İNSANLIK HENÜZ İLKEL ÇAĞINI YAŞIYOR


Bu makale 2019-02-07 21:29:30 eklenmiş ve 206 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

İnsanları hayvanlardan ayıran özelliği aklıdır. Aklını kullanarak mantıklı ve ilkelliğin zararlarından uzak, sorunlardan arındırılmış bir yaşama kavuşma olasılığı vardır. Ama süper zekâlardan, binlerce bilimsel kuramdan, araştırmalardan vb söz ettiğimiz halde henüz insanların tümünü rahat ettirecek bir yaşam standardı getiremedik. Tersine, insanlar akıllarını olumsuz kullanarak ilkellerden daha kötü duruma geldiler desek yanlış olmaz.

 

Bugün insanlığın durumu içler acısıdır. Savaşlar, cinayetler, işkenceler, özgürlüklerin kısıtlanması, haksızlıklar, açlık... Çevresini, doğal yaşamını yok etmek. Ve bütün bunlar sözüm ona daha gelişmiş, daha akıllı, daha modern kişi ve devletler eliyle bilerek isteyerek yapılıyor.

 

Bir hayvanın daha iyi yaşam kurmak için yeterli olanakları yok. Onun yaptığı vahşilikler normal karşılanabilir ama bir insanın bilerek ve isteyerek vahşilik yapması kabul edilebilir değildir. Bütün insanlara ve öğretilere haksızlık etmek istemem, bu söylediğim özelliklere uymayanlar var ama güç yanlış kişilerin elinde ve insanlığı onlar temsil ediyor.

 

İnsanlığı kurtaracak olan doğru eğitimdir. Eğitim, aile, çevre veya okullarda herkese veriliyor ama nasıl bir eğitim veriliyor? Düşmanlığı, yanlış algılar mı geliştiriyor, yoksa sevgiyi, aklını kullanmayı mı öğretiyor. Doğru eğitim, insana doğru alışkanlıklar kazandırır ve aklını kullanmayı öğretir.

 

Herkesten güçlü olmaya çalışmak, çok daha çok para kazanmak istemek, acımasız olmak, düşmanlıklar yaratmak yanlış eğitimin sonuçlarıdır ve insanlığa zararlıdır.

 

Yüz milyon lirası olan kişinin yaşam standardına fazladan ikinci yüz milyonun katkısı yok gibidir. Doğru düşünce, ”daha çok kazanmak için neden kendimi, başkalarını sıkıntıya sokayım, neden birçok insanın acı çekmesine sebep olayım” diye düşünmektir. Çünkü o parayı kazanırken başkalarına zarar verebilir. Doğru eğitim almış insan, çevresi yanıyorken kendisinin de rahat edemeyeceğini bilir. İnsanlar bir toplum içinde ve herkesle karşılıklı dayanışma içinde olmalıdır. Dahası, yanlışları azaltmak, planlı hareket etmek için örgütlenmelidir.

 

Doğru anlayışları getirmezseniz düşmanlıklar bitmez. Ne demek bu? Dünyada yüzlerce çeşit ırk, din, kültür, ülke, mezhep, sosyal yapı vb. var. Eğer bize benzemeyeni düşman sayarsak her yer düşman dolu. Herkese kendi ırkımızın, kendi inancımızın, kendi anlayışımızın üstünlüğünü kabul ettirmeye çalışırsak hep savaşırız. Savaş ve düşmanlık da bütün kötülüklerin kaynağıdır.

 

Aslında insanların bu konularda çoğu masum. Atıyorum, Eskişehir’de yaşayan bir aile ile Halep’te yaşayan bir ailenin alıp veremeyeceği yok. Aralarında düşmanlık olması da olanaksız gibi. Ama belli ki kendini gizleyen bir sistem ikisini bir cephede karşılaştırıp birbiriyle savaşmasını kurguluyor gibi. Daha çok silah, daha çok para, daha çok güç, daha çok kötülük üretebiliyor. İşte insanlığın bu tür anlayışları ortaya çıkarıp engellemesi yararına olacaktır.

 

Belli bir düzen ve karşılıklı anlayış içinde yaşamayı öğrenmeliyiz. İnsanların, ailelerin, eğiticilerin, devletlerin bu konuda doğru hareketleri ve anlayışları geliştirmeleri gerekiyor. İlkellikten kurtulmak için başka da çaremiz yok.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA