üçgen şekildeki rakam veya yazıların ne anlama geldiği de pek fazla bilinmez.

Oysa plâstik ambalaj kaplar türlerine göre sınıflandırılıyor. Okların takip ettiği bir üçgen ile belirlenen işaretin bazen içi boştur, bazen de bu üçgen içinde rakamlar bulunur. Anlamak için de bilmemiz gerekir;

Kapların altındaki üçgenlerin içinde, 1 den 7 rakamına kadar sayılar vardır. Ambalajda 3-6-ve 7 varsa o üründen uzak durmakta yarar var, zira zararlı madde ihtiva ediyor demektir.

Bazen de bu üçgenlerin içi boştur, yani bir şey yazmaz, böyle paketler çok risklidir. Üçgen şeklin içinde 5 rakamı, ambalajın zararsız olduğunun göstergesidir. Ambalajlardaki yazılı ibarelere kısaca bakarsak;

1- PET ya da PETE (polietilen) su-alkolsüz içecek şişeleri, pet şişelerde olur zararsız madde olduğu anlamına gelir.

2-HDPE (yüksek ve yoğun poliüretan):Deterjan-süt gibi ambalajlarda olur zararsız demektir.

3-PVC(poliünilklorid) streç folyo, zemin döşemeleri, banyo aksesuarları, kabartmalı plâstiklerde kullanılır ve sağlığa zararlıdır anlamına gelmektedir.

4-LOPE(az yoğunluklu polipilen) çöp torbaları, plastik torbalar -yemek saklama kapları vs. bulunur zararsız olduğu anlamındadır.

5-PP (Poliproplen)tüm şişe kapakları-pipetlerde-biberon-yoğurt kaplarında bulunur zararlı madde içermez.

6-PS (Poliütren):yemiş paketleri-plâstik tabak, çatal, kaşık vs.-köpük kaplar ve tabaklar-fast food ürünlerdedir ve zararlı madde içerdiğini anlatır.

7-DİĞER (1-6 rakamının dışındakiler) pet şişeler-yemek saklama kaplarında bulunur, zararlı madde içerdiğini anlatır.

Görüldüğü üzere olay sadece naylon poşetlerle sınırlı değil, daha nice zararlı ürün var.

Sağlıklı bir yaşam ve kanser yapabilecek riskli maddelerin topluma genişçe anlatılması ve bilgilendirilmesi gerekir ama böyle bir çalışmaya pek rastlanıyor denemez...

MSG ,(Mono Sodyum Glutamad) adlı katkı maddesi gıdalara lezzet vermesi amacı ile kullanılır ama çok riskli ve zararlıdır.

NŞB (Nişasta Bazlı Şeker)sağlık açısından birçok riskler taşır ama birçok gıda maddesinde kullanılmaktadır. (bakanlığın yeni çalışması ile oranlar düşürülüyor)

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Ürünler) birçok sebze ve meyve piyasada zararlı mayın gibi dolaşıyorsa da hiç bir önlem alınmamaktadır. Hibrit tohumla üretilmiş birçok sebze ve ürün var.

Kısaca söylemek gerekirse, teknolojiye uyularak yapılan birçok şey sağlığımız açısından riskli, birçok gıda maddesi ve yaşamsal ürün piyasalarda cirit atıyor ama hiç bir önlem alınamıyor da denilebilir.

Halkın alım gücünün olmayışı bazen onları ucuzluğu nedeniyle merdiven altı tabir ettiğimiz ürünlere de yöneltebiliyor, sağlık açısından riskli durumlara da sokabiliyor.

Bu da gösteriyor ki artık sadece alınan ürünlerin içeriğini incelemek yetmiyor, satılan ürünlerin doldurulduğu ya da kullanıldığı ambalajların da altındaki yazıları ve üçgen içinde yer alan rakamların ne ifade ettiğini bilmek de gerekiyor. Bazen bu uyarıcı işaretler ve yazıların olmadığı yani hiç bir şey yazmayan ya da içi boş olarak belirlenen ambalajlardan da uzak durmakta fayda var.

Gıda maddelerimizin üretilişi kadar  onların ambalajlanması da sağlığımız açısından zararlı olabilecek bir çok etkeni ve riskleri taşır şekle geldiği günümüzde, kanser ve hastalıklardaki yaşanan patlamalar, sağlık sorunlarının çoğalışı kimseleri şaşırtmamalıdır..

Tezgâhlardaki en güzel ve düzgün olanlarını beğenip, aslında bunun ne denli sağlıklı olacağını unutan, alışverişlere daldığımızı ama bunun sağlığımız açısından zararlarını hesap etmeyi değil de, sadece fiyatlarına bakıp, hesap eder hallere geldiğimiz günlerde insanlarımız.

Aslında en güzeli, "Tarladan-sofraya" diyebileceğimiz bir beslenme olmalıdır ama günümüzde artık bunun giderek azalıp hatta yok olduğu bir dönemdeyiz ve bunun için de Başta Kanser olmak üzere birçok hastalık da kol geziyor denilebilir.

Ekilebilir alanların giderek yok olduğu, toplum olarak dışa bağımlı bir beslenme modelinin giderek yayıldığı, ancak sağlıksız nesillerin ve hastalıkların çoğaldığı günlerdeyiz sanki.

Yaşadığımız hayat içinde en güzeli doğal gıdalardır ancak modern yaşam içinde ambalajlı gıdaların, hazır yiyeceklerin ve bu tarz gıda maddelerinin tüketilmemesi mümkün değil, kontrol mekanizmalarının az ve yetersiz oluşu, serbest pazar ekonomisinin acımasız çarkları bu şekilde işliyor.

Naylon poşet düzenlemesi çevre açısından önemlidir, ancak çevreye zararı olan daha o kadar çok şey var ki, saymakla bitiremeyiz, oysa naylon ve benzeri şeylerin hepsine geri dönüşüm ve değerlendirilebilirlik üzerine daha kapsamlı bir çalışma yapılsaydı bence daha etkili olabilirdi.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA