Milli Tarım Modeli Şart!..


Bu makale 2019-01-31 20:40:26 eklenmiş ve 312 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Çarşı Pazar etiketleri almış başını gidiyor, vatandaşlar ise bir imkânlarına, bir de etiketlere bakıp düşünüyorlar. İnsanlar her şeyden tasarruf edebilir, ancak yaşamsal önemi olan gıdadan kesilemez ki, gelin görün ki alamadıktan sonra!..

Türlü çeşit yorumlar yapılıp, her kafadan bir ses çıkıyor çıkmasına da, bunlar çözüm getirmiyor. Her dönemde bir evvelki yılın verileri açıklanır ya,

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2014- 2018 yıllarını kapsayan 10.Kalkınma Plânı raporları hazırlanarak tasarı 6 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu rapordaki büyüme ve gelişme verilerine itiraz eden T. Ziraat Mühendisleri Odalarından "Tarımın Milli Gelirden aldığı pay eridi " diyerek itirazlar yükseldi o dönemde.

Z. Müh. Od. Başkanı, Dr. Turhan Tuncer; Tarımda dışa bağımlılık artmıştır diyerek; 9488 S. Tarım Kanununa göre, bütçeden çiftçi ve üreticilere ödenmekte olan desteklemelere ayrılacak miktarın gayrisafi milli hasılanın % 1 inden az olamayacağının yasada belirtilmesine rağmen, bu rakamların binde/6 sını dahi geçemediğini belirterek, ”hükümet kendi çıkardığı yasadaki rakamları dahi tutturamamıştır” demiştir.

İMF ve Dünya Bankası'nın çiftçilere ve üreticilere ödenmekte olan desteklemelerin kaldırılması için yaptığı baskılar da devam etmektedir deniliyor.

Yıllardır üzerinde durup, dile getirmekte olduğumuz tarımda ve hayvancılıkta yaşanan tüm sıkıntıları dilimizin döndüğünce anlatıp duruyoruz.

Ülkemizin doğası, ve yaşam kaynaklarının hepsini göz önüne getirecek olursak, her bölgemizde yetişen bir çok kıymetli ürünlerimiz var ve hepsi de farklı yörelerin adeta sesi gibi, ancak yapılacak olan sadece bu yerel ürünlerin yetiştirilmesi için canını dişine takmış üreticilerimize sahip çıkılması, destek verilmesidir.

Tarımda ve Hayvancılık alanında üretim ve faaliyetlerini yürüten küçük işletmelerin, bilgi, teknoloji, girdi maliyetlerindeki yapılacak desteklemeler ile bu işletmelerimizin, "Çok düşük maliyetler ile " tüm ülkemize yetebilecek kadar üretimi yapabilmelerinin raporlarda teorik olarak mümkün olduğu da belirtilmektedir. Yapılacak olan destekler neticesinde de, daha dengeli bir ekonomik yapı, daha istikrarlı, daha iyi eğitilmiş bir üretici kitlesi, ülkeye yetebilecek ürünler ve bunun sonunda daha çağdaş bir toplum yapısı da oluşturulmasına da katkısı olur.

Son yedi yılı kapsayan rakamlara göre;

Tarıma gerekli hassasiyetin gösterilmediğini de; yasadaki maddenin "ayrılacak destekleme oranı %1-den az olamaz denmesine rağmen" son yedi yıllık dönemi kapsayan diliminde binde/ 6 yı dahi geçememiş olmamız ters giden bir şeyler olduğunu belli etmiyor mu sizce de?

Eski insanlar, “Un var, yağ var, şeker var ama helva yapacak kimse yok” derlermiş ya aynen onun gibi, bizim ülkemizde de üretim alanında yapılabilecek çok şey olmasına rağmen nedense bütün bunları bir araya getirebilecek, köklü metotları mı tutturamıyoruz..

Tarımda, üretimde, hayvancılıkta uzun yıllar kendi kendine yetebilecek bir ülke iken, ne oldu da bu noktaya gelindi, herkesin düşünüp bu soruyu da sorması gerekiyor.

Ne oldu da bizler; kabak aşılı karpuz, hibrit tohumlar, mısır nişastası şekeri (NBŞ), hormon verilen sebzelerle, meyvelerle, doğal yapısından hem görünüşü hem de tadı farklı olan birçok ürünleri görüp almak ve tüketmek durumunda kalarak GDO'lu ürünlerle bu günlere geldik?

Ülkemizin dışa bağımlılıktan uzak bir yol çizmeli, küresel sermaye pazarının elinde oyuncak olmadan, gözünü kan bürümüş bu çetelerin ağına da düşürülmeden yapacağı "yerli tohum, yerli üretim " modeli bir sistemle, Millî Tarım Politikaları da oluşturularak yapılacak, tarım ve hayvancılık sistemi ile de ülkemizin üretimde, hayvancılıkta, çiftçilikte ve birçok alanda başını dik tutarak ve kimselere el etek öpmeden "Kendi kendine yetecek" bir ülke durumuna gelmesi mümkün olabilecektir.

Bunu başarabilmek için de kararlılık şarttır...


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA