HORTUM


Bu makale 2019-02-07 21:30:23 eklenmiş ve 416 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Eskiden, ta "Ce Ha Pe" döneminde hortum denilince bahçe sulama gelirdi aklımıza.

Anavatan Partisi dönemiyle hortum sözü yeni bir anlam kazandı. Devlet malının yağmalanması "hortumlama" diye ifade edilir oldu.

On yedinci yılını süren "Ey Key Pi" döneminde ise hortum sözünün doğa olayı olduğunu yaşayarak öğrendik.

Hortum felaketinin Antalya'yı vurması doğal. Doğaya, sahillere ihaneti açık denizin kıyısında yaparsan olacağı budur.

Kumluca Finike arasında açık denizin önüne tabiatın doğal dokusu narenciye ağaçlarını kesip sekiz on katlı ikinci konutları dikersen, arkasında milyonlarca yılda alüvyonlarla zenginleşmiş ne eksen veren toprağı üç domates fazla yetiştireceğim diye naylonlarla kaplayıp kimyasallarla zehre boğarsan ne bekliyorsun ki? Hemen arkasındaki dağlarda sedir ağaçlarının kesilip mermer ocaklarıyla delik deşik edilmesi ihanetini hiç anlatmayayım.

Ben size 27 Ocak 2019 gününü anlatayım. AKP Genel Başkanı o gün Antalya'ya gelecek ve Konyaaltı Sahil Projesi ile Boğa Çayı projelerinin açılışını Konyaaltı sahilinde yapacaktı.

Gelmesine geldi de açılış için Konyaaltı sahiline gidemedi. Açılışları Fetö'cü olmakla suçlanan Fettah Bey’in otelinde yaptı. Arkasındaki ekranda projenin animasyonları. Animasyonlarda Kül Kedisinin arabası, gerçeklerse üç kilometre ötede kabak gibi ortada.

Ertesi gün gazetelerde Antalya'da ki projelere bir övgü, bir övgü. Başta Nagehan (ansızın) köşe yazarı oluverenler olmak üzere hepsi birlikte Antalya'nın Menderes Türel'le güzelleştiğini projelerin harika olduğunu yazdılar.

Niye? Çünkü gazeteci değiller. Kendilerine servis edileni gerçek diye yazıyorlar.

Gazeteci olsalar, sorgularlardı. "Davetiye'de törenin Konyaaltı'nda olacağı yazıyordu, niye oteldeyiz? Buraya kadar geldim, üç kilometre ötede yapılanları gözlerimle göreyim." diye düşünürlerdi. Bak anlattılar EXPO 2016'ya kadar Antray yapmışlar, binip gideyim fuar alanı ne kadar güzeldir gezeyim" demez mi insan?

Avanta ikramı, yemeği bir kenara bırakıp gitselerdi Konyaaltı sahili ve Boğaçay projesine, harcanan bütün paraların kırmızıya saldıran bir boğa misali Boğaçay tarafından önüne katılıp denize sürüklendiğini, doğayla inatlaşma olamayacağını göreceklerdi.

Boğaçay'ın yatağıyla uğraşmanın Konyaaltı kumsalını nasıl yavaş yavaş küçülttüğünü göreceklerdi. Biraz araştırsalardı dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinin Boğaçay tarafından getirilen alüvyonlarla taşlarla oluştuğunu öğreneceklerdi. Boğaçayı'na müdahalenin dayanılmaz sonuçlarını araç içinden sürüklenip kaybolan kızını arayan gözü yaşlı çaresiz bir babayla birlikte göreceklerdi.

Soğuk nedeniyle Konyaaltı sahilinde idrar sıkıştırması yaşarlarsa hava koşulları nedeniyle denize yapamayacaklarından tuvaletlerin artık paralı olduğunu bileceklerdi. Sahile inmişken Antalya'da yaşayanlarla konuşsalar, o methiyeler düzdükleri Menderes Türel'in seçilirken Konyaaltı sahillerini halka ücretsiz yapacağım dediğini ikinci kez geldiği görevdeki ilk yılında bunu gerçekleştirip şemsiye şezlongu bedava halka kullandırdığını ama şimdi yaptığı ve övündüğü projeyle Konyaaltı sahilinde şemsiye şezlongla güneşlenmenin otuz TL olduğunu öğreneceklerdi.   

Antray'a binip EXPO 2016 alanına gitselerdi, in cin top oynadığını görüp, yapılan bahçelerin yerinde yeller estiğini hissedeceklerdi. İki milyar USD para harcanan yatırımın yirmi milyon USD hasılat getirmediğini öğreneceklerdi. İki senedir boş duran arazinin Tarım Bakanlığı’na devredildiğini, yıllık 10 milyon TL'yi aşan bakım masraflarının bütçeye yıkıldığını hesaplayacaklardı.

Samanlıkta iğne aramak benim nitelendirdiğim gazeteciyi aramaktan kolay. Kim uğraşacak? Ne de olsa hortumlara alıştık. İktidarların yancıları da yağmurda ıslanmak yerine oturdukları sıcak odalarda kendilerine servis edilenleri yazıp beyninizi hortumluyor, gazeteci diye geçiniyorlar...

 

06.02.2019 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA