“SEFERİHİSARLILAR, İLÇESİNE SAHİP ÇIKACAK” DEDİ


Bu makale 2019-02-07 21:29:59 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

Yerel seçimler yaklaştıkça, güzel ilçem Seferihisar’da, sokaklarda, kahvelerde her gün yeni bir iddia, yeni bir aday ismi, yeni oluşumlar duyuyoruz. Hatta var olan adayların, adaylıktan çekilip yerine başkalarının ileri sürüleceği bile dillendiriliyor.

Benim de açıkçası bu konuşmalar, sohbetler oldukça ilgimi çekiyor. İlçemin seçim konusundaki nabzını ölçmeme büyük katkı sağlıyor. Hatta yazılarımı okuyanlar özellikle gelip fikrini ve tercihlerini, sebeplerini açıklamaya başladı desem yeridir.

Bu sohbetlerden anladığım kadarıyla ilçede, şuan ki belediye yönetiminden çoğunluk memnun değil. Hatta buna belediyede çalışanların bir kısmı da dâhil. Ben doğma büyüme Seferihisarlıyım. İlçede benim okuduğum yıllarda tek ortaokul ve tek lise vardı. Bu yüzden ilçenin her kurumunda çalışanların çoğu da, esnaflarının çoğu da ya arkadaşımdır ya da tanıdıktır. Hatta akrabam bile var içlerinde.

Bu yüzden sohbetlere ortak olmak, dertlerini, istek ve tercihlerini rahatça anlatıyorlar. Ve inanın bazılarının anlattıklarına ve iddialarına ağzım açık kalıyor.

İlçede aslında düne kadar ceket assa bile CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) kazanır diyenler vardı. CHP için koşturan, emek verenlerden bir kesim, “bu defa kesinlikle “CHP’ye oy vermem çünkü onlar, ilçede bir çivi bile çakmadı, oy toplamak için sürekli ilçenin yerlerini satıp medyatik göründüler, bir de kalkıp onca aday adayını hiçe sayıp, kendisinin bile inanmadığı kişiyi başkan adayı yaptılar” diyenler oldu. Hatta o diyen kişiler arasında daha önceki yıllarda CHP ilçe teşkilatından görev almış olanlar da vardı.

Ben parti tutmam. Bunu bilenler bilir. Hatta particiliğe karşıyımdır. Bu ülkeyi partiler yönetmiyor. Partilerin sürekli değişen yönetimleri ve onların ikna ettiği, oy kaygısıyla pastaya ortak ettiği kişiler yönetiyor.

Hani Ak Parti için deniliyor ya; tek adam rejimi diye… Evet, bende katılıyorum ama CHP ne kadar demokratik sizce? Yıllardır sürekli seçim kaybeden K.KILIÇDAROĞLU, onun ve partinin çok üstünde oy alan Muharrem İNCE’YE niye fırsat bile tanımak istemiyor? Çünkü sistemi kurmuşlar, yönetim onu, o da yönetimi seçiyor. Ve bu demokratik diyorlar.

Bir sohbette, birkaç kişi sanki ağız birliği yapmışçasına bu durumu ilçemizde de aynısı diye ifade ettiler. Söyledikleri şöyleydi. “Herkesin sevdiği, ümitle beklediği 13 aday adayı içerisinden birisini beklerken, bir anda kimsenin aklına bile gelmeyecek Sayın Yelda CELİLOĞLU, aday gösterildi. Pek çok kişi bu ismi, açıklandıktan sonra duydu” dediler. Elbette bilen ve tanıyan da oldukça çoktur ancak anladığım kadarıyla kimse böyle bir aday beklemiyordu. Bu yüzden de çok kırgın, küskün ama belli etmeyen CHP’li olduğu kanısındayım.

Çarşıdaki söylenenlerin çoğunu yazamam ancak, çarşıdan aldığım izlenimlere göre; bu defa Hamit NİŞANCI hem Seferihisar’ın özlediği, hem de ilçeyi hak ettiği projelere, altyapıya, yaşam alanlarına, sosyal ve kültürel imkânlara, Seferihisar’ın son on yılda yitirdiği o Seferihisar’ı Seferihisar yapan asıl değerlere kavuşturacak tek kişi olarak görülüyor.

Söylenenler gösteriyor ki; Sayın Hamit NİŞANCI yolda kimi görse selamlaşıyor, derdini dinliyor. Samimiyetinden ve alçak gönüllüğünden büyük kesim çok memnun. Kısaca Seferihisar halkının büyük kısmı bundan 10 yıl önceki Seferihisar’ı özlemiş. Hak ettiği yerde olmadığı kanısında görünüyor.

Bir sohbette 50’li yaşlarda olduğunu tahmin ettiğim ilçenin tanınan bir kişisi, tespitlerini benimle paylaştı. Söyledikleri şöyleydi. “Sadece medyatik olmak, göstermelik, oy amacına yönelik, ilçeyi kullanıp kendini tanıtmak, ilçenin imkân ve gelirlerini medya üzerinden kendini göstermek için kullanan bu yönetim bu defa gidici. Bu güne kadar göstermelik yaptıkları her şey ortada, Seferihisarlı bu defa ilçesine sahip çıkacak. Belediyede çalışan sayısı, böyle giderse, sırf oyunu almak için ilçe nüfusunu geçer. Buna dur demek şart oldu” dedi. Adını saklı tutmamı söyleyen bu büyüğüm, “Atatürk’ün partisi CHP’ye en büyük zararı bu zihniyette olanlar verdi, bence bunlar Atatürkçü falan değil, sadece onun adını kullanıyorlar” dedi. Yani o büyüğüm, sadece ilçede yolunda gitmeyen şeylerden değil, CHP’yi yöneten şuan ki yönetimden de memnun değilmiş.

Kendisi sağ olsun söylememi istemese de ben zaten buradan kimsenin adını açık etmek niyetinde değilim. Ben sadece halkın ifadelerini derleyip yazıya döküyorum. Üzerine sadece naçizane kişisel görüşlerimi eklemeye çalışıyorum.

Kesinlikle oyunu CHP’ye vereceğini, geçen yönetimden memnun kaldıklarını söyleyenler de vardı elbet.  Hatta bu ilçenin tanınmasında Tunç SOYER’in katkısının büyük olduğunu söyleyen de çok oldu. Ve iddialı bir şekilde yine açık farkla CHP’nin kazanacağını söylediler.

Ben de çarşıdaki izlenimimi göz önüne alarak şuan ki tabloya göre Sayın Hamit NİŞANCI’nın önde olduğunu tahmin ediyorum. Hatta bu izlenimlerim ışığında bana öyle geliyor ki, aday adayları arasında olan ancak aday gösterilmeyen Aydın GÜNEY, başka bir partiden veya bağımsız aday olarak seçime girerse, İlçe bazında CHP’den daha çok oy alacağını düşünüyorum.

Sonuç ne olursa olsun, kazanan artık ilçem olsun diyorum. Ben inanıyorum ki, hangi aday olursa olsun, amacı ilçeye güzel şeyler yapmak niyetindedir. Yeter ki, içleri temiz, özgür ve kendi iradeleriyle aday olmuş olsunlar. Kendisi aday olduğuna bile şaşırmışsa, inanmamışsa bu ilçeyi yönetemez, başkalarına yönettirir...

Herkese mutlu ve güzel bir hafta dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA