NEDEN VENEZUELA, NEDEN MADURO?


Bu makale 2019-02-07 21:34:29 eklenmiş ve 248 kez görüntülenmiştir.
ATİLA GÖRDÜK

 

Sayın Yurttaşlar,

1990'lara kadar ABD'nin uşaklığını yapan iktidar, günde 3-4 milyon varil petrol üretip satarken halkının %90'nını sefalet içinde yaşatıyordu. 1998 yılında Hugo Chavez'in iktidara gelmesiyle işler yoksulların lehine değişmeye başladı. Ülkenin adını da Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirdi. İktidarı ele geçirmesinden kısa bir süre sonra ABD destekli sömürücü bir grup darbe girişiminde bulundu. Hugo Chavez'i destekleyen milyonlarca yoksulun direnişi ile bu darbe girişimi atlatıldı.2013 yılına kadar da yoksulluk % 20'nin altına düşürüldü. Ulusal petrol kaynakları ve rafineriler devletleştirildi, sosyal güvenlik ve eğitim politikaları yürürlüğe sokuldu. Halkın barınma ihtiyaçları için planlı imar yasaları çıkarılarak uygulandı. Tüm bunlar olurken Amerika Birleşik Devlet'leri ile birlikte çok uluslu petrol şirketlerinin iktidarı hedef alan girişimleri sertleşmeye başladı. Uluslararası petrol piyasalarında hızla düşürülen petrol fiyatları Venezuela ekonomisini zorlamaya başladı. Bu süreç zarfında bir kaç kez ABD tarafından Venezuela’ya uzlaşma çağrısında bulunuldu fakat Maduro her defasında uzlaşmayı reddetti. Tüm dünyanın bildiği demokrasi getirme oyunu Venezuela üzerinde de oynanmaya başladı. Başkan Trump, Juan Guaido'yu başkan ilan ederek ülkenin kaosa sürüklenmesini sağladı. ABD ve peşinde ki dünyanın medeni ülkeleri Maduro'yu iktidardan uzaklaştırarak yerine kendi adamları olan bir zat'ı başkan olarak dünyaya kabul ettirmeye zorluyorlar. Bu kaçıncı karşı devrim girişimidir? Şili’de yasal seçimler sonucunda Dünya’da ilk kez seçimler yoluyla iktidara gelen komünist Salvador Allende yine kendi atadığı genelkurmay başkanı Pinochet’in kontrolünde ki Şili ordusunca düzenlenen darbe sonucu öldürüldü. Irak'da Saddam, Libya'da Kaddafi, Suriye'de Esad, Panama'da Noriega akla ilk gelen isimler. Doğal kaynakları ve jeostratejik konumları önemli olan her ülkenin yaşadığı şiddet sarmalı iyi anlaşılmalıdır çünkü benzer oyunlar Türkiye'miz içinde oynanmaktadır. Emperyalizmin dümen suyuna girmeyen, özgürlüğünü kaptırmak istemeyen ülkelerin başlarına her an bir bela çıkarılmaktadır. Ülkelerin yönetimlerine müdahale edilerek sistem çökertilmekte, kargaşa ve kaos bahane edilerek yönetimlerin değiştirilmesi girişimleri başlamaktadır. Savaşlar ve yıkım sonrası o ülke halklarının memleketlerini terk etmeleri çevre ülkelerin de hem etnik yapılarını hem de ekonomik yapılarını bozmaktadır.

Bir başka güncel konuyu da Peygamber ve Gençlik başlığı adı altınca irdeleyelim.

Aydınlık Gazetesi’nde ki köşesinde Rıza Zelyut şöyle diyor; 1538 yılında yani tam 460 yıl önce Osmanlı'nın zorlu dönemlerinin başlangıcında Şeyhülislam Ebu Suud Efendi pozitif bilimlerin (tıp, kimya, coğrafya) Enderun'da okutulmasının devletin ve milletin üzerinde ki uğursuzluğun nedeni olarak göstermiş ve kaldırılmasını istemiştir. Yerlerine de fıkıh, hadis, tefsir, kelam gibi dinsel içerikli derslerin okutulmasını şart koşmuştur. Padişahın oluruyla Enderun’da (yükseköğretim) bu derslerin okutulmasına başlanılıyor. Sonra ne mi oluyor? 1450'lerde top yapan, fetihlerde bulunan Osmanlı o tarihten itibaren 1900'lü yıllara kadar hemen her şeyini yabancılardan sağlamak zorunda kalıyor ve sonunda yıkılıyor.

Şimdi ki Diyanet İşleri Başkanı'nın da O günün Ebu Suud Efendiden bir farkı yoktur. Aydınlanmadan korkanlar hem aynı söylemlerde ve davranışlardadır. Yüzyıllar önce İslamiyet’i kör bir zihniyetle yönlendirmeye çalışan İmam Gazali mantığı bugün uygulanmaya çalışılmaktadır. Nedir İmam Gazali mantığı? Şudur: Düşüncenin ve aklın reddedilerek, felsefenin tehlikeli bulunması ve uzaklaşılmasıdır. Oysa felsefe, akıl ve düşünceyi ileriye taşımak, yorumlamak doğruya ulaşmaktır. İslam ülkelerinde bugün yaşananların, sefilliğin, yoksulluğun, şiddetin, hastalıkların göçlerin nedeni işte budur. Yönetenler ve paydaşlığını yapan ruhban takımı işi artık Allah'la-Peygamber'le aldatmaya kadar getirdiler. Allah adına cennetin beratını veremeye kalkacak kadar da sapkınlaştılar. Siyasilerin bu türde ki söylemlerine karşı bir tek kelime duymadık ağızlarından. Bir kez daha anımsatalım ''NAHL Süresi 100.Ayet'' şöyle der: Yaratıcı Allah diyor ki, düşünüp aklını kullanacaksın, anana-babana, yakınlarına bakacaksın. Her cuma günü Arapça olarak okunur ve Türkçe çevirisi yapılarak halka anlatılır. İşte felsefenin ilk kuralı olan aklın kullanılması, düşüncenin ileriye götürülmesinin açıkça direktifi..! Bir başkası da Yüce Yaratıcının OKU emri. Tüm bu emirleri göz ardı eden softa takımının ise düşünceyi, sorgulamayı reddederek biat edilmeyi insanlara salık vermesi yalnızca ve yalnızca buyurucuların düzenlerine her hangi bir zeval gelmemesi içindir. Israrla okumamayı, cahil kalmayı dinin gereği gibi yutturmaya çalışmaktadırlar. Cehalet ile iktidarlarını sürdürmeyi amaçlamışlardır.

Yerel seçimlerin ateşi gün geçtikçe yükselmektedir. Dikkatle izlemekteyim gelişmeleri. CHP’nin İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği TUNÇ SOYER'i destekliyorum. Tunç Soyer'in babası üzerinden yıpratma çabaları basında eksik olmuyor. Neymiş efendim, babası 12 Eylül'ün eli kanlı savcısıymış..! Babanın suçunu oğlundan sormaya çalışıyorlar.12 Eylül'ü tam anlamıyla yargılayabildiler mi? Ben emekli bir öğretmen olarak 12 Eylül'ün hışmına uğradım ve sürüldüm. 22 yıl üzerinden öğretmenlikten atıldım ama Tunç Soyer'in babasına değil bizim kızgınlığımız. Darbe süreçlerini oluşturanlara, uygulatanlara..!!

Tunç Soyer küçük bir Ege kasabasını Dünya'ya sessiz kent olarak tanıttı, çalışkan ve dürüst bir yurttaş.

Sayın Yurttaşlar,

Hz. Muhammed'i babası Abdullah'tan dolayı dışlayıp, eleştirecek miyiz? Bu durumda babasından çok farklı düşünce ve söylemlerde olan Hazreti Muhammed'i red mi edeceğiz?

Sağlıcakla kalın.

Atila GÖRDÜK

İletişim: 0546 678 86 78


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA